به گفته یکی از مقامات ارشد بانک مرکزی چین توسعه معماری بک اِند ارز دیجیتال ملی این کشور به اتمام رسیده است.

طبق اظهار نظر معاون سابق رئیس شورای ملی صندوق امنیت اجتماعی چین، وانگ ژونگ مین  (Wang Zhongmin)، این کشور سازوکارهای بک اند توسعه ارز دیجیتال ملی‌اش را به اتمام رسانده است. بک اند در سیستم مسئولیت سازوکارهای فنی و عملکردی را بر عهده دارد.

ژونگ مین این اظهارات را در حاشیه نشست مجازی انجمن فین تک ۲۰۲۰ در پکن مطرح کرد. این نشست توسط بخش تحقیقات فین تک تنسنت (Tencent) و انجمن فینک تک ۵۰ برگزار شد.

در راستای وجود تعداد بالای پروژه‌های مرتبط با توسعه ارزهای دیجیتال در چین، دولت این کشور در حال ایجاد زیرساختی برای پرداخت‌ها است. این زیرساخت قرار است به‌شکل یک ارز دیجیتال ایجاد می‌شود و همسو با ارز ملی چین کار می‌کند.

به‌عقیده ژونگ مین، رقابت در زمینه ارزهای دیجیتال با شیوع ویروس کرونا بیشتر شده است و شرکت‌های بزرگ فناوری و دولت‌ها، به‌دنبال ایجاد زیرساخت‌هایی بهتر در حوزه‌های پرداخت‌ هستند. او به‌طور خاص از توسعه لیبرا به‌عنوان مثالی از این تلاش‌ها یاد کرد. لیبرا، ارز دیجیتال فیس‌بوک است که با حواشی و سروصدای فراوانی همراه بوده است.

ژونگ مین در حاشیه این نشست گفت که ارز دیجیتال ملی چین در مرحله آزمایش است. گزارش‌ها نیز حاکی از آن است که دولت چین پیش‌نویس لوایح مختلفی را برای زیرساخت‌های قانونی در حوزه ارزهای دیجیتال و استفاده از آنها آماده کرده است.

گفته می‌شود که شرکت‌های بزرگی نظیر تنسنت، علی بابا، هواوی و بانک تجارت چین در حال همکاری با پروژه ارز دیجیتال این کشور هستند. آزمایش این ارز دیجیتال ملی و توسعه فناوری‌های مرتبط با آن از جمله زمینه‌هایی هستند که این شرکت‌ها با بانک مرکزی چین همکاری دارند.

هنوز از تاریخ عرضه این ارز دیجیتال ملی اطلاعاتی در دست نیست. گلن وو (Glenn Woo) ، مدیر بخش آسیا و اقیانوسيه شرکت لجر والت (Ledger Vault) ، در مصاحبه‌ای عنوان کرده بود که به احتمال زیاد، ارز دیجیتال ملی چین اولین نمونه از نوع خود در جهان باشد.

منبع: cointelegraph