جودی شلتون، از سیاستمداران نزدیک به ترامپ از ارز دیجیتالی با پشتوانه طلا حمایت کرد

زمان مطالعه: 2 دقیقه

جودی شلتون از نامزدان معرفی شده از جانب دونالد ترامپ برای عضویت در هیئت حاکم بر بانک فدرال، از طرفداران بازگشت به یک استاندارد مالی بر اساس طلا «شیوه‌ای بسیار شبیه به ارزهای دیجیتال» است.

شلتون طی مصاحبه‌ای در روز یکشنبه به خبرنگاران گفته است:

“به نظر من، این بازگشت [به استاندارد طلا] نیست، بیشتر شبیه حرکت به آینده است. فکر می‌کنم چیزی که استاندارد طلا بر آن استوار است، انضباط پولی (monetary discipline) آن است. پول باید واحدی برای محاسبه، مقیاسی قابل اتکا و ذخیره‌ای قابل اطمینان برای ارزش باشد. این موضوع نباید به اینکه چه کسی رئیس فدرال رزرو است ربطی داشته باشد.

با توجه به گفته شلتون، آینده استاندارد طلا احتمالا شامل ارزهای دیجیتال نیز خواهد بود. از نظر شلتون بانک‌های مرکزی برای ارائه چنین حساب قابل اطمینانی به بخش خصوصی کمکی نمی‌کنند. تحت استاندارد طلا، چنین ثباتی را در نظام پولی داشتیم و به عقیده من این چیزی است که از دست رفته است. طلا می‌تواند دقیقا در صنعت ارز دیجیتال به کار گرفته شود.

همراهی شلتون با ارزهای دیجیتال اتفاق جدیدی نیست. او پیش‌تر نیز از پتانسیل دلار دیجیتال برای کمک به حفظ رهبری واحد پولی آمریکا در جهان، حمایت کرده بود.

به گفته شلتون، ایالات متحده آمریکا نیاز به تجدیدنظر اساسی در ارتباط با موانع پنجاه سال اخیر دارد. او پیش از این اظهار کرده بود که حاکمیت فعلی بانک فدرال در جبهه‌ی مقابل یک جامعه هدایت‌شده توسط بازار قرار دارد:

“چگونه ممکن است ۱۲ نفر که تنها سالی هشت بار یک‌دیگر را ملاقات می‌کنند، تصمیم بگیرند هزینه‌های سرمایه‌ای در برابر یک نرخ بنیادین و مشخص عرضه در بازار چه باید باشد؟ بانک فدرال به همه‌چیز واقف نیست. آن‌ها نمی‌دانند نرخ واقعی باید چقدر باشد؟ هیچ‌کس نمی‌تواند این را بداند. اگر موفقیت نظام سرمایه‌داری وابسته به این باشد که کسی با هوش بالا وجود داشته باشد و نرخ صحیح برای همه‌چیز را بداند… ما محکوم به نابودی هستیم. ممکن است به این شکل گوسپلان (نهاد برنامه‌ریزی مالی در شوروی سابق) را به حیات بازگردانده‌ باشیم.

از نگاه شلتون، فعالیت‌های بانک مرکزی مانع از آزادانه عمل نمودن بازار در برابر دخالت‌های بیش از حد و برنامه‌ریزی‌شده آن می‌کند. در این‌ مورد شلتون با طرفداران بیت‌کوین هم‌عقیده است که فناوری بلا چین را راهی برای ایمن ماندن واحد پولی در مقابل هرگونه تلاش برای تغییر ارزش آن می‌دانند.

او گفته است اگر بانک فدرال قیمتی دلاری برای طلا، به‌وسیله ارتباط ذخایر پولی و اعتباری با طلا در نظر بگیرد، استقبال خواهد کرد:

“یک سیستم متصل می‌تواند اجازه تبدیل ارز توسط افراد (که تحت استاندارد طلا هستند) یا بانک‌های مرکزی خارجی (که تحت سیستم برتون وودز هستند) را صادر کند. در هر دو حالت، این سیستم می‌تواند فشارهای تورمی را کاهش دهد.

با توجه به شایعات پیرامون آمادگی کمیته بانکی سنا جهت رای دادن به نامزدی شلتون برای بانک فدرال، در حال حاضر با توجه به وجود شبهاتی در هر دو حزب این امر متوقف‌شده به‌نظر می‌رسد. فعلا، طرفداران بانک فدرال، طلا و حامیان دلار دیجیتال، همگی باید منتظر بمانند.

منبع: cointelegraph

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!