دادگاه‌های چین برای حفاظت از اموال و اسناد قضایی در برابر آسیب و دستکاری، دست به گریبان مهروموم‌های الکترونیکی مبتنی بر بلاکچین می‌شوند.

در حال حاضر چندین دادگاه چینی از بلاکچین به‌عنوان روشی برای تامین مهر الکترونیکی بهره گرفته‌اند.

طبق گزارشی که توسط دفتر اجرایی دادگستری ناحیه هایدیان (Haidian)، پکن، ارائه شده است در حال حاضر یک مهروموم الکترونیکی مبتنی بر بلاکچین برای تامین املاک در منطقه چائویانگ (Chaoyang) برقرار شده است.

خبرگزاری محلی گلوبال تایمز در 5 ژوئیه (15 تیر)  گزارشی مبنی بر استفاده از مهروموم الکترونیکی به‌عنوان یکی از قابلیت‌های بلاکچین در دادگاه‌ها منتشر نمود. طبق این گزارش با استفاده از نظارت‌های تصویری می‌توان املاک را در لحظه مورد بررسی قرار داد.

با کمک فناوری بلاکچین اگر ویژگی‌ای مختل یا آسیب دیده باشد، به‌طور خودکار حالت نظارت فعال می‌شود و به‌وسیله موبایل، هشدارهایی برای شاکیان و اجرا کنندگان قانون ارسال می‌شود. بر اساس این گزارش سیستم ذکر شده قابلیت تهیه عکس از مجرم و ارسال به نهاد مربوطه را دارد.

کاربرد فناوری بلاکچین در ضبط و نگهداری تمام داده‌ها و محافظت از آن‌ها در برابر دستکاری از سوی طرفین درگیر در پرونده‌های قضایی است. کادر قضایی می‌توانند از این پلتفرم برای استعلام اطلاعات و اسناد استفاده کنند.

این نخستین بار است که یک دادگاه پکنی از مهر الکترونیکی برای املاک استفاده می‌کند. البته چندین دادگاه دیگر نیز در استان‌های جیانگ سو (Jiangsu)، هونان (Hunan) و جیانگشی (Jiangxi) از مهرهای الکترونیکی مبتنی بر بلاکچین استفاده می‌نمایند.

به گزارش کوین تلگراف در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۹ (بهار ۹۸)، بیش از ۳.۱ میلیون پرونده قضایی چینی با استفاده از دادگاه‌های اینترنتی هوشمند، مبتنی بر بلاکچین و هوش مصنوعی حل و فصل شده‌اند. به‌گفته ژانگ ون (Zhang Wen)، رئیس دادگاه اینترنتی پکن، پیاده‌سازی فناوری بلاکچین به جمع‌آوری و ارائه مدارک و شواهد در پرونده‌ها کمک می‌کند و باعث افزایش اعتبار و اعتماد اجتماعی در کشور می‌شود.

منبع: cointelegraph