اقتصاددان‌های شعبه نیویورک بانک مرکزی آمریکا، معتقدند که بیت‌کوین نوعی ارز فیات است. آنها با تشبیه بیت‌کوین به ارزهای رایج، بر این عقیده‌اند که بیت‌کوین نیز مانند آنها نوعی پول است.

مایکل لی (Lee Martin) و آنتونین مارتین (Antoine Martin)، در پست روز پنجشنبه خود اعلام کردند که بیت‌کوین نیز نمونه‌ای دیگر از ارزهای رایج (فیات) است. آنها در بخش دیگری از اظهارات‌شان می‌نویسند:

این احتمال وجود دارد که بیت‌کوین یک پول باشد، اما نوعی جدید از پول است. اسکناس‌های دلار ارز رایج هستند، یک زمانی سازه‌های گرد آهکی بزرگ هم ارز رایج بودند، بیت‌کوین هم ارز رایج است.

صحبت‌های آنها به تعریف ارز رایج باز می‌گردد. در تعریف، از ارز رایج به‌عنوان یک شیء بی‌ارزش یاد شده است که ارزش خود را از باورها و ذهنیت حامل آنها می‌گیرد. در تعریف ارز رایج، حامل از این شیء برای دریافت کالا استفاده می‌کند.

به‌عقیده نیک کارتر (Nick Carter)، یکی از مدیران ارشد شرکت بلاک چینی کسل ونچرز (Castle Ventures)، چنین تعریفی، از آنجایی که به معنی اصلی ارز رایج اشاره می‌کند، ذات بیت‌کوین را زیر سؤال می‌برد. او در توییتی، ضمن غیرمنطقی خواندن این تعریف نوشت:

نمی‌دانم که قصد آنها تخریب کردن بیت‌کوین است [یا نه]، اما اینطور به نظر می‌رسد که قصدشان همین باشد.

لی و مارتین معتقدند که جدیدبودن مکانیزم بیت‌کوین، در نحوه تبادلی است که بیت‌کوین با خود به همراه آورده است. آنها در بخشی از نوشته خود عنوان می‌کنند این قابلیت که با آن می‌توانیم جابجایی‌های مالی خود را به شکلی الکترونیکی و بدون نیاز به اعتماد به واسطه انجام دهیم، به‌ شدت جدید و نوآورانه است.

آنها بر این عقیده‌اند که تا به امروز هیچ سیستم الکترونیکی‌ای وجود نداشته است تا بتوان بدون نیاز به شخص ثالث، تبادلات مالی را انجام داد. صد البته پیش از بیت‌کوین نیز بانک‌های مرکزی و بانک‌های دیگر امکان تبادلات الکترونیکی را فراهم کرده بودند اما آنها نیز به‌ نوعی واسطه هستند. لی و مارتین نیز با تأکید بر همین موضوع، حساب بانک‌های مرکزی و اکوسیستم بیت‌کوین را از یکدیگر جدا می‌کنند.

لی و مارتین  در بخش دیگری از استدلالات خود عنوان می‌کنند که استیبل کوین‌ها، عرضه‌های اولیه سکه (ICO)، دارایی‌هایی نظیر کریپتو کیتی‌ها (CryptoKitties) و …، همه و همه از جمله پول‌هایی هستند که با تکیه بر فناوری پشت بیت‌کوین به دنیای مالی ما وارد شده‌اند. در ادامه می‌افزایند که آنها اشکال جدیدی از پول نیستند.

“اگر بیت‌کوین را مکانیزم جدیدی از تبادلات بدانیم که علاوه بر پول، امکان انتقال چیزهای دیگری را نیز فراهم می‌کند، دقیق‌تر است.

کارتر بر این عقیده است که بیت‌کوین راهی جدید برای انتقال پول را در اختیار مردم گذاشت و نمی‌توان ذات آمیخته با پول بیت‌کوین را از مکانیزمی که با تکیه بر آن به این مهم دست یافته است، جدا کرد. این اظهارات کارتر را می‌توان نقدی بر این ایده دانست که بلاک چین بیت‌کوین، اشکال جدیدی از پول را در خود پرورش داده است.

ویژگی‌های پولی و مالی نیز از اهمیت بالایی برخوردارند. این مسئله در نوع توصیف ساتوشی و عرضه محدود [بیت‌کوین] نیز قابل مشاهده است.

در بخش پایانی نوشته این دو اقتصاددان آمده است که تعریف ابعاد جدید بیت‌کوین با نگاهی تاریخی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است:

“تاریخ به ما می‌آموزد که ویژگی‌های یک پول خوب و یک مکانیزم انتقال مناسب چیست. این آموزه‌ها می‌توانند به ارزهای دیجیتال کمک کنند تا در مسیری رشد یابند که مفیدتر واقع شوند.”

منبع: coindesk