چرا قیمت بیت‌کوین اغلب در روز‌های پایانی هفته افزایش می‌یابد؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

چرا قیمت بیت کوین اغلب در روز‌های پایانی هفته افزایش می‌یابد؟

آیا به فکر خرید بیت‌کوین هستید؟

اگر جهش و رکود هفته‌ی گذشته باعث نشده که نسبت به بازار ارز دیجیتالی واهمه پیدا کنید، پس برای شما بهترین زمان جهت خرید ارز دیجیتال روز شنبه یا یک‌شنبه است.

شاید با این پرسش مواجه شده‌اید که چرا روز‌های شنبه یا یک‌شنبه را برای خرید بیت‌کوین توصیه می‌کنیم؟

خب به نظر می‌رسد گرچه بیت‌کوین به‌صورت مداوم و ۷/۲۴ مبادله می‌شود، اما تمایل دارد که در روز‌های تعطیل آخر هفته یک‌روند صعودی یا جهش جزئی در پیش بگیرد. درواقع، طبق داده‌های به‌دست‌آمده افزایش فعالیت‌های آخر هفته‌ای این ارز دیجیتال از روز‌های آغازین ماه می تا به امروز به‌خودی‌خود حدود ۴۰ درصد از افزایش قیمت بیت کوین در سال جاری را شامل می‌شود.

دلیل افزایش قیمت بیت کوین در روزهای پایانی هفته

به اثبات بیشتری نیاز دارید؟

بر اساس داده‌های به‌دست‌آمده از صرافی ارز دیجیتالی BitStamp، بیت‌کوین روز یک‌شنبه در ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ بزرگ‌ترین رکورد قیمت خودش یعنی جهش تا مرز ۱۹۶۶۶ دلار را تجربه کرده است.

برخلاف اوراق بهادار که در اغلب مبادلات سنتی حضور دارند، ارزهای دیجیتال به‌صورت ساعتی و لحظه‌ای در سراسر جهان مبادله می‌شوند؛ مبادله‌ی مداوم ارزهای دیجیتال به این دلیل است که دارایی‌های دیجیتال مذکور بر روی شبکه‌های غیرمتمرکزی فعالیت دارند که توسط فناوری بلاکچین راه‌اندازی شده و تمام تراکنش‌های آن به‌صورت دقیق به ثبت می‌رسند. این مورد به سرمایه‌گذاران ارز دیجیتالی اجازه می‌دهد تا در هر زمان و هر مکانی بتوانند توکن‌های دیجیتال خود را انتقال دهند.

آقای دیوید تاویل(David Tawil) رئیس صندوق سرمایه‌گذاری ارز دیجیتالی ProChain Capital در رابطه با این موضوع اعلام نموده که «چنین چیزی کاملا منحصر به فرد است».

همانند هر چیز دیگری، برای اینکه چرا قیمت ارز دیجیتال در پایان هر هفته روندی صعودی به خود می‌گیرد نیز نظریه‌های متفاوتی وجود دارد. در ادامه به برخی از دلایل احتمالی این روند پرداخته شده است:

از دوشنبه شروع می‌کنیم…

چرخه‌ی انتشار اخبار نیز مانند تجارت ارز دیجیتالی هرگز پایان نمی‌پذیرد، اما بسیاری از شرکت‌های بزرگ تمایل دارند برای انتشار اعلامیه‌های مهم یا قابل توجه تا روز دوشنبه صبر کنند. به‌عنوان مثال اصطلاح «ادغام دوشنبه یا Merger Monday» به خوبی برای شرکت‌های بزرگ تفهیم شده است، زیرا این شرکت‌ها صبح روز دوشنبه‌ی را برای دریافت گزارشات خود در نظر می‌گیرند. بیت‌کوین

طبق گفته‌های آقای تاویل، شرکت‌های مرتبط با صنعت ارز دیجیتالی نیز از این قائده مستثنی نیستند، و اغلب روز دوشنبه را برای انتشار اعلامیه‌های خود انتخاب می‌کنند، از این رو تعداد زیادی از مبادله‌گران سعی می‌کنند با انجام مبادلات ارز دیجیتالی در روز‌های پایانی هفته از سیل اخبار اول هفته(احتمالا اخبار منفی که باعث کاهش ارزش ارزهای دیجیتال می‌شود) جان سالم به در ببرند.

وی در ادامه توضیح داد:

این وضعیت مبادله در آخر هفته کمی پیشروی یا جلوتر بودن نسبت به چرخه‌ی خبری توسط مبادله‌گران محسوب می‌شود. این نوع مبادله به نوعی پرواز با چشمان بسته است، یعنی که شما نمی‌دانید آیا در صبح روز دوشنبه یک اعلامیه‌ی تکان دهنده منتشر خواهد شد یا خیر، اما سعی می‌کنید که از چرخه‌ی خبری جلوتر باشید، در صنعت ارز دیجیتالی هر روز توسعه وجود دارد، من واقعا فکر نمی‌کنم که سرمایه‌گذاری بر روی اینکه صبح روز دوشنبه شاهد یک روند توسعه‌ی مثبت خواهیم بود، کار اشتباهی باشد.

چرا قیمت بیت‌کوین اغلب در روز‌های پایانی هفته افزایش می‌یابد؟

تفکر گروهی

علاوه بر موارد گفته شده، ممکن است که سرمایه‌گذاران صنعت ارز دیجیتالی روزهای شنبه یا یک‌شنبه در مورد هر موضوعی با دوستان یا سایر سرمایه‌گذاران به بحث و گفتگو بپردازند، و نهایتا به واسطه‌ی نظر‌ها و نتایج به دست آمده از این گفتگو‌ها به مبادله‌ی دارایی‌های تحت مالکیت خود بپردازند.

آقای هانتر هورسلی(Hunter Horsley) مدیراجرایی کمپانی مدیریت دارایی Bitwise در رابطه با این موضوع گفته است:

” بازار ارز دیجیتالی به طور عمده از افراد و سرمایه‌گذاران خرد تشکیل شده و من فکر می‌کنم این آخر هفته‌ها همان زمانی است که این افراد وقت آزاد و زمان بیشتری دارند تا به خواندن اخبار، گفتگو با دوستان و یا گوش دادن به تعاریف آن‌ها در رابطه با موضوعات جالبی که طی هفته‌ی گذشته داشته‌اند، اختصاص دهند. ”

در سال ۲۰۱۷، زمانی که قیمت بیت کوین در جال رسیدن به اوج خودش بود، گفتگو‌های مراسم شام‌شکرگزاری در سراسر آمریکا اغلب به مطالب مرتبط با صنعت ارز دیجیتالی ختم می‌شد، در حالیکه بسیاری از طرفداران صنعت ارز دیجیتالی در رابطه با مزایای حضور این صنعت برای دوستان نزدیک و خانواده صحبت می‌کردند.

علاوه بر این، آقای هورسلی همچنین اعلام نموده که «کنفرانس‌های بزرگ مرتبط با صنعت ارز دیجیتالی و بلاکچین نیز تاثیر مشابهی در افزایش میزان هیجان پیرامون این صنعت دارند». در ماه می جاری روند افزایش قیمت بیت کوین در طول هفته‌ی بلاکچین نیویورک آغاز شد، زمانی که هزاران طرفدار این صنعت گردهم آمدند تا آخرید دستاورد‌ها و تحولات صنعت ارز دیجیتالی را جشن بگیرند.

کاهش حجم

گرچه آخر هفته‌ها شاهد افزایش قیمت ارزهای دیجیتال در بازار هستیم،‌ اما بر اساس گفته‌های آقای جاناتان زپتینی(Jonathan Zeppettini) مسئول بخش فعالیت‌های بین‌المللی ارز دیجیتال Decred در مونترال، تعداد افرادی که به مبادله‌ی ارزهای دیجیتالی ثانویه می‌پردازند در این روزها به شدت کاهش می‌یابد، از این رو ما شاهد افزایش تحرکات قیمت هستیم.

