مقام سابق چینی: ارز دیجیتال ملی، راه را برای سهام‌ دیجیتال باز می‌کند

به گفته یکی از مقامات سابق چینی توسعه‌ی یک ارز دیجیتال ملی می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد و ظهور سهام‌ دیجیتال باشد.

شیائو گانگ (Xiao Gang)، رئیس سابق کمیسیون تنظیم مقررات اوراق بهادار چین، در آخرین کتاب خود در مورد اصلاحات بازار سرمایه‌ چین می‌گوید، توسعه ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) راه را برای ایجاد سهام دیجیتال، هموار خواهد کرد.

سهام و ارز دو موجودیت مجزا در حوزه‌ مالی سنتی هستند، با این حال، ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاکچین، مرزهای میان این دو را محو کرده‌اند و زمینه‌ساز شکوفایی قابلیت‌های جدیدی شده‌اند. شیائو افزوده است که «سیر طبیعی ارزهای دیجیتال به‌گونه‌ای است که در نهایت، باعث ایجاد سهام دیجیتال خواهد شد.»

اما پیش از آنکه، این امر بتواند رنگ تحقق به خود بگیرد، چالش‌هایی وجود دارد که باید در مقام نظری و عملی واکاوی شوند که ازجمله‌ی آن‌ها می‌توان به چگونگی اتصال CBDC به بازار سرمایه‌ دیجیتال، نحوه‌ی آماده‌سازی قراردادهای هوشمند برای عرضه سهام دیجیتال و روند استفاده از ارز دیجیتال برای انجام معاملات و تسویه‌ی سهام دیجیتال اشاره کرد.

 

علاوه بر این، شیائو بر این باور است که ارز دیجیتال در آینده، نقشی مهم در توسعه‌ امور مالی دیجیتال ایفا خواهد کرد. وی می‌گوید:

“ارز دیجیتال در ایجاد ارز، گردش، تسویه، قیمت‌گذاری دارایی‌ها، معاملات دارایی و دیگر سامانه‌های متصل به ارز در کشورها و مناطق مختلف، تأثیرگذار خواهد بود.”

پیش‌تر نیز شیائو گفته بود که چین یک تحول در اقتصاد دیجیتال در پیش رو دارد و باید برای مواجهه با بازار در حال رشد ارزهای دیجیتال، پذیرای مقررات نظارتی کارآمد و درست باشد.

منبع: cointelegraph