زمان مطالعه: 3 دقیقه

بیت کوین ها از کجا می‌آیند؟

در مقاله‌های بیت‌کوین دیدیدم که ساختار شبکه‌ی بیت کوین چطور این امکان را فراهم می‌کند که بیت کوین ها را بتوان بدون نیاز به ناظری مرکزی از آدرسی به آدرس دیگر منتقل کرد.

اما یک سوال مهم هنوز باقی است و آن این است که بیت کوین ها اصلا چگونه به وجود می‌آیند و یا استخراج بیت کوین چگونه است؟

پاداش برای حل مسئله

در بخش‌های قبل دیدیم که برای تایید تراکنش‌ها لازم است که فردی مثل آقای توانا شبکه بلوکی ایجاد کند و تراکنش‌ها را در آن قرار دهد و آن را به زنجیره بلوک متصل کند. برای پذیرش بلوک آقای توانا توسط دیگر اعضای شبکه، اون باید مسئله‌ی ریاضی آن بلوک را نیز حل کند. برای اینکار به سخت‌افزارهای قدرتمند و نیروی برق زیادی نیاز هست که هزینه‌ی زیادی دارد.

بنابراین چرا باید آقای توانا میلیون‌ها تومان هزینه را برای تایید کردن تراکنش‌های شبکه‌ی بیت کوین بپردازد؟

بیت کوین برای ایجاد انگیزش در افراد جهت شرکت در فرایند تایید تراکنش‌ها پاداشی در نظر گرفته است. وقتی آقای توانا موفق شد که بلوکی ایجاد کند و آن را در شبکه منتشر کند تمامی اعضای شبکه توافق می‌کنند که تعدادی بیت کوین ایجاد شود و در آدرس متعلق به او قرار بگیرد. بیت کوین‌ها از این طریق به وجود می‌آیند. در واقع بیت کوین ها به عنوان پاداش و دستمزد کسانی که کار تایید تراکنش‌ها را انجام می‌دهند تولید می‌شوند.

 

استخراج بیت کوین

پاداش‌ها چقدر است؟

میزان پاداش ایجاد هر بلوک در کد بیت کوین مشخص شده است. این پاداش در ابتدای کار شبکه 50 بیت کوین بود. براساس رویه‌ای که در کد بیت کوین تعریف شده این پاداش بعد از ایجاد شدن هر 210 هزار بلوک ( که حدودا 4 سال طول می‌کشد ) نصف می‌شود. اولین نصف شدن پاداش در آذرماه 1391 انجام شد و پاداش ایجاد هر بلوک 25 بیت کوین شد. دومین نصف شدن هم در تیرماه امسال رخ داد و هم اکنون میزان پاداش برای هر بلاک 12.5 بیت کوین است.

اگر این روند کاهشی را همینطور دنبال کنیم میبینیم که در نهایت تنها 21 میلیون بیت کوین تا سال 2140 استخراج می‌شود. بنابراین تعداد بیت کوین ها محدود است و روند تولید آن به شدت کاهشی است. در حال حاضر 16 میلیون و 164 هزار بیت کوین استخراج شده است و تنها 23.02 درصد از بیت کوین ها باقی مانده است. تقسیم شدن بعدی پاداش بیت کوین تقریبا در اواسط سال 1399 خواهد بود.

استخر ( Pool )

توان پردازشی بسیاری از اعضای شبکه‌ی بیت کوین نسبت به کل توان پردازشی شبکه بسیار پایین است و بنابراین شانس حل کردن مسئله برای این اعضا بسیار کم است. ( چون سختی مسئله با در نظر گرفتن توان کل شبکه تعیین می‌شود و وقتی توان یک عضو نسبت به توان کل شبکه بسیار پایین باشد، عملاً پیدا کردن جواب برای آن عضو زمانی بسیار طولانی خواهد بود )

به طور مثال توان پردازشی فارم آزمایشی که هم اکنون در پردیس فعال است حدود 260 تراهش است. اگر توان پردازشی این فارم را به اندازه‌ی یک خط کش 50 سانتی معمولی در نظر بگیریم، توان پردازشی کل شبکه‌ی بیت کوین، ارتفاعی به بلندی قله‌ی دماوند خواهد داشت.

برای حل این مسئله مفهومی به نام استخر ایجاد شده است. استخرها شبکه‌هایی هستند که اعضای مختلف توان پردازشی خود را به آن متصل می‌کنند و به صورت مشترک اقدام به حل کردن مسئله می‌کنند. بعد از ایجاد بلوک هر عضو به نسبت توان پردازشی‌ای که در استخر به اشتراک گذاشته از پاداش سهم می‌برد. به این ترتیب ریسک استخراج کاهش پیدا می‌کند و عملاً می‌توان براساس میزان توان پردازش، درآمد مشخصی را پیش‌بینی کرد.

گران‌ترین پیتزای تاریخ

در واقع ما شبکه‌ای ساختیم که در آن با نظمی خاص توکن‌هایی به نام بیت کوین ایجاد می‌شود. هرکس در این شبکه می‌تواند آدرس‌هایی برای خود ایجاد کند و بدون نیاز به واسطه‌ی مرکزی این توکن‌ها را از دیگران دریافت و یا برای دیگران ارسال کند. کلیدهای عمومی و خصوصی این اطمینان را ایجاد می‌کنند که تراکنش‌ها توسط خود صاحبان بیت کوین ایجاد شده‌اند و ساختار شبکه، انتقال امن و غیرقابل تغییر آنها را تضمین می‌کند.

حال اگر کسی حاضر باشد در مقابل دریافت تعدادی از این توکن‌ها کالا یا سرویسی را به فرد دیگری بدهد، در این صورت بیت کوین به واسطه‌ی پرداخت تبدیل می‌شود. این اتفاق اولین بار در سال 2010 با خرید دو عدد پیتزا به قیمت 10 هزار بیت کوین اتفاق افتاد. قیمت این میزان بیت کوین در حال حاضر نزدیک به 40 میلیارد تومان می‌شود!

وقتی بیت کوین کارکرد واسطه‌ی پرداخت دارد به نوعی یک ارز می‌شود و چون از راهکار رمزنگاری درآن استفاده شده، آن را رمزارز نامگذاری کرده‌اند.

 

 

منبع : intellavision.com

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!