بر اساس گزارش‌های روز پنجشنبه گذشته، ایالات متحده سرانجام به جمع کشورهایی پیوست که بررسی و آزمایش ارز دیجیتال ملی (CBDC) را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

لائل برینارد (Lael Brainard)، یکی از مقامات دولتی آمریکا روز پنج‌شنبه، طی رویدادی مجازی با محوریت فناوری اعلام کرد که بانک مرکزی ایالات متحده، با همکاری تیم‌های تحقیقاتی از شعبه بوستون این بانک و مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT)، در حال انجام بررسی‌های اولیه ارز دیجیتال ملی است.

به‌نقل از برینارد، هر دو مؤسسه، چندین سال درباره فناوری بلاکچین تحقیق کرده‌اند تا مشخص شود بانک مرکزی چگونه می‌تواند از این فناوری برای عرضه دلار دیجیتال بهره ببرد. علاوه‌بر‌این، تأثیر احتمالی ارز دیجیتال ملی بر سیستم مالی موجود نیز بررسی شده است.

برینارد اظهار داشت:

“ما زمان و تلاش بسیاری صرف شناخت و درک پیامدهای حائز اهمیت کریپتوکارنسی و ارز دیجیتال بانک مرکزی در سراسر جهان کرده‌ایم.

اگرچه فدرال رزرو، گام جدیدی در جهت ساخت و آزمایش ارز دیجیتالی مبتنی بر فناوری دفتر کل توزیع‌شده برداشته است، برینارد خاطرنشان کرد که حتی در صورت موفقیت‌آمیز بودن آزمایش‌ها، بانک مرکزی «تعهدی» به عرضه ارز دیجیتال ملی ندارد. او تأکید کرد که این اقدامات صرفاً در راستای اهداف تحقیقاتی انجام می‌شوند.

پیش از آنکه بانک مرکزی بتواند این ارز دیجیتال را عرضه یا استفاده کند، لازم است یک فرایند سیاست‌گذاری رسمی را دنبال کند. همچنین، این تصمیم، ابهامات حقوقی بسیاری برای دولت و سایر ذی‌نفعان ایجاد می‌کند که باید رفع شوند. برینارد اشاره کرد که فدرال رزرو این فرایند را آغاز نکرده است و فعلاً تصمیمی نیز برای شروع آن ندارد.

جیمز کونا (James Cunha)، معاون ارشد رئیس بانک فدرال رزرو بوستون که رهبری این پروژه را بر عهده دارد، توضیح داد که اولین قدم، توسعه موتور و نرم‌افزاری است که مطابق نیازهای ارز دیجیتال ملی برای کشوری به پهناوری ایالات متحده باشد.

به‌گفته کونا، حجم بالای تراکنش‌ها، حفظ امنیت و حریم خصوصی افراد، برخی از چالش‌های مهم پیش روی این پروژه است.

منبع: cryptopotato