۱۰ درصد از تمام بیت‌کوین‌ها تنها در ۵ صرافی ذخیره شده است


زمان مطالعه: 2 دقیقه

اکوسیستم بیت‌کوین همچنان در سیطره معدودی از شرکت‌ها و پلتفرم‌های بزرگ است.

بر اساس داده‌های وب‌سایت چین اینفو تقریباً ۱۰.۶ درصد از بیت‌کوین‌های در گردش در کنترل ۵ صرافی بزرگ است.

آن‌طور که پیداست، هم‌اکنون پنج صرافی کوین‌بیس، هیوبی، بایننس، اوککس و کراکن بیش از ۱.۹۶ میلیون بیت‌کوین در حساب‌های خود ذخیره دارند.

کوین‌بیس به‌دلیل ارائه خدمات امانت‌داری، در مقایسه با دیگر صرافی‌ها بیت‌کوین‌های بیشتری در اختیار دارد. هم‌اکنون این صرافی، میزبان ۹۴۴,۹۰۴ بیت‌کوین است که میان تقریباً ۴.۳۹ میلیون کیف پول مختلف توزیع شده است.

پس از کوین‌بیس، صرافی هیوبی با در اختیار داشتن ۳۲۳,۶۵۵ بیت‌کوین در ۹۰۱,۶۰۰ کیف پول یکتا در جایگاه دوم قرار دارد و بایننس، صرافی پرآوازه نیز با میزبانی از ۲۸۹,۶۹۱ بیت‌کوین در ۲.۷ میلیون آدرس، رده سوم را به خود اختصاص داده است.

صرافی اوککس هم با کنترل ۲۷۶,۱۸۴ بیت‌کوین در ۳۳۹,۰۰۰ کیف پول در جایگاه چهارم قرار دارد و صرافی کراکن نیز با در اختیار داشتن ۱۲۶,۵۱۰ بیت‌کوین در ۶۷۲,۰۰۰ آدرس در رده پنجم جا خوش کرده است.

گفتنی است هفت صرافی دیگر از جمله بیت‌فلایر (Bitflyer)، بیترکس (Bittrex)، بیتفینکس (Bitfinex)، پولینیکس (Poloniex)، کوین‌چک (Coincheck)، گیت دات آی‌او (Gate.io) و بیت‌استمپ (Bitstamp) درمجموع ۲۱۰,۰۰۰ بیت‌کوین در اختیار دارند.

آن‌طور که داده‌ها نشان می‌دهد هنوز هم بسیاری از کاربران حاضرند با نگه‌داری بیت‌کوین‌های خود روی صرافی‌های متمرکز، ریسک‌های امنیتی مربوطه را به جان بخرند. این در حالی است که این کار، درست در نقطه مقابل روح حاکم بر فلسفه تمرکززدایی ارزهای دیجیتال است که می‌گوید: «اگر کلیدهایتان از دست برود، دیگر بیت‌کوینی در کار نخواهد بود.»

میزان بیت‌کوین‌های نگه‌داری‌شده روی صرافی‌های متمرکز ممکن است حتی از ۱۰ درصد از کل بیت‌کوین‌های موجود نیز بیشتر باشد. به‌تازگی چینالیسیس (Chainalysis) تخمین زده است که ۳.۷ میلیون بیت‌کوین طی پنج سال گذشته جابه‌جا نشده‌ یا حتی گم شده‌اند. اگر چنین یافته‌ای درست باشد، آنگاه می‌توان تخمین زد که دست‌کم ۱۵ درصد از کل بیت‌کوین‌های موجود در اختیار پنج صرافی بزرگ بازار است.

[spacing desktop_height=”20″ mobile_height=”20″ smobile_height=”20″]

منبع: cointelegraph

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!