ارزش یک ساتوشی در مقایسه با پول کشورهای جهان سومی

زمان مطالعه: 2 دقیقه

یک ساتوشی باارزش‌تر از واحد پول بعضی از کشور‌های جهان سوم است

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) خالق اسرارآمیز و پنهانی ارز دیجیتال بیت‌کوین با نماد BTC این ارز دیجیتال را با یک هدف ارائه‌ی یک برتری و مزیت برجسته نسبت به ارزهای فیات طراحی کرده است و این ارز دیجیتال را به‌گونه‌ای طراحی کرده که واحد‌های کوچک آن پس از ۸ رقم اعشار شروع شوند. به‌عنوان‌مثال یک ساتوشی برابر است با 0.00000001 بیت‌کوین

یک ساتوشی که درواقع کم‌ترین مقدار ممکن از یک واحد ارز دیجیتال بیت‌کوین هست، چیزی در حدود 0.000080 دلار ارزش دارد. این رقم بسیار کم‌تر از یک پنی (کم‌ترین سکه‌ی فیزیکی ارائه‌شده در ایالات‌متحده) است.

بااین‌حال، طبق گفته‌های یک تحلیل‌گر بیت‌کوین بانام Rhythmtrader، در حال حاضر یک واحد بسیار کوچک از این «پول اینترنتی جادویی» یا یک ساتوشی، از ارزهای برخی کشورها مانند ریال ایران، دونگ ویتنام، روپیه اندونزی و ارز فیات اغلب کشور‌های جهان سوم، باارزش‌تر است.

با یک محاسبه‌ی ساده می‌توان گفت که در حال حاضر 0.00000001 بیت‌کوین یا ۱ ساتوشی بیش از 10.44 ریال ایران، 1.8 دونگ ویتنام و 1.1 روپیه اندونزی ارزش دارد. ازاین‌رو برای اینکه هر واحد ساتوشی بتواند به ارزشی معادل ۱ دلار ایالات‌متحده برسد، قیمت ارز دیجیتال بیت‌کوین نیز باید تا ۱۰۰ میلیون دلار برای هر واحد افزایش یابد.

در کشور‌هایی که یک ساتوشی با ارز فیات برابری دارد، بیت‌کوین ارزش بیشتری دارد

نکته‌ی جالب در رابطه با این موضوع این است که کشور‌های جهان سوم مبتلابه اقتصاد ضعیف که ارزهای فیات آن‌ها ارزش مشابهی با یک ساتوشی دارد، در صورت استفاده از بیت‌کوین به‌جای ارز فیات ملی بیشترین منفعت را (نسبت به کشور‌های دیگری به‌ویژه کشور‌های توسعه‌یافته) خواهند برد.

در این‌گونه کشور‌ها که اعتماد به ارز ملی به‌شدت پایین است، تورم شدیداً بالا بوده و هر زمان که حرف از پول شهروندان باشد، دولت این کشور‌ها از حدومرز خود عبور می‌کنند.

بیت‌کوین و دیگر ارز دیجیتالها به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که غیرمتمرکز بوده و از هرگونه کنترل مرکزی توسط یک حزب یا بخش دوری کنند. این مزیت باعث می‌شود که قدرت و کنترل پول فردی به دست مردم و افراد عادی بازگردد.

از نظر تئوری این موضوع یک تغییر و جهش بزرگ محسوب می‌شود، زیرا ارزهای فیات بر سراسر جهان تسلط یافته‌اند و توانسته‌اند به‌عنوان روش اصلی انتقال ثروت و ارزش خود را جایگزین طلا کنند. از سوی دیگر تا به امروز چیزی معرفی نشده بود که پتانسیل جایگزینی ارزهای فیات را در خود داشته باشد، به همین علت می‌توان گفت که چنین تغییر بزرگی یک‌شبه حاصل نخواهد شد…

اگر روزی بیت‌کوین بتواند واقعاً به ارز جهانی تبدیل‌شده و به شکل گسترده‌ای به‌عنوان «پول» مورد استفاده قرار بگیرد، ارزهای فیات فعلی که به‌عنوان «چهره‌ی» پول شناخته می‌شوند، در روند دیجیتالی شدن تمام جهان از بین رفته و تنها به یک خاطره‌ی قدیمی تبدیل خواهند شد.

منبع : newsbtc.com

1 دیدگاه

  • دیر یا زود ارز های فیات جای خودشون رو به ارزهای دیجیتالی میدن چون ارز های دیجیتال مزایای زیادی نسبت به پول های چاپی دارند و تورم ندارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *