آموزش تحلیل فاندامنتال و معرفی ابزارهای کاربردی تحلیل فاندامنتال

تحلیل فاندامنتال

زمان مطالعه: 8 دقیقه

تحلیل فاندامنتال 

مقدمه

همانطور که می‌دانید در تمام بازارهای مالی برای اینکه بتوان یک سرمایه‌گذاری خوب و مناسب انجام داد باید به تحلیل تکنیکال و فاندامنتال مورد سرمایه‌گذاری تسلط کافی داشته باشید. در بازار ارزهای دیجیتال مشابه بازارهای مالی دیگر همانند بازار بورس و فارکس، زمانیکه صحبت از تجزیه و تحلیل فنی (تکنیکال) یک پروژه به میان می‌آید برخی از متخصصین با استفاده از ابزارهای فنی نظیر اندیکاتورها به دنبال پیش‌بینی بازار صرف نظر از دارایی مورد معامله هستند.
تحلیل فاندامنتال و یا بنیادی یک پروژه، عبارت است از ارزیابی اقتصادی، مالی و سایر موارد قابل تغییر درباره یک پروژه که باعث می‌شود ارزش ذاتی و احتمالی آن در آینده تعیین شود. در واقع می‌توان گفت تحلیل بنیادی به آنالیز یک پروژه از جنبه‌های مختلف می‌پردازد و اخبار و رویدادهای مهم آن را رصد می‌کند. دانستن این نکته بسیار حائز اهمیت است که رویکرد تحلیل بنیادی ارزهای دیجیتال اگرچه مشابه بازارهای سنتی است، اما در واقع نمی‌توانید از ابزارهای آزمایش شده برای ارزیابی دارایی مورد معامله استفاده کنید. همانطور که در ادامه خواهید دید عوامل موثر در تحلیل بنیادی ارزهای دیجیتال در مقایسه با بازارهای مالی سنتی و قدیمی کاملا متفاوت است چرا که شبکه‌های رمز نگاری شده را نمی‌توان از دریچه کسب و کارهای قدیمی و سنتی ارزیابی کرد. حتی با وجود رمز ارزهای متمرکز مانند ارزهای تولید شده توسط سازمان‌ها شاخص‌های سنتی کمک زیادی در ارزیابی بنیادی یک رمز ارز غیرمتمرکز نمی‌کنند. از این رو، باید توجه خود را به چارچوب‌های مختلف معطوف کنیم. اولین قدم در این فرایند شناسایی معیارهای موثر است. منظور از معیارهای موثر، معیارهایی است که به راحتی نمی‌توان آنها را دست کاری کرد. به طور مثال دنبال کنندگان توییتر، کاربران تلگرام و.. معیارهای خوبی نیستند چرا که ایجاد حساب‌های جعلی و یا خرید یوزر در شبکه‌های اجتماعی بسیار آسان است.

ابزارهای محبوب و پرکاربرد در تحلیل بنیادی ارزهای دیجیتال

به طور کلی ابزارهای تحلیل بنیادی در حوزه‌های مالی عبارتند از: اندیکاتور سود هر سهم1، نسبت قیمت به درآمد2 و نسبت قیمت به ارزش دفتری3. اما با توجه به تجربیات و اطلاعات موجود در منابع، موارد نام برده شده کاربرد خاصی در تحلیل بنیادی ارزهای دیجیتال ندارند. بنابراین، به منظور بررسی میزان اطمینان یک پروژه در حوزه ارزهای دیجیتال باید فاکتورهای مهمی را در نظر گرفت که در ادامه به آنها پرداخته می‌شود:

       1. مارکت کپ (ارزش کل بازار)

مارکت کپ به ارزش کل سهام یک شرکت اشاره دارد. در واقع نشان دهنده کل سرمایه در حال گردش است که با ضرب قیمت واحد یک سهام در کل تعداد سهام‌های در حال گردش به دست می‌آید. مقدار مارکت کپ برای هر ارز دیجیتال در سایت4 کوین مارکت کپ آورده شده است. به عنوان مثال یک شرکت با 20 میلیون سهم با فروش 50 دلار در هر سهم ارزش بازار 1 میلیارد  دلار خواهد داشت. با توجه به شکل (1)  مشاهده خواهید کرد که هرچه مارکت کپ یک ارز مقدار بالایی داشته باشد نشان از وجود حجم زیادی سرمایه بر روی پروژه مربوط به آن ارز است. همین موضوع می‌تواند جزء عوامل مهم در کاهش ریسک سرمایه گذاری باشد. این نکته را باید در نظر داشته باشید که امکان دارد ارزش و قیمت یک ارز  پایین‌تر از ارز دیگری باشد اما مارکت کپ بالاتری داشته باشد. به همین دلیل است که بررسی  مارکت کپ یک کوین نسبت به قیمت آن ارزیابی بهتری از پروژه را به ما ارائه می‌دهد. از دیگر کاربردهای معیاری چون مارکت کپ این است که می‌توان پروژه‌هایی با کاربرد و تکنولوژی مشابه پیدا کرد. بدین صورت که مارکت کپ آنها را باهم جمع کرده و با کل سرمایه موجود در بازار ارزهای دیجیتال مقایسه می‌کنیم. از این رو می‌توان اهمیت  و سهم یک تکنولوژی در بازار را تجزیه و تحلیل نمود.

       2. حجم معاملات

به میزان خرید و فروشی که در 24 ساعت گذشته از شبانه روز  در حوزه ارزهای دیجیتال صورت گرفته است، حجم معاملات نام دارد. در سایت کوین مارکت کپ برای بررسی پارامتر مذکور باید در قسمت تاریخچه دیتاها5 رفته که به حجم معاملات یک ماه اخیر دسترسی پیدا کرده و به منظور ارزیابی دقیق‌تر حجم معاملات یک ماه اخیر بررسی شود. چرا که بنا به اخبارهایی که در طول روز منتشر  می‌شود باعث تغییر در حجم معاملات روزانه ارز مورد نظر می‌گردد. زمانی‌که حجم معاملات روزانه یک ارز پایین باشد و شما آن ارز را بخرید و در همان روز قصد فروش آن ارز را داشته باشید با مشکلی به نام نقد شوندگی مواجه می‌شوید. افزایشی بودن حجم معاملات با افزایش لحظه‌ای قیمت‌ها می‌تواند نشان از صعودی بودن قیمت آن ارز در آینده باشد. همچنین اگر حجم معاملات با افزایش لحظه‌ای قیمت، تغییرات زیادی نداشته باشد نشان از این موضوع دارد که افراد بسیار کم در حال خرید و فروش آن ارز هستند و احتمال اینکه این روند افزایشی خیلی زود به اتمام برسد زیاد است.

       3. نسبت ارزش شبکه به کل تراکنش‌ها 6(NVT)

با تقسیم ارزش کل شبکه ( همان میزان مارکت کپ یک ارز ) به کل تراکنش‌های موجود پارامتری به نام NVT به دست می‌آید. هدف از بررسی این پارامتر این است که بدانیم ارزش کل شبکه نسبت به فعالیت کاربران به عنوان سرمایه گذار  به چه صورت است. برای به دست آوردن این پارامتر باید بدانید که حداقل میانگین یک‌ماهه مارکت کپ یک ارز را محاسبه کرده و به عنوان مقدار ارزش کل شبکه گزارش می‌دهد. در بسیاری از منابع این پارامتر را با عدد 12 مقایسه می‌کنند. بدین صورت که اگر مقدار NVT کم‌تر از عدد 12 باشد نشان از صعودی بودن روند در طولانی مدت است و می‌توان آن را به عنوان سیگنال خرید را تلقی کرد و همچنین یک تیک مثبت در چک لیست تحلیل فاندامنتال خود به دست ‌آورید و برای مقادیر بزرگتر از عدد 12 عکس این موضوع صادق است. وقتی NVT  برای یک ارز بالا باشد نشان از غلبه کردن ارزش کل شبکه بر حجم معاملات است و این مورد زمانی رخ می‌دهد که قیمت به صورت حبابی بالا رفته و حالت پایداری ندارد.

       4. میزان به صرفه استخراج یک ارز

این مورد درباره ارزهای دیجیتالی است که بر پایه گواه اثبات کار 7(Pow) هستند کاربرد دارد. اگر قیمت یک ارز دیجتال در مقایسه با هزینه استخراج آن پایین باشد، ماینرها تمایل به استخراج آن ارز ندارند و در نتیجه به کاهش استخراج، قیمت آن ارز وارد یک روند نزولی می‌شود.

