پلتفرم فایل کوین (Filecoin) پس از حدود سه سال توسعه، به‌زودی راه‌اندازی خواهد شد.

فایل کوین که شبکه ذخیره‌سازی داده غیرمتمرکز و مبتنی بر بلاکچین است، از راه‌اندازی شبکه آزمایشی خود خبر داد. این راه اندازی همراه با یک مسابقه تکمیل خواهد شد و پس از آن شاهد راه‌اندازی شبکه اصلی و عرضه ارز دیجیتال فایل کوین خواهیم بود.

فایل کوین یک فضای ذخیره‌سازی غیرمتمرکز است که افراد می‌توانند به‌‌صورت امن فایل‌های خود را روی آن ذخیره کنند.

شبکه آزمایشی فایل کوین به‌مدت سه هفته میزبان مسابقه استخراج (ماینینگ) در سراسر جهان است. ماینرهایی که در این مدت روی شبکه فایل کوین فعالیت کنند، ۴ میلیون واحد توکن فایل کوین (FIL) به‌عنوان پاداش دریافت خواهند کرد. در این شبکه، ماینرها باید با استفاده از فضای ذخیره‌سازی (هارد دیسک) به اعتبارسنجی تراکنش‌ها بپردازند.

فایل کوین که محصول شرکت پروتکل لبز (Protocol Labs) است، سال ۲۰۱۷ در پیش‌فروش توکن‌های خود (ICO)، حدود ۲۵۷ میلیون دلار سرمایه جذب کرده است.

طبق بیانیه فایل کوین این پروژه قبل از رونمایی از شبکه آزمایشی، آزمایش‌های دیگری را به اتمام رسانده است. نام الگوریتم اجماع فایل کوین، «اثبات تکثیر» (proof-of-replication) است. الگوریتم اجماع همان روشی است که اعضای شبکه بلاکچینی با آن اعتبار بلاک‌ها را تأیید می‌کنند. این شبکه آزمایشی آخرین مرحله تجربی پیش از راه‌اندازی شبکه اصلی می‌باشد.

طبق بیانیه منتشرشده، در رقابت شبکه آزمایشی فایل کوین، این شبکه نسبت به میزان فضایی که هر ماینر در اختیار شبکه قرار می‌دهد، به ۱۰۰ ماینر برتر جهان پاداش خواهد داد. همچنین ۵۰ ماینر برتر در هر قاره هم پاداش دریافت خواهند کرد.

ارز دیجیتال فایل کوین به‌زودی عرضه خواهد شد

مدیر اجرایی فایل کوین، ایان دارو  (Ian Darrow)، در این بیانیه نوشته است:

“این شبکه آزمایشی برای ساخت، آموزش و پاداش جامعه ماینرهای فایل کوین طراحی شده است؛ ماینرهایی که کمک خواهند کرد تا کل شبکه برای راه‌اندازیِ سلامت، غیرمتمرکز و بسیار توزیع‌شده‌ی شبکه اصلی در تابستان امسال، آماده باشد.

دارو همچنین از فضای رقابتی ایجادشده به‌عنوان مکانی فوق‌العاده برای همه ماینرها با هر نوع تجربه یا سطحی یاد نمود.

در ماه فوریه (بهمن ۹۸)، فایل کوین در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که انتظار دارد در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰، شبکه اصلی خود را راه‌اندازی کند.

منبع: cointelegraph