یک برنامه‌نویس توانسته است با استفاده از داده‌های ناقص کلید خصوصی به بازیابی بیت‌کوین (bitcoin) گم شده بپردازد.

این برنامه فرآیند دشوار و گاها بی‌نتیجه بازیابی کیف پول‌هایی که داده‌های آنها خراب و معیوب شده و یا از دست رفته است را تسهیل می‌کند.
تکامل روش‌های بازیابی بیت‌کوین‌های گم شده باعث شکوفایی بیشتر فضای ارز دیجیتال و بلاک چین خواهد شد.

ابزاری برای بازیابی بیت کوین و اطلاعات از دست رفته

یکی از افراد علاقه‌مند به کدگذاری در ردیت (Reddit) با نام u/Coding_Enthusiast، ابزاری با نام Finderouter منتشر کرده است. این اولین برنامه‌ای نیست که برای بازیابی داده‌های کلید گم شده بیت کوین طراحی شده، اما این ابزار، فرآیند بازیابی را بسیار تسهیل می‌کند.

این ابزار دارای محیطی کاربر‌پسند است که به کاربران اجازه می‌دهد با وارد کردن اطلاعات ناقص به بازیابی کلید خصوصی خود بپردازند.

این ابزار متن باز را می‌توان از طریق Github دانلود کرد. این برنامه‌نویس قصد دارد که در آینده ویژگی‌های بیشتری را به ابزار خود اضافه کند. این برنامه طرفداران کمی نخواهد داشت؛ زیرا افراد زیادی هستند که بیت‌کوین خود را گم کرده‌اند و در حال حاضر به کوین‌های خود دسترسی ندارند.

روش‌های دیگری که در زمینه بازیابی کلیدهای گم شده بیت کوین مفید هستند

بازیابی کلید خصوصی بیت کوین با وجود اطلاعاتی ناقص، تقریبا غیر‌ممکن است؛ اما بسیاری از این حوادث در نتیجه خرابی‌های سخت افزاری و نرم افزاری رخ داده‌اند که می‌توان در این حالت به بازیابی اطلاعات پرداخت.

همچنین بازیابی فایل‌هایی که خراب شده به نظر می‌رسند، به آسانی امکان‌پذیر است. بسیار اتفاق افتاده است که سیستم عامل‌ها و سخت افزار‌های مختلف داده‌هایی را خوانده‌اند که از آنها قطع امید شده و به عنوان گم شده تلقی شده‌اند. ابزار‌های مربوط به بازیابی فایل‌های حذف شده هم که چندین دهه است اختراع شده‌اند.

ذخیره صحیح بیت کوین بسیار اهمیت دارد

در هر استراتژی سرمایه‌گذاری ارز‌های دیجیتال باید به ذخیره صحیح توجه شود. گم نکردن بیت کوین‌های خود بسیار آسان‌تر از بازیابی آنهاست. متاسفانه، مدیریت نامناسب ارز‌های دیجیتال بسیار رایج است.

ذخیره سرد و با استفاده از کیف پول‌های سخت افزاری، برای مدت‌ها بهترین گزینه تلقی شده است. البته فراموش نکنید که اطلاعات کلید خصوصی در مورد این کیف پول‌ها را نیز باید ایمن نگه دارید. از نگهداری کوین‌های خود در صرافی‌ها خودداری کنید و هرگز آنها را بدون پشتیبان‌گیری بر روی ابزاری خاص قرار ندهید.

فراموش نکنید که بیت کوین و ارز‌های دیجیتال زیادی بعد از مرگ افراد از دسترس خارج شده‌اند. بنابراین در سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت باید بسیار به این موارد توجه کرد و اطلاعات کلید خصوصی را در اختیار نزدیکان مورد اعتماد خود قرار داد. آیا شما تا به حال کوین‌های خود را از دست داده‌اید؟ تجارب خود را با ما در میان بگذارید.

منبع: bitcoinist