براساس گزارش جدید شرکت تحلیل بلاکچین چینالیسیس (Chainalysis)، تنها ۳.۵ میلیون واحد بیت‌کوین چیزی در حدود ۱۹٪ از کل عرضه بیت‌کوین، برای معامله استفاده می‌شود.

به عبارت دیگر حدود ۱۸.۶ میلیون بیت‌کوین تا ژوئن ۲۰۲۰ استخراج شده است و اکثریت این بیت‌کوین‌ها برای بلندمدت نگهداری شده‌اند.

طبق تحلیل چینالسیس، ۶۰٪ ذخایر فعلی بیت‌کوین در دست افرادی قرار دارد که بیش از ۲۵٪ بیت‌کوین‌هایی را که تاکنون دریافت کرده‌اند، نگهداری می‌کنند. این بیت‌کوین‌ها را چینالسیس با نام «بیت‌کوین‌های حفظ ‌شده برای سرمایه‌گذاری بلندمدت» دسته‌بندی کرد.

در حدود ۲۰٪ دیگر از بیت‌کوین‌های فعلی، بیش از پنج سال است که جابجا نشده‌اند. در این گزارش از آن‌ها به‌عنوان «بیت‌کوین‌های گم‌شده» یاد شده است.

مابقی بیت‌کوین‌های استخراج‌شده، برای معامله مورد استفاده قرار می‌گیرند. بیشتر این معاملات در صرافی‌ها انجام می‌شود. این یعنی فقط ۱۹٪ بیت‌کوین‌ها در بازار وجود دارند و همین مقدار است که قیمت بیت‌کوین را تعیین می‌کند.

بیت‌کوین‌های نگهداری‌شده برای سرمایه‌گذاری بلندمدت (۶۰٪ بیت‌کوین‌ها)، با بالا رفتن کمیابی این ارز دیجیتال، در نهایت می‌توانند به منبع مهمی از نقدینگی در بازار تبدیل شوند.

در سال ۲۰۲۰، معامله‌گران فعال بیت‌کوین در هفته حدود ۳۴۰,۰۰۰ نفر بوده‌اند. این گزارش معامله‌گران بیت‌کوین را به دو دسته تقسیم می‌کند: کوچک و حرفه‌ای. معامله‌گران کوچک آنهایی هستند که کمتر از ۱۰,۰۰۰ دلار موجودی بیت‌کوین در صرافی‌ها دارند.

طبق این گزارش، ۹۶٪ واریزی‌ها به صرافی‌های ارز دیجیتال، از طرف معامله‌گران کوچک انجام می‌شود. از طرف دیگر، معامله‌گران حرفه‌ای با وجود نقش پررنگ‌تری که در کنترل نقدشوندگی بازار دارند تعداد خیلی کمتری از انتقال‌ها را به خود اختصاص می‌دهند.

منبع: blog.chainalysis