آقای زپتینی در رابطه با این موضوع توضیح داده است:

” حقیقت این است که این بازارها زمانی فعالیت می‌کنند که بانک‌های سراسر جهان بسته هستند، و این مورد باعث می‌شود که تغییرات قیمت شدت بگیرد. علاوه بر این زمانی که همه خواب هستند و یا در تعطیلات آخر هفته به سر می‌برند، ایجاد تغییر در بازار بسیار ساده‌تر خواهد بود. ”

چرا قیمت بیت‌کوین اغلب در روز‌های پایانی هفته افزایش می‌یابد؟

ترس از دست دادن فرصت‌ها یا FOMO

درنهایت به افرادی می‌رسد که در طول هفته شاهد افزایش قیمت بیت‌کوین بوده‌اند، و به دلیل اضطراب از دست رفتن آینده و کسب سود، سریعا اقدام به خرید ارز دیجیتال می‌کنند. این ترس از دست دادن فرصت یا به اصطلاح FOMO می‌تواند باعث شود که سرمایه‌گذاران محافظه‌کار نیز به لبه‌ی پرتگاه پا بگذارند. به‌عنوان مثال می‌توان از آخر هفته‌ی ۲۲ ژوئن یاد کرد که بیت‌کوین توانست در روز جمعه شاهد افزایش ۱۹ درصدی ارزش باشد، در حالی که در آخر هفته و روز یک‌شنبه نیز یک جهش ۱۰ درصدی در قیمت‌ها رخ داد.

آقای نعیم اسلام(Naeem Aslam) تحلیل‌گر ارشد بازار در Think Markets UK در رابطه با این موضوع اظهار نموده که «اینگونه جهش‌های قیمتی عدمتا توسط سرمایه‌گذاران اپورتونیستیک و فرصت‌طلب ایجاد می‌شود. این‌ها افرادی هستند که تحت تاثیر شنیده‌های خود قرار گرفته و مقدار زیادی FOMO‌ دارند».

البته این روند می‌تواند در جهت عکس نیز رخ دهد، به طور مثال هنگامی که سرمایه‌گذاران در زمان سقوط قیمت‌ها به دنبال خرید ارز دیجیتال بیشتر باشند. آقای اسلام در رابطه با این موضوع نیز توضیح داد که «با در نظر گرفته چند هفته‌ی گذشته(که بیت‌کوین روند صعودی در پیش گرفته)، من مطمئن هستند که بسیاری از مردم در انتظار خریدبیت‌کوین با قیمت‌های پایین‌تر هستند». وی در ادامه افزود که سقوط ناگهانی قیمت نیز توسط برخی سرمایه‌گذاران و کاربران به‌عنوان یک فرصت طلایی برای خرید شمرده می‌شود.

موارد مرتبط با CFTC

کمیته‌ی مبادلات آتی کالا(CFTC) در اواخر روز جمعه گزارش تعهدات مبادله‌ی خود را در ایالات متحده منتشر کرد و به واسطه‌ی آن آخرین تغییرات مربوط به علاقه به مبادلات آتی و گزینه‌ی قراداد‌های آتی را ابلاغ نمود. متخصصان می‌توانند اطلاعات ارزشمندی از این گزارشات به دست آورند، از جمله اطلاعات مربوط به نحوه‌ی موضع‌گیری مبادله‌گران در رابطه با اوراق بهادار مختلف. شاخص‌هایی نظیر «موقعیت‌های کوتاه مدت» می‌تواند جزئیاتی در رابطه با اینکه چطور مبادله‌گران روند نزولی در رابطه با یک اوراق بهادار خاص موضع‌گیری می‌کنند، در اخیتار آن‌ها قرار دهد، در حالیکه نگاهی کوتاه به داده‌های تاریخی می‌تواند به آن‌ها بینشی در رابطه با تغییرات صعودی/نزولی آتی بازار را ارائه کند؛ و درنهایت این اطلاعات می‌توانند فرصت‌های مبادلاتی بسیار بزرگی را در اختیار این متخصصین قرار دهند.

منبع : coinit.ir

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *