روزنامه هنگ‌کنگ اپل دیلی (Apple Daily) که یکی از بزرگترین روزنامه‌ها در هنگ‌کنگ است، صفحه اول خود را به بیت‌کوین اختصاص داد. این در حالی است که چندی پیش مقامات هنگ‌کنگی جیمی لای، صاحب امتیاز این روزنامه را دستگیر کرده بودند.

اپل دیلی در صفحه اول خود با انتشار تصویری از بیت‌کوین نوشت:

«بیت‌کوین هیچ وقت شما را تنها نمی‌گذارد. بانک‌ها امروز، شما نیستید که من را تنها می‌گذارید، [بلکه] من شما را رها می‌کنم.»

لای، صاحب امتیاز این روزنامه، اوایل ماه اوت (مرداد) توسط مراجع قضایی هنگ‌کنگ به اتهام نقض قوانین دستگیر شده بود. کمی بعد از دستگیری او، اپل دیلی مطلبی را چاپ کرد و نوشت «جنگ شروع شد!». این نسخه با تیراژ ۵۰۰,۰۰۰ منتشر شد و این در حالی بود که تیراژ این روزنامه در روزهای عادی ۱۰۰,۰۰۰ نسخه است.

گفته می‌شود که قرارگرفتن بیت‌کوین در صفحه اول اپل دیلی نوعی اعتراض به بانک‌های این کشور است که از ارائه خدمات به افرادی که به‌دنبال استقلال هنگ‌کنگ هستند سر باز می‌زنند و محدودیت‌های فراوانی را برای آنها ایجاد کرده‌اند.

هیچ کس نمی‌تواند جلوی شما را برای انجام تراکنش در شبکه [بیت‌کوین] بگیرد. [بیت‌کوین] صرف‌نظر از جنسیت، هویت و باورهای افراد، برای همه در دسترس است.

به‌گزارش رویترز بانک‌هایی نظیر کردیت سوئیس (Credit Swiss)، اچ‌اس‌بی‌سی (HSBC)، یو‌بی‌اس (UBS) و گروه بانکی ژولیوس بر (Julius Baer)، با سخت‌گیری سوابق مشتریانی را که در جریانات سیاسی هنگ‌کنگ نقش داشته‌اند، بررسی و محدودیتی‌هایی را برای آنها در نظر گرفته‌اند.

به‌عقیده بسیاری، بیت‌کوین برای آن دسته از افرادی که به خدمات بانکی دسترسی ندارند یا دسترسی آنها به‌ دلایل مختفی محدود شده است، گزینه بسیار مناسبی است.

منبع: cryptoglobe