هاردفورک برلین

زمان مطالعه: 3 دقیقه

هاردفورک برلین در شبکه اتریوم

مقدمه
هاردفورک برلین راه‌اندازی شد با این قول که هزینه‌های سرسام‌آور شبکه اتریوم را کاهش دهد.
هاردفورک (فورک یا انشعاب معمولاً به‌نوعی، آپدیت یا به‌روزرسانی یک نرم‌افزار گفته می‌شود که در دو نوع هاردفورک و سافت‌فورک می‌تواند اجرا شود.) برلین که یک ارتقای نرم‌افزاری برای شبکه بلاک ‌چین اتریوم است، 4 طرح پیشنهادی تقویت اتریوم یا EIPs را شامل می‌شود که در ادامه مقاله مطالعه خواهید نمود.

اتریوم

عکس سایت اتریوم برای هارفورک برلین

طرح پیشنهادی تقویت اتریوم یا EIPs چیست؟

طرح پیشنهادی تقویم اتریوم درواقع استانداردهایی هستند که ویژگی‌های جدید و روش‌های جدید برای شبکه اتریوم را معرفی می‌کند.
EIPsها شامل اطلاعاتی فنی برای شبکه می‌شوند که یک منبع برای تیم توسعه‌دهنده اتریوم، به‌عنوان پیشنهادی برای بهتر شدن شبکه و ارتقای ویژگی‌های آن و بهبود بهره‌وری آن، ارائه می‌شوند. ارتقای شبکه و استانداردهای برنامه برای اتریوم از طریق همین طرح‌های پیشنهادی اتفاق می‌افتد.

مشکلات شبکه اتریوم

تقاضا برای شبکه اتریوم حتی باوجود عدم ظرفیت کافی برای پردازش سریع تراکنش‌ها در حال افزایش است. این افزایش تقاضا و عدم توان برای پردازش تراکنش‌ها موجب ثبت یک رکورد قیمتی هزینه تراکنش، در فوریه 2021 شد. این در حالی بود که بعضی از افراد حتی حاضر بودند هزینه بیشتری پرداخت کنند تا تراکنش آن‌ها زودتر انجام شود.
برای حل این مشکل، هاردفورک برلین بسیار کمک‌کننده است. این هاردفورک در بلوک 12,244,000 با هدف کاهش تدریجی هزینه‌های تراکنش‌‌ها به‌تازگی اتفاق افتاد.

هاردفورک برلین

هاردفورک برلین یک ارتقای شبکