رسیدن تعداد نودهای بیت‌کوین به پایین ترین رقم سه سال گذشته


زمان مطالعه: 3 دقیقه

بر اساس داده‌های یکی از توسعه‌دهندگان مطرح بیت‌کوین، تعداد کامپیوترهای اجرا کننده برنامه بیت‌کوین، به پایین‌ترین سطح خود نسبت به تقریباً سه سال گذشته رسیده است.

به گزارش کوین دسک، روز دوشنبه تعداد کل نودهای بیت‌کوین (bitcoin nodes) به ۴۷,۰۰۰ کاهش یافت؛ طبق ارزیابی لوک دش‌جی‌آر (Luke Dashjr)، توسعه‌دهنده برجسته بیت‌کوین، به این سطح از سال ۲۰۱۷ نرسیده بودیم. آمار و ارقام نشان‌دهنده کاهش ثابت تعداد نودهای بیت‌کوین از بالاترین میزان خود در عدد ۲۰۰,۰۰۰ است که در ژانویه ۲۰۱۸ (دی ۹۶) به آن رسیده بود.

رسیدن تعداد نودهای بیت‌کوین به پایین ترین رقم سه سال گذشته

 

کاهش تعداد نودهای بیت‌کوین به معنی حضور افراد کمتر در اعتبارسنجی تراکنش‌ها و ذخیره رونوشت‌های مربوط به تاریخچه تراکنش‌ها (بلاکچین) است.

در حالی این کاهش تعداد نودها اتفاق افتاده که به‌تازگی قیمت و قدرت پردازش استخراج‌کنندگان (هش‌ریت) بیت‌کوین افزایش یافته است.

شمارش تعداد نودهای بیت‌کوین وابسته به تخمین است و دیدگاه‌های مختلفی درخصوص نحوه انجام این تخمین‌ وجود دارد. به گفته دش‌جی‌آر، این تخمین بر اساس یک روش بسیار سخت و اختصاصی انجام شده است که می‌تواند اعتبار داده‌های قبلی را زیر سوال ببرد.

بیت‌نودز (Bitnodes)، یکی از سازمان‌های شناخته‌شده در زمینه شمارش تعداد نودهای بیت‌کوین است، بر اساس گزارش این سازمان تعداد نودهای IPv4 بیت‌کوین در اواسط مارس (اسفند ۹۸) به پایین‌ترین میزان خود طی چند سال گذشته رسیده است. این آمار می‌تواند مهر تأییدی بر اطلاعات دش‌جی‌آر باشد. بر اساس داده‌های بیت‌نودز از نوامبر سال گذشته (آبان ۹۸) شاهد افزایش تعداد نودهایی بوده‌ایم که از خدمات تور (onion services) استفاده می‌کردند. با استفاده از این خدمات، ناشناس ماندن در فضای اینترنت تا حد بالایی افزایش می‌یابد و شناسایی محل قرارگیری نودها دشوار می‌شود.

رسیدن تعداد نودهای بیت‌کوین به پایین ترین رقم سه سال گذشته

 

بر اساس آمار دش‌جی‌آر، چرخه صعودی قبلی بیت‌کوین در اواخر ۲۰۱۷ و اوایل ۲۰۱۸ رخ داد، و باعث افزایش شدید تعداد نودهای بیت‌کوین گردید. پس از آوریل ۲۰۱۹ (فروردین ۹۸)؛ علیرغم این ‌که در چند مقطع شاهد روندهای نسبتاً صعودی در حرکت قیمت بودیم، تعداد نودها با یک روند ثابت کاهش یافت. سقوط‌‌های اخیر بازار می‌تواند اصلی‌ترین عامل این کاهش باشد که بعضی از سرمایه‌گذاران و اجراکنندگان نود، علاقه خود را از دست بدهند و نود خود را خاموش کنند.

جیمسون لوپ (Jameson Lopp)، از فعالان معروف فضای بیت‌کوین گفت:

” بسیاری از کاربران بیت‌کوین پس از سقوط قیمت، علاقه خود را از دست دادند و باز کردن کیف پول‌ها یا اجرای نود را متوقف کردند.”

لوپ از نودهایی که دور از رفتارهای بازار همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند، به عنوان «نودهای آخرین پناهگاه» یاد کرد.

از آنجایی که راه‌اندازی این نرم‌افزار کمی دشوار است ممکن است همچنان افراد بیشتری به فکر خاموش کردن نود بیت‌کوین خود بیفتند دش‌جی‌آر در این مورد گفت:

“اجرای یک نود بیت‌کوین با پیشی گرفتن اندازه بلاک‌ها از پیشرفت فناورانه دارد سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود.”

فول‌نودها، به جای استخراج بیت‌کوین جدید رونوشت‌های شخصی از بلاکچین را ذخیره می‌کنند تا بتوانند از اعتبار دفتر کل جهانی بیت‌کوین محافظت کنند. فول‌نودها همچنین اجازه بررسی تراکنش‌های شبکه را دارند.

مت کرالو (Matt Corallo)، توسعه‌دهنده بیت‌کوین در شرکت اسکوئر (Square)، اظهار داشت که کاهش تعداد نودها مشکلی برای شبکه ایجاد نمی‌کند، چون «به ‌اندازه کافی» نود روی شبکه وجود دارد. او توضیح داد:

“در نهایت، تعداد نودها اهمیتی ندارد. تنها دو چیز مهم است: اول، کاربرانی که تراکنش‌های زیادی با بیت‌کوین انجام می‌دهند که می‌توانند تراکنش‌ها را با فول‌نودهایشان بررسی کنند. دوم این‌که به اندازه کافی نود وجود دارد که خدمات دریافت زنجیره را برای نودهای جدید انجام دهند.”

او افزود:

“اما تعریف «کافی»، «خیلی سخت» است.”

منبع: coindesk

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *