در همایش بلاکچین آسیا ۲۰۲۰، سامسون ماو (Samson Maw) مدیرعامل شرکت پیکسل متیک (Pixelmatic) و مدیر ارشد امنیت بلاک استریم، فرصت را مغتنم شمرد و از طریق ماهواره بلاک استریم به سرهنگ کریس هدفیلد (Chris Hadfield) فضانورد کانادایی بیت‌کوین هدیه داد. این رویداد، اولین تراکنش بیت‌کوین از فضا و ارسال آن به یک فضانورد لقب گرفت.

برای انجام این تراکنش خاص، سامسون و تیم بلاک استریم، سرویس خود را به‌نحوی تغییر دادند تا تراکنش به ماهواره واقع در مدار دور زمین و پس از آن به کاربران روی زمین ارسال شود. در این فرایند، سامسون توانست ۱۰۰ دلار بیت‌کوین به کیف پول بلاک استریم گرین (Blockstream Green) سرهنگ کریس هدفیلد ارسال کند. عملیات مربوط به این تراکنش، طی همایش بلاکچین آسیا ۲۰۲۰ به‌صورت زنده پخش شد. این اولین بار بود که یکی از فرماندهان ایستگاه فضایی، بیت‌کوین دریافت می‌کرد.

سرهنگ کریس هدفیلد، فضانورد بازنشسته کانادایی و خلبان سابق جنگنده نیروی هوایی سلطنتی کانادا است. او اولین کانادایی است که به فضا سفر کرده است و فرمانده ایستگاه بین‌المللی فضایی بوده است.

اولین بیت‌کوین ارسال شده از فضا

ماهواره بلاک استریم تمام تراکنش‌های حاضر در استخر حافظه بیت‌کوین را ارسال خواهد کرد تا حتی در صورت نبود اینترنت، مردم سراسر جهان بتوانند با شبکه بیت‌کوین همگام باشند. سامسون آدرس بیت‌کوین کریس هدفیلد را دریافت و سپس تراکنش خامی ایجاد کرد و آن را به ۳ ماهواره بلاک استریم در مدار زمین در فاصله تقریبی ۳۵,۰۰۰ کیلومتری از سطح زمین ارسال کرد.
سپس این ماهواره‌ها، تراکنش مورد نظر را به کاربران ماهواره بلاک استریم در سراسر جهان ارسال کردند و این افراد، با استفاده از اینترنت، تراکنش را وارد شبکه بیت‌کوین کردند. این تراکنش ابتدا در مرورگر بلاک ظاهر شد و سپس به کیف پول بیت‌کوین کریس هدفیلد رسید.

کریس هدفیلد پس از دریافت بیت‌کوین هیجان زده شد و این تجربه را “جادویی” خواند.

منبع: pixelmatic