دیکریپت به بررسی گزارشی از موسسه دویچه بانک ریسرچ (Deutsche Bank Research)، پرداخته است و اعلام نموده که شیوع کرونا ویروس موجب تسریع استفاده از ارزهای دیجیتال و جایگزینی آن با سیستم‌های مالی سنتی می‌شود.
این موسسه، ۱۵ فروردین (۳ آوریل) در توییتی، با اشاره به مقاله‌ استراتژیست کلان دویچه بانک ماریون لابور (Marion Laboure)، نوشت:
با توجه به این‌که اسکناس‌ها یکی از پرخطرترین عوامل انتقال کووید-19 هستند و بسیاری از دولت‌ها از آن استفاده می‌نمایند، همه‌گیری ویروس موجب رونق گسترش پول‌های دیجیتال می‌شود؛ این موضوع حرکتی به سوی آینده است.
این مقاله با نام «خروج پول نقد، کووید ۱۹» منتشر شده است، و در آن به بررسی نظام سنتی استفاده از پول نقد در جهان و ایجاد زمینه شیوع بیشتر کرونا ویروس پرداخته شده است.
در این مقاله به اقدامات چین در ضدعفونی و کاهش کاربرد پول نقد جهت جلوگیری از گسترش بیماری کرونا پرداخته شده است. در این مقاله همچنین پیش‌بینی شده است که در آینده نزدیک، دیگر دولت‌ها نیز راه دولت چین را در پیش خواهند گرفت.
در خروج پول نقد، کووید ۱۹ گفته شده:
وقتی شیوع بیماری در این ابعاد است باید راه حل‌هایی متناسب با ابعاد آن ارائه شود. زمان حال، شروع سرعت یافتن گسترش پرداخت‌های دیجیتال و تحول نظام سنتی است. تحت تاثیر فرصت ایجاد شده صنعت پرداخت‌های دیجیتال به دنبال یافتن راه حل‌های کاربردی تمرکز کرده است.
پول نقد یک بخش جدا ناشدنی از زندگی روزمره مردم است. در نظرسنجی اخیر دویچه بانک که یک‌سوم از پاسخ‌دهندگان آن از کشورهای توسعه‌یافته بودند، پول نقد را به‌عنوان روش پرداخت مورد علاقه خود معرفی نمودند. این در حالی است که بیش از نیمی از شرکت‌کنندگان این نظرسنجی با اطمینان پول نقد را همیشه به عنوان گزینه پرداخت دارند.
پژوهشگران معتقدند، تغییر رویکرد و استفاده از ارزهای دیجیتال با وجود پول نقد به‌عنوان یک گزینه‌ی محبوب پیچیده است. مقامات چینی همواره به دنبال ایجاد یک ارز دیجیتال ملی هستند و خبر ارتقای زیرساخت‌های بانکی آنلاین خود را می‌دهند. از آن سو در غرب، گام‌هایی کمتر از چین برداشته شده و روند دیجیتالی کردن پرداخت‌ها، به کندی پیش می‌رود.
در حال حاضر، هیچ شرکت بزرگی در حوزه فناوری یا مالی در اروپا فعالیت نمی‌کند و همین مسئله کشورهای اتحادیه اروپا را برای راهکارهایی نظیر اپل پی ((Apple Pay، گوگل پی (Google Pay)، پی پال و … که توسط آمریکایی‌ها توسعه داده شده ترغیب کرده است.

با وجود یکه تازی پول نقد، انتظار می‌رود با توجه به شرایط موجود در آستانه پایان این سلطه قرار داشته باشیم.

منبع:  decrypt