کارمزدهای بلاکچین‌های برتر اتریوم و بیت‌کوین در روند صعودی سال ۲۰۱۷، به شدت افزایش یافته بود. در مقطعی، ارسال بیت‌کوین در زمان قابل قبول تا ۵۰ دلار نیز هزینه داشته است. حتی زمانی ایجاد کریپتوکیتیز در بلاکچین اتریوم چندین دلار هزینه داشت. از آن زمان تاکنون هر دو شبکه شاهد بهبودهای فنی بوده‌اند، اما طی چند هفته گذشته مجددا شاهد افزایش کارمزدها بوده‌ایم.

اصلاح کارمزد بالای تراکنش‌های اتریوم

تحلیلگران در اوایل ماه می، متوجه بالا رفتن هزینه خرج کردن اتریوم شدند.

یکی از تحلیلگران اتریوم عنوان داشت که تا تاریخ ۱۵ می، هزینه گس در اتر‌یوم به ۴۱ Gwei رسیده است. این مقدار، افزایش ۳۰۰ درصدی نسبت به چند هفته گذشته و افزایش بیش از ۱۰۰۰ درصدی نسبت به اوایل سال ۲۰۲۰ را نشان می‌دهد.

عامل افزایش بی‌سابقه کارمزد تراکنش اتریوم طی چندین ماه گذشته چیست؟

در حال حاضر، هزینه گس بین ۲۵ الی ۳۰ Gwei می‌باشد. سو ژو (Su Zhu) مدیر ارشد اطلاعات شرکت Three Arrows Capital در توییت اخیرش گفت: این اواخر من پول بیشتری برای گس در اتر‌یوم نسبت به بنزین واقعی خرج کرده‌ام (Gas  به معنای بنزین می‌باشد)

علاوه بر بیت‌کوین، در اتر‌یوم نیز با افزایش تقاضای ارسال ارز دیجیتال، کارمزد تراکنش‌ها افزایش یافته است.

افزایش کارمزدها به بحث‌های مقیاس پذیری منتهی شده است.

به گفته صرافی غیرمتمرکز وان‌ اینچ، ماینرهای اتر‌یوم باید محدودیت بلاک را افزایش دهند تا در هر ۱۴ ثانیه (زمان استخراج هر بلاک) تراکنش‌های بیشتری انجام شود. در حال حاضر، حجم بلاک محدود به ۱۰ میلیون می‌باشد، اما این صرافی پیشنهاد کرده است که این مقدار به ۱۰۰ میلیون افزایش یابد.

دلایل متعددی برای افزایش کارمزد تراکنش‌ها وجود دارد، هرچند این دلایل به ۳ دلیل اصلی منتهی می‌شوند که عبارتند از:

1- نوسان اخیر، موجب افزایش تقاضا برای ارسال کوین‌ها در بین صرافی‌ها شد.

2- افزایش محبوبیت طرح‌های پانزی که بر بستر اتریوم هستند. یکی از این طرح‌ها به اسم ,ETH است و طی چند روز گذشته ده‌ها هزار دلار بر روی تراکنش‌ها خرج کرده است.

3- ادامه پذیرش گسترده استیبل کوین‌ها در اتریوم، به‌طوری که اکنون ارزش آنها ۷ میلیارد دلار شده است.

مشکل مشابه بیت‌کوین با اتریوم

در زمان مشابه بیت‌کوین نیز با مشکل افزایش کارمزد تراکنش‌ها مواجه است. بعضی افراد این موضوع را یک مشکل آنی برای بیت‌کوین در نظر نمی‌گیرند، زیرا بیت‌کوین کاربردهای مشابهی با اتریوم ندارد. برخی کارمزد زیاد را به‌عنوان یک محصول جانبیِ امنیت برجسته و بی‌رقیب این شبکه می‌دانند.

منبع: bitcoinist