نتایج یک تحقیق تازه نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۳۰، حداقل سه کشور در دنیا ارزدیجیتال ملی خود را به‌طور کامل راه‌اندازی و جایگزین ارز فیات خود خواهند کرد.

یک اندیشکده اروپایی پیش‌بینی کرده است که تا سال ۲۰۳۰، سه تا پنج کشور جهان به‌طور کامل ارز رایج خود را با ارزدیجیتال ملی جایگزین خواهند کرد.

اندیشکده هلندی دی‌جن (dGen) که در حوزه فین‌تک کار می‌کند، در تاریخ ۹ سپتامبر (۱۹ شهریور) گزارشی را منتشر کرد که به روندهای جغرافیایی-سیاسی ارزهای دیجیتال ملی اختصاص یافته است.

عنوان این گزارش ۳۰ صفحه‌ای «پیامدهای ژئوپلیتیکی ارزهای دیجیتال ملی » است و تحلیل عمیقی از شرایط ارزهای فیات بزرگ نظیر دلار آمریکا، یورو و یوآن چین ارائه می‌دهد. این گزارش که با حمایت مؤسساتی نظیر بانک مرکزی اروپا (ECB)، بانک استاندارد چارترد (Standard Chartered Bank) و مدرسه فرانکفورت تهیه شده است، در خصوص تأثیر ارزهای دیجیتال ملی بر سیستم مالی جهانی پیش‌بینی‌های مهمی انجام داده است.

در همین راستا، دی‌جن پیش‌بینی کرده است که تا ده سال آینده ۳ تا ۵ کشور در سراسر جهان ارز فیات ملی خود را با ارزدیجیتال ملی جایگزین می‌کنند. هر چند دی‌جن جزئیات دقیقی از اینکه کدام کشورها تا ۲۰۳۰ این انتقال بزرگ را انجام خواهند داد، ارائه نمی‌دهد، در این گزارش به پیشرفت‌های قابل‌توجه باهاما و سوئد در زمینه ارزدیجیتال ملی اشاره شده است. همچنین این گزارش بیان داشته است سوئد قصد دارد با توسعه کرون الکترونیکی (e-Krona) پول نقد را تا سال ۲۰۲۵ حذف کند.

دی‌جن همچنین پیش‌بینی کرده است که اگر اروپا تا سال ۲۰۲۵ ارزدیجیتال ملی خود را توسعه ندهد، یورو جایگاه خود را در برابر پروژه یوآن دیجیتال (ارز دیجیتال ملی چین) از دست خواهد داد. همچنین این اندیشکده تأکید می‌کند با توجه به اینکه ارز فیات در معرض ریسک از دست‌دادن جایگاهش در اقتصاد جهانی قرار دارد، لازم است بانک مرکزی اروپا «محیط مناسبی برای پیشرفت یورو دیجیتال» فراهم کند.

فیلیپ سندنر (Philipp Sandner)، رئیس مرکز بلاکچین مدرسه فرانکفورت، از بانک مرکزی اروپا به دلیل اینکه اقدام آشکار و مشخصی در این زمینه انجام نداده است، انتقاد کرد. او در این مورد گفت:

“واکنش بانک مرکزی اروپا بسیار کند بوده است. به‌طور خاص، منافعی که توسعه یک ارزدیجیتال ملی برای صنعت به همراه دارد، مورد بی‌توجهی قرار گرفته است. به‌عنوان مثال، موضوع پول قابل برنامه‌ریزی (Programmable Money)  در حال حاضر فراموش شده است. با توجه به طرح‌هایی نظیر لیبرا و یوآن دیجیتال (DC/EP)، بانک مرکزی اروپا باید برای حفظ جایگاه ژئوپلیتیک خود، سریعاً واکنش نشان دهد.

در ادامه این گزارش آمده است که هر چند ارزدیجیتال ملی چین یک تهدید برای یورو محسوب می‌شود، بعید است که یوآن دیجیتال در آینده نزدیک بتواند جای دلار آمریکا را به‌عنوان ارز ذخیره جهانی بگیرد. اندیشکده دی‌جن همچنین در گزارش خود نوشته است:

“راه‌اندازی یوآن دیجیتال، به سقوط دلار منجر نخواهد شد. حداقل این اتفاق در آینده نزدیک و بلافاصله رخ نخواهد داد.

بر اساس گزارش این اندیشکده، یوآن دیجیتال به‌دلیل ناآرامی‌های سیاسی در چین و تلاش برای تغییر ذخایر و صورت‌حساب‌ها، شانس کمی برای غلبه بر دلار دارد. گفتنی است ارزدیجیتال ملی که توسط بانک مرکزی صادر می‌شود، اساساً نماینده دیجیتال پول فیات یک کشور است. هدف از صدور ارزدیجیتال ملی فراهم‌کردن معاملات بدون پول نقد، تسریع در پرداخت‌ها و کاهش هزینه‌های مربوطه است.

در حالی که به نظر می‌رسد چین فعال‌ترین حوزه قضایی از منظر توسعه ارز دیجیتال ملی باشد، کشورهای زیادی به‌صورت فعالانه‌ در جستجوی این ابزار مالی جدید هستند. در همین راستا، بانک مرکزی برزیل در اوایل سپتامبر (شهریور) اعلام کرد که برزیلی‌ها می‌توانند تا قبل از سال ۲۰۲۳ با یک ارز دیجیتال ملی کار کنند.

منبع: cointelegraph