۱۲ می (۳۰ اردیبهشت) سومین هاوینگ بیت‌کوین رخ داد. میزان عرضه این ارز دیجیتال از ۱۲.۵ بیت‌کوین به ۶.۲۵ بیت‌کوین به ازای استخراج هر بلوک کاهش پیدا کرد. از لحاظ اقتصادی با تغییر میزان عرضه، انتظار زیادی برای افزایش قیمت بیت‌کوین وجود داشت تا ماینرها انگیزه لازم برای استخراج این ارز دیجیتال را داشته باشند.

بررسی تغییرات قیمتی در هاوینگ بیت‌کوین در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰

اگر به نمودار قیمت بیت‌کوین در مقابل دلار (BTC/USD) نگاهی بیندازیم، متوجه می‌شویم که خیلی شبیه نمودار قیمت طلا شده است و نوسان خاصی ندارد. از اوایل ماه می، قیمت این ارز دیجیتال از بازه ۸۸۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار خارج نشده است. با این حال شاید وقوع یک حرکت صعودی نزدیک باشد.

شرکت تحلیل ارزهای دیجیتال CoinGecko به تازگی در گزارش سه ماه دوم سال ۲۰۲۰ نمودار تغییرات قیمت در قبل و بعد از هاوینگ بیت‌کوین در سال ۲۰۱۶ و سال ۲۰۲۰ را بررسی کرده است.

آیا قیمت بیت‌کوین بعد از هاوینگ ، وارد روند صعودی شده است؟

در ماه جولای ۲۰۱۶ بیت‌کوین در محدوده قیمت ۴۰۰ تا ۹۴۰ دلار معامله می‌شد. در حالی که ۵۰ روز قبل‌تر تا ۱۱ درصد رشد قیمت داشت و ۵۰ روز بعد از هاوینگ، قیمت ۹ درصد کاهش پیدا کرد. این تفاوت قیمت در آن زمان بسیار قابل توجه بود چون در آن سال قیمت بیت‌کوین تا ۱۵۰ درصد افزایش را تجربه کرده بود. در حالی که نیمی از افزایش قیمت تا ماه ژوئن اتفاق افتاده بود، اولین کاهش قیمت بعد از هاوینگ بیت‌کوین در آن سال رخ داد. فقط در اکتبر ۲۰۱۶ بود که روند صعودی قیمت شروع شد و تا پایان سال قیمت در محدوده ۴ رقمی (بالای هزار دلار) باقی ماند.

اما در سال جاری، ۵۰ روز قبل از هاوینگ، بیت‌کوین ۵۰ درصد افزایش قیمت داشت و در ۵۰ روز بعد تنها ۵ درصد. باید توجه کرد که ۲ ماه قبل از هاوینگ، قیمت بیت‌کوین تنها در یک روز ۵۰ درصد افت کرد و تفاوت قیمت ۶۰ روزه باید حدود ۱۵ درصد باشد.

با توجه به افزایش مازاد قیمت بعد از هاوینگ سال ۲۰۱۶ و شرایط اقتصادی حاکم در سال ۲۰۲۰ و همچنین افزایش حجم سرمایه بازار بیت‌کوین در ۴ سال آینده می‌توان نتیجه گرفت که بازار بیش از حد انتظار گاوی (صعودی) است. در این گزارش نتیجه‌گیری شده است که:
“با وجود اینکه حجم سرمایه موجود در بازار بیت‌کوین در سال ۲۰۲۰ نسبت به ۲۰۱۶ حدود ۱۵ برابر شده، قیمت بعد از سومین هاوینگ بیت‌کوین، بیشتر صعودی به نظر می‌رسد.”

منبع: eng.ambcrypto