صرافی Uniswap یکی از صرافی‌های غیرمتمرکز (DEXs) است که اخیراً از لحاظ حجم معاملات از کوین بیس (Coinbase) پیشی گرفته است. کوین بیس یکی از صرافی‌های مهم و متمرکز ارز دیجیتال است که Uniswap با رسیدن به رکورد حدوداً نیم میلیارد دلار حجم معاملات در روز، توانست از این صرافی متمرکز پیشی بگیرد.

اگرچه کوین بیس بزرگترین صرافی متمرکز ارز‌های دیجیتال نیست، اما این رویداد نشان می‌دهد که توجه به صرافی‌های غیرمتمرکز افزایش یافته است و این صرافی‌ها در حال رشد و پیشرفت هستند.

Uniswap یکی از صرافی‌های غیرمتمرکز موجود در جهان ارز‌های دیجیتال است که دارای نوعی پروتکل نقدینگی خودکار است. کاربران می‌توانند در این صرافی به خریدوفروش توکن‌های ERC20 بپردازند و همچنین برای این صرافی نقدینگی فراهم کنند. این کاربران در عوض کاری که می‌کنند، پاداش دریافت می‌کنند و واضح است که هر چه نقدینگی بیشتری توسط کاربران برای Uniswap فراهم آید، پاداش این کاربران بیشتر خواهد بود. حال Uniswap بزرگترین صرافی در میان صرافی‌های غیرمتمرکز است.

اگرچه صرافی‌های غیرمتمرکز ارز دیجیتال مدت کمی نیست که موجود هستند، اما صرافی‌های سنتی و متمرکز همواره محبوب‌تر از این صرافی‌ها بوده‌اند. یکی از دلایل محبوبیت صرافی‌های متمرکز این است که کار با این صرافی‌ها آسان‌تر است. البته به‌مرور زمان صرافی‌های غیرمتمرکز هم پیشرفت کرده‌اند و کار با آنها بسیار راحت شده است.

انواع صرافی‌های غیرمتمرکز

انواع مختلفی صرافی غیرمتمرکز وجود دارد که این صرافی‌ها از لحاظ پیاده‌سازی با هم تفاوت دارند و بر روی شبکه‌های مختلفی مستقر شده‌اند. Uniswap و Curve مثال‌هایی از صرافی‌هایی هستند که مبتنی بر اتریوم هستند. Uniswap یک بازارگردان خودکار است و معاملات با استفاده از قرارداد هوشمند به‌صورت خودکار در این صرافی جریان دارد. در حالی که Uniswap متمرکز بر ترید توکن‌های ERC20 است، Curve در زمینه ترید استیبل کوین‌ها کار می‌کند و متمرکز بر نوسانات کوچک آنهاست.

منبع: cointelegraph