 

مارکت کپ

       5. بررسی پارامتر FACS8

FACS معرف میزان امتیاز بنیادین یک ارز دیجیتال است. FACS معیاری است که برای مقایسه ارزشمندی ارزهای دیجتال استفاده می‌شود و در واقع نشان دهنده درجه سلامتی یک پروژه است. به هر دارایی در حوزه بازارهای دیجیتال عددی بین 0 تا 1000 تعلق می‌گیرد که به عنوان درجه FACS آن ارز شناخته می‌شود. که در جدول زیر نشان داده شده است:

امتیاز از لحاظ کمی رتبه تحلیل کیفی
0-499 F خیلی ضعیف
500-649 C ضعیف
650-749 B متوسط
750-899 A خوب
900-1000 S عالی

 

FACS از سه عامل اصلی تشکیل شده است که در زیر به اختصار درباره آن‌ها توضیح داده شده است:

√ فعالیت کاربر : تمام فعالیت‌های صورت گرفته بر روی زنجیره را مورد سنجش قرار می‌دهد. فعالیت‍‌های صورت گرفته شامل:

 • مقایسه کردن فعالیت‌هایی که به منظور شناسایی نرخ رشد ارز به کار می‌رود.
 • بررسی حجم معاملات، آدرس‌ها، تراکنش‌ها و انواع رویدادها.
 • تجزیه و تحلیل شبکه

√ رفتار توسعه دهنده که میزان عملکرد توسعه دهندگان یک پروژه را مورد بررسی قرار می‌گیرد و شامل موارد ی از جمله:

 • مقایسه فعالیت‌های مربوط به توسعه نرم افزاری به منظور ارزیابی پیشرفت‌های صورت گرفته در یک پروژه
 • تجزیه و تحلیل سی عدد متغیر با استفاده از دیتاهای گرفته شده از منابع نرم افزاری مانند GitLab، BitBucket و GitHub.
 • تجزیه و تحلیل تغییرات کد، بهبود کدها و مشارکت پروژه.

√ بلوغ بازار که نقدینگی و ریسک بازار را بررسی می‌کند. در واقع میزان درست نمایی یک ارز در بازار را نشان می‌دهد. هر چقدر واکنش‌های بازار به سناریوهای مختلف و عوامل ریسک مانند نقدشوندگی، طرح‌های قیمتی، پیش‌بینی ثابت الگوریتمی و نوسانات قیمت منطقی‌تر باشد، میزان درست‌نمایی بالاتر است. همچنین در این اصل، تحلیلی هم از عرضه ثابت پول در هر کدام از پروژه‌ها انجام می‌شود. هر چقدر که عرضه پول بی‌ثبات‌تر و هر چقدر کنترل آن توسط تعداد کمی آدرس بیشتر باشد، امتیاز عرضه پول کمتر خواهد بود.

       6. نرخ بازگشت سرمایه 9(ROI)

به درصد بازگشت سرمایه به اختصار ROI گفته می‌شود. این پارامتر، مقدار سود حاصل از تغییرات قیمتی یک ارز را از ابتدای تولد آن تا قیمت کنونی بررسی می‌کند.

       7. تاریخچه و بررسی کلی پروژه

دانستن تاریخچه کلی از یک پروژه در سرمایه گذاری کردن یک دید کلی به سرمایه‌گذار می‌دهد. چرا که پروژه‌هایی در ارزهای دیجیتال وجود دارد که از سال‌ها قبل تکنولوژی و پلتفرمی را ارائه می‌کردند که با ظهور فناوری بلاکچین، تلاش کردند با به کار گیری این فناوری پلتفرم خود را بهبود بخشند.
از این رو داشتن سابقه طولانی در ارائه پلتفرم و تکنولوژی‌ می‌توان به عنوان یکی از نقاط قوت پروژه در نظر گرفت.

       8. بررسی وایت پیپر 10پروژه

با بررسی این آیتم می‌توان از اهداف، کاربرد، نحوه کارکرد، پلتفرم‌های استفاده شده و چالش‌ها و راهکارهای یک پروژه و …. آگاهی پیدا کرد. در کل در بخش وایت پیپر به جواب سوالاتی از قبیل آیا این سرویس یا محصول یک نیاز جامعه و کاربردی است یا صرفا اعضای تیم، آن یک سرویس یا محصول غیر کاربردی را ارائه می‌دهند؟
آیا این تارگت و اهدافی را که مشخص کرده‌اند صرفا در حد نگارش است و یا اجرا هم شده است؟
تعداد افرادی که این پروژه را دنبال می‌کنند چند نفر هستند؟
آیا نسخه نهایی پروژه بیرون آمده یا صرفا در حد نسخه آزمایشی است؟

√ بررسی برنامه راه یا نقشه راه برای رسیدن به اهداف
در ابتدا راه اعضای تیم پروژه به طور تقریبی مشخص می‌کنند در چه بازه‌ای از زمان به کدام یک از اهداف پروژه می‌رسند و یا اینکه اگر پروژه در میان راه است با بررسی برنامه‌های گذشته می‌توان مشاهده نمود که چند درصد پروژه بر اساس نقشه راه خود پیش رفته است.
در صورتی‌که پیشرفت حاصل نشود و در انجام کار تاخیرهای طولانی داشته باشند، یا اینکه عمل به روز رسانی را برای پروژه‌های خود قرار ندهند گزینه‌های مناسبی برای سرمایه‌گذاری نیستند.

√ بررسی مدیران و اعضای تیم پروژه
به طور مثال با بررسی پروژه اتریوم مشاهده خواهید کرد که چارلز هاسکینسون11 هم‌بنیانگذار اتریوم است. مسیر حرفه‌ای چارلز بیشتر در توسعه شبکه‌های رمز نگاری شده جهانی است و در تیم کاردانو همین شخص در کنار دن لاریمر12 که در حال حاضر هم‌بنیانگذار EOS می‌باشد موفق به تاسیس شبکه بیت شیر13 شد. برای اطلاعات بیشتر درباره چارلز و موفقیت‌های آن می‌توانید به آدرس‌های داده شده14 در پاورقی مراجعه نمایید.

√ آگاهی پیدا کردن درباره شرکاء پروژه
زمانی که یک پروژه شروع به کار می‌کند امکان حمایت شرکت‌های بزرگ از آن جهت بستن پیمان شراکت وجود دارد. وجود همکاری پروژه با شرکت های بزرگ می‌تواند اعتبار زیادی را به پروژه و اطمینان زیادی را به سرمایه گذاران آن پروژه دهد.

       9. لیست شدن در صرافی‌ها

از دیگر موارد بررسی بنیادی یک پروژه این است که آن در لسیت کدام صرافی‌ها قرار دارد. به بیان دیگر می‌توان گفت صرافی‌های بزرگی در حیطه ارزهای دیجیتال وجود دارند و تعداد محدودی از آن‌ها از اعتبار خاصی برخوردار هستند. عملکرد صرافی بر این اساس است که می‌توان در محیط آنها به خرید و فروش توکن‌ها پرداخت. حال در اینجا باید دید که کوین یا توکنی را که قصد سرمایه گذاری دارید در کدام یک از صرافی‌ها لیست شده‌اند. هر چه تعداد صرافی‌هایی که آن توکن را لیست کرده‌اند بیشتر باشد آن توکن ، درجه اعتبار بیشتری دارد.

       10. موجودی کوین

در حوزه امور مالی قانونی بنام عرضه و تقاضا وجود دارد بدین صورت که هر چقدر عرضه کم و تقاضا بیشتر شود، قیمت بالا می‌رود. به عنوان مثال تعداد بیت کوین محدود و برابر 21 میلیون است که تا کنون حدود 18 میلیون آن ماین (استخراج) شده است، از این رو پیش بینی می‌شود زمانی که تعداد کل بیت کوین‌ها ماین شود، قیمت آن بالا می‌رود.

 

نتیجه گیری

برای سرمایه‌گذاری بلند مدت، بررسی بنیادین یک پروژه مهم‌ترین ابزار برای انتخاب یک پروژه است. که بعد از آن بتوان با تکیه بر علم تکنیکال و بررسی نمودار قیمتی پروژه‌ها، آن را در پایین‌ترین قیمت ممکن خریداری کنند تا به بیشترین میزان سود دست پیدا کنند.
در بررسی فاندامنتال یک پروژه عوامل مختلفی تاثیرگذار هستند که در این مقاله به مهم‌ترین آن‌ها اشاره شد. دانستن این نکته که هر یک از این عوامل به تنهایی نمی‌تواند ما را به نتیجه برساند بسیار اهمیت دارد چرا که استفاده از این اطلاعات در کنار هم می‌تواند به سرمایه‌گذار کمک کند تا با یک شناخت نسبی پروژه، پروژه‌های سود آور را تشخیص داده و ریسک سرمایه‌گذاری را تا حد امکان کاهش دهد.

 


 1. Earing per Share
 2.  Price-To-Earnings Ratio
 3. Price-To-Book Ratio
 4. https://coinmarketcap.com/
 5. Historical Data
 6. Network Value
 7. Proof of work
 8. Fundamental Asset Crypto Score
 9. Return on Investment
 10. Whitepaper
 11. Charles Hoskinson
 12. Dan Larimer
 13. Bitshares
 14. https://iohk.io/en/team/charles-hoskinson، https://www.coindesk.com/people/charles-hoskinson،

 

منابع

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *