بیت کوین 11 ساله شد

۱۱ سال پیش در چنین روزی، فرد یا گروه ناشناسی به نام ساتوشی ناکاموتو با ارسال یک گزارش ۹ صفحه‌ای به گروهی از مختصصان رمزنگاری، به ایده بیت کوین جان بخشید. امروز تولد ۱۱ سالگی بیت کوین است.

در ۳۱ اکتبر سال ۲۰۰۸، درست کمی پس از بحران مالی وحشتناک آن سال و مصادف با روز هالووین، گروهی از متخصصان رمزنگاری و معتقد به حریم خصوصی در اینترنت که خود را سایفرپانک (cypherpunk) می‌نامیدند، پیامی از طرف فردی ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو دریافت کردند که یک گزارش فنی (وایت پیپر – WhitePaper) با این عنوان در خود داشت: «بیت کوین: سیستم پول نقد الکترونیک همتا به همتا»

دامنه bitcoin.org (آدرس رسمی سایت بیت کوین) در ۱۸ اکتبر سال ۲۰۰۸ به ثبت رسید و مشخص نیست که کد بیت کوین در چه زمانی توسط ساتوشی نوشته شده است. با این حال، در میان جامعه بیت کوین روز ۳۱ اکتبر به عنوان تولد آن در نظر گرفته می‌شود و علاقه‌مندان این روز را جشن می‌گیرند. شبکه بیت کوین چندی پس از معرفی، در سوم ژانویه ۲۰۰۹ با استخراج اولین بلاک توسط ساتوشی ناکاموتو، کار خودش را آغاز کرد.

از سال ۲۰۰۸ تاکنون، بیت کوین فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشته است و قیمت آن از هر واحد ۰.۰۰۳ دلار، در سال ۲۰۱۷ به حدود ۲۰,۰۰۰ دلار رسید. اگر فردی در سال ۲۰۱۰ فقط حدود ۱,۰۰۰ دلار بیت کوین می‌خرید، امروز سرمایه‌اش به صدها میلیون دلار می‌رسید.

 

بیت کوین ۱۱ ساله شد

 

به مناسبت تولد یازده سالگی بیت کوین،۱۱ حقیقت جالب را درباره بیت کوین می‌خوانید:
 1. شبکه غیرمتمرکز بیت کوین با داشتن حدود 90 میلیون تراهش قدرت پردازش، امروز به تنهایی از 500 ابرکامپیوتر بزرگ دنیا قدرتمندتر است.
 2. تاکنون بیش از 18 میلیون واحد بیت کوین استخراج شده است که حدود 86 درصد از کل 21 میلیون واحد است.
 3. تاکنون بیش از 600,000 بلاک ماین شده است و در بلاک‌چین بیت کوین قرار دارد. در همه این بلاک‌ها حدود 500 میلیون تراکنش وجود دارد.
 4. بعد از گذشت 11 سال، هنوز هویت ساتوشی ناکاماتو، خالق بیت کوین مشخص نشده است اما همچنان چند گزینه احتمالی وجود دارد.
 5. قیمت بیت کوین با 0,003  دلار در سال 2010 آغاز شد و در سال 2017 به 20,000 دلار رسید.
 6. بیت کوین اولین ارز کاملا غیرمتمرکز و کاملا جهانی در دنیاست که توزیع واحدهای آن توسط بانک‌ها و نهادهای متمرکز انجام نمی‌شود. کار تایید تراکنش‌ها توسط کاربران شبکه و ماینرها به صورت داوطلبانه انجام می‌پذیرد.
 7. هر چهارسال یکبار پاداش استخراج بیت کوین‌ها تا سال 2140 طول می‌کشد.
 8. تراکنش‌های بیت کوین غیرقابل بازگشت هستند و نمی‌توان جلوی یک تراکنش را گرفت یا یک حساب را مسدود کرد.
 9. بیت کوین تاکنون هک نشده است و احتمالا هیچگاه هک نخواهد شد. طبق تئوری بازی، حمله به شبکه‌ی بیت کوین تقریبا غیرعملی است.
 10. بیت کوین به نوسانات شدید قیمتش معروف است. این ارز دیجیتال در طول عمر 11 ساله خود سقوط‌های 90 درصدی را هم تجربه کرده است. با این حال قیمت بیت کوین از سال 2010 تاکنون بیش از 200,000 درصد رشد کرده است.
 11. تاکنون بیش از 4 میلیون واحد بیت کوین به دلیل سهل‌انگاری مالکانش، از دسترس خارج شده است.

وایت‌پیپر معرفی بیت‌کوین را می‌توانید از طریق لینک دانلود نمایید.

منبع : arzdigital