صرافی ارز دیجیتال بایننس طی دادگاهی در ایالات متحده به اتهام پول‌شویی تحت تعقیب قانونی قرار گرفته است. گفته می‌شود صرافی ژاپنی فیسکو (Fisco) از بایننس به‌دلیل تسهیل پول‌شویی بیش از ۹ میلیون دلار ارز دیجیتال مسروقه شکایت کرده است.

فیسکو روز دوشنبه (۲۴ شهریور) دادخواستی ۳۳ صفحه‌ای را به دادگاه منطقه شمالی کالیفرنیا ارائه داده است. فیسکو در این دادخواست مدعی شده است که سیاست‌های «سهل‌انگارانه» بایننس در زمینه شناخت مشتری (KYC) این امکان را برای مجرمان سایبری فراهم کرده است تا ارزهای دیجیتال دزدیده‌شده از صرافی زایف (Zaif) را به دیگر ارزهای دیجیتال و یا پول نقد تبدیل کنند. شایان ذکر است که فیسکو مالک صرافی زایف است.

گفتنی است، صرافی زایف در سپتامبر ۲۰۱۸ (شهریور ۱۳۹۷) هک شد و حدود ۶۳ میلیون دلار ارز دیجیتال از جمله بیت‌کوین را در آن زمان از دست داد. فیسکو در شکایت خود ذکر کرده است که با استناد به تجزیه‌وتحلیل بلاکچین، سارقانی که زایف را هک کردند ۱,۴۵۱.۷ بیت‌کوین را از طریق صرافی بایننس پول‌شویی کرده‌اند. در آن زمان این بیت‌کوین‌ها ارزشی حدود ۹.۴ میلیون دلار داشتند. در حال حاضر ارزش این بیت‌کوین‌ها بیش از ۱۵ میلیون دلار است.

فیسکو مدعی است که پروتکل‌های شناخت مشتری و ضدپول‌شویی (AML) بایننس به‌شدت «سهل‌انگارانه» است و با استانداردهای لازم مطابقت ندارد. فیسکو معتقد است که بایننس بدون اجرای سیاست‌های شناخت مشتری قابل‌قبول، به مشتریان اجازه افتتاح حساب می‌دهد و آنها قادرند تا بدون احراز هویت، تا ۲ بیت‌کوین را به‌راحتی خارج کنند.

در دادخواستی که فیسکو به دادگاه ارائه کرده آمده:

“سارقان بیت‌کوین‌های دزدیده‌شده را بین هزاران تراکنش و حساب مجزا تقسیم کردند، به‌طوری که ارزش همه آن‌ها در زیر محدودیت دو بیت‌کوین قرار گرفت. بایننس در این فرآیند هم نقش محل نگهداری و هم نقش انتقال‌دهنده وجوه سرقتی را ایفا کرده است.

فیسکو در ادامه گفته است که زایف مدت‌زمان اندکی پس از هک، با کارکنان بایننس تماس گرفته و از آن‌ها خواسته تراکنش‌ها و حساب‌هایی که با بیت‌کوین‌های سرقتی در ارتباط است را مسدود کنند، اما بایننس یا عامدانه یا از روی سهل‌انگاری موفق نشد فرآیند پول‌شویی را متوقف کند. در صورتی که می‌توانست این کار را انجام دهد.

اکنون زایف به دنبال یک محاکمه با حضور هیات منصفه و دریافت ۹ میلیون دلار از بایننس به اضافه بهره این پول از زمان هک است. این شرکت از دادگاه خواسته است تا حکمی مبنی الزام بایننس نسبت به جبران و پرداخت عادلانه خسارت، زمان و هزینه صرف شده برای تعقیب اموال صادر کند.

منبع: theblockcrypto