بر اساس بررسی شرکت تحلیل ارزهای دیجیتال توکن‌اینسایت (TokenInsight) چین در حال از دست دادن تسلط خود بر صنعت استخراج بیت‌کوین است.

بر اساس بررسی‌های شرکت توکن‌اینسایت، با کمک داده‌های مرکز اقتصاد جایگزین دانشگاه کمبریج، میزان کل مصرف برق ماینرهای بیت‌کوین چینی از ۷۵.۶۳ درصد در سپتامبر ۲۰۱۹ (شهریور ۹۸) به ۶۵.۰۸ درصد در پایان ماه آوریل (اردیبهشت) کاهش یافته است.

تحلیل‌گر ارشد شرکت توکن‌اینسایت جانسون ژو (Johnson Xu)، معتقد است که برآورد دانشگاه کمبریج یک شاخص تقریبی از نرخ هش تولیدشده از سوی ماینرهای چینی است. نرخ هش یا هش ریت (hash rate) مجموع قدرت محاسباتی سخت‌افزارهای ماینینگ است که امنیت بلاکچین بیت‌کوین را تأمین می‌کند.

یافته‌های دیگر برآمده از داده‌های دانشگاه کمبریج نشان می‌دهد که مصرف برق ماینرهای بیت‌کوین مستقر در ایالات‌متحده در بازه زمانی یکسان از ۴.۰۶ به ۷.۲۴ درصد رسیده است. همچنین به‌نظر می‌رسد که استخراج بیت‌کوین در قزاقستان هم در حال شکوفایی است. در سپتامبر ۲۰۱۹، صنعت استخراج بیت‌کوین قزاقستان ۱.۴۲ درصد از هش ریت بیت‌کوین را به خود اختصاص داده بود، در حالی‌که این رقم در ماه مه (اواخر اردیبهشت) به ۶.۱۷ درصد رسید.

به عقیده ژو، افول سلطه چین در صنعت استخراج بیت‌کوین ادامه خواهد داشت. به نظر او به دنبال نوسانات قیمت و رویداد هاوینگ ماه قبل، «تعداد ماینرهایی که ریگ‌های خود را خاموش کرده‌اند، در چین بیش از سایر کشورهای دنیا بوده است.»

او در ادامه نقش هاوینگ بیت‌کوین را در دشوار شدن کار صنعت استخراج چین توضیح داد. او می‌گوید چین تعداد زیادی دستگاه‌های استخراج نسل قدیمی‌تر دارد چرا که انگیزه بسیار کمی برای تبدیل آنها به نسل‌های جدیدتر وجود دارد. هزینه پایین برق در چین حاشیه سود مناسبی را برای این دستگاه‌ها فراهم می‌کند.

ژو همچنین می‌گوید که ماینرها در حال ترک کشور چین و برپایی فارم‌های خود در جایی دیگر هستند.

او در پایان افزود:

“چشم‌انداز ماینینگ در چین بسیار بی‌سامان است و این فرصت دستیابی به سرمایه را محدود می‌کند.

نظرات او با نظرات متخصصان این صنعت پیش از رویداد هاوینگ بیت‌کوین مطابقت دارد.

اتان ورا (Ethan Vera)، از مدیران استخر استخراج لاکسور (Luxor) که در آمریکای شمالی واقع است، ماه گذشته به دیکریپت گفت:

“وابستگی ماینرهای چینی به وام به‌طور معمول بیش از ماینرهای آمریکای شمالی است. اگر قرار باشد که سود آنها صرف بازپرداخت وام شود، دیگر حتی ارزان‌ترین برق دنیا هم نمی‌تواند به آنها کمک کند.”

چین در حال پذیرش استخراج ارزهای دیجیتال به‌عنوان یک صنعت است. استان سیچوآن در ماه آوریل نام چند فارم را در فهرستی قرار داد که به نظر آنها می‌توانند از انرژی برق آبی بهره‌مند شوند.

بنا به گفته‌ای ژو درست در زمانی که حکومت چین دارد نسبت به این صنعت از خود نرمش نشان می‌دهد، «چارچوب قانونی ساختارمند و مترقی» کشورهای دیگر و همین‌طور «افزایش آگاهی نسبت به بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال در سطح ملی در خارج از چین»، جذابیت این کشور را برای ماینرهای بیت‌کوین کاهش داده است.

بعد از هاوینگ بیت‌کوین، هش ریت شبکه سقوط کرد. اگرچه هش ریت بعد از این سقوط خود را بازیابی مجدد کرد، اما ژو می‌گوید که این چیزی بیشتر از یک اصلاح ساده بازار بوده و به آب‌و‌هوای کشور چین هم مرتبط است.

چین سلطه خود را در صنعت ماینینگ از دست می‌دهد

حال که فصل بارانی در استان سیچوآن آغاز شده است ماینرها در استان سردسیر سین‌کیانگ فارم‌های خود را تعطیل می‌کنند و به استان سیچوآن که انرژی برق آبی ارزان‌تری دارد، پناه می‌برند.

ژو می‌گوید از آنجایی که هزینه برق در طول فصل بارانی استان سیچوآن ارزان‌تر است، «ماینرهای بیشتری به‌علت سود بالاتر اقدام به روشن کردن دستگاه‌های (قدیمی) خود می‌کنند.» به عقیده ژو کاهش هش ریت فعلی ممکن است به «زمان موردنیاز برای انتقال تجهیزات» مرتبط باشد. اما او موافق این فرضیه نیست که صنعت استخراج چین دوباره در مسیر پیروزی قرار گرفته است. ژو معتقد است که بعد از خشک شدن آب باران و گران‌تر شدن هزینه برق، این صنعت باید با چالش‌های بزرگ‌تری دست و پنجه نرم کند.

منبع: decrypt