زمان مطالعه: 3 دقیقه

دوج کوین چیست؟

مقدمه

دوج کوین (Dogecoin) ارزی است که در سال ۲۰۱۳ به علت مسخره کردن شرایط ارزهای دیجیتال به وجود آمد. در آن زمان به علت تبلیغات زیاد و افزایش قیمت‌های قابل توجه در ارزهای دیجیتال، دوج کوین جهت به تمسخر گرفتن شرایط توسط یک برنامه‌نویس با تابع رمزنگاری Scrypt ایجاد شد. دوج‌کوین نماد سگ معروف ژاپنی به نام «شیبااینو» را برای کوین خود انتخاب کرد. این ارز صرفاً برای سرگرمی ایجاد شد، ولی طولی نکشید که مخاطب زیادی پیدا کرد و خیلی محبوب شد. در ادامه بیشتر راجع به این ارز صحبت خواهیم کرد.

تاریخچه دوج‌کوین

سال ۲۰۱۳ جکسون پالمر، مدیر تولید شعبه‌ استرالیای ادب (Adobe)، دوج کوین را برای به‌ تمسخر ‌گرفتن تبلیغات زیاد درباره‌ی ارزهای دیجیتال در آن زمان به‌وجود آورد.

 این نوآوری فقط به‌منظور به وجود آوردن یک سیستم پرداخت دوستانه بود که با روی آوردن مردم به این ارز، محبوب شد. پس از مدتی، جکسون پالمر حق مالکیت سایت dogecoin.com  را نیز خریداری کرد.

 

در آن زمان بیلی مارکوس، برنامه‌نویس آمریکایی و توسعه‌‌دهنده‌ نرم‌افزار IBM، قصد ساخت ارز دیجیتالی را داشت که با شنیدن رشد و محبوبیت دوج‌کوین‌، تصمیم گرفت تا روی دوج و کدهای دوج کار کند. مارکوس کدش را بر مبنای لاکی‌کوین (Luckycoin) ساخته بود که خود نوعی از هاردفورک لایت‌کوین بود. توجه داشته باشید که خود لایت کوین نیز به نوعی هارفودک بیت‌کوین است. بنابراین، شبکه‌های بیت کوین، لایت کوین و دوج کوین از نظر ساختاری شباهت‌های زیادی به یکدیگر دارند.

البته توجه داشته باشید که بعدها در سال ۲۰۱۵ مؤسس این ارز، جکسون پالمر‌، از تیم این ارز جدا شد و این خبر نه‌چندان خوبی برای این ارز تلقی می‌شد.

 مزایای دوج کوین

با اینکه دوج کوین بر اساس تابع رمزنگاری اسکریپت لایت‌کوین ساخته شده است، سرعت بلاک آن یا به عبارت دیگر سرعت شکل گرفتن یک بلاک و انجام تراکنش‌های شبکه، 1 دقیقه است. این در حالی است ‌که سرعت بلاک لایت‌کوین ۲.۵ دقیقه و سرعت تأیید تراکنش‌های بیت کوین به‌طور متوسط ۱۰ دقیقه است. این یعنی تراکنش‌ها و تأییدهای دوج کوین سریع‌تر است.

 علاوه‌بر سرعت تراکنش سریع ذکر‌شده، کارمزدهای تراکنش دوج کوین نیز بسیار کمتر از شبکه بیت‌کوین است؛ ازاین‌رو، برای کاربران جذاب‌تر است.

 

علت‌های رشد دوج‌کوین

  • تشکیل گروه‌های خیریه و انجام کارهای اجتماعی
  • حمایت‌ افراد سلبریتی و معروف
  • حمایت ایلان ماسک
  • جامعه‌ فعال برای رشد و پر کاربرد نشان دادن شبکه
  • جامعه ماینر‌های فعال
  • لیست شدن در صرافی‌های مختلف

 

استخراج دوج‌کوین

استخراج دوج کوین فرآیند دریافت پاداش به علت شرکت در اعتبارسنجی تراکنش‌ها و اضافه کردن بلوک جدید به شبکه دوج کوین است.

 از آنجا که دوج‌کوین از لایت‌کوین ریشه گرفته است، استخراج‌کنندگان لایت‌کوین که عموماً از ماینر‌های اسکریپت اسیک (Scrypt ASIC) برای استخراج استفاده می‌کنند، می‌توانند با این تجهیزات دوج‌کوین را نیز استخراج کنند. حتی پس از مدتی دوج‌کوین از سیستم تلفیق با شبکه لایت‌کوین استفاده کرد تا شبکه خود را امن‌تر کند. به این معنی که افرادی که لایت‌کوین استخراج کنند، دوج‌کوین نیز جزء پاداش آن‌ها باشد.

 با GPU نیز می‌توان دوج کوین استخراج کرد؛ اما این روش مقرون‌به‌صرفه نیست؛ مگر آنکه از ریگ‌های قدرتمند استفاده شود.

این سیستم پاداش، دو هدف دارد:

  • اول، تشویق ماینرها برای اختصاص دادن تجهیزات خود و انجام محاسبات، به منظور اعتبارسنجدین به معاملات و تأیید تراکنش‌ها در بلاکچین است.
  • دومین دلیل، ایجاد «DOGE» جدید است که توسط ماینرها دریافت می‌شود و به بازار توزیع می‌شود.

 

 

بهترین کیف ‌پول‌های دوج‌کوین

ولت‌های سخت‌افزاری مانند لجر نانو، ترزور و… همچنین سایر ولت‌های دسکتاپی و موبایلی مثل اتمیک، تراست ولت، کوینومی جزو بهترین ولت‌های دوج کوین هستند.

با توجه به مستندات موجود ولت رسمی دوج کوین با نام Dogecoin Wallet که در سایت دوج‌کوین پیشنهاد شده است، دیگر به‌صورت فعال پشتیبانی نمی‌شود و بسیاری از افراد گزارش از دست رفتن سرمایه‌های خود را داده‌اند.

 

منابع

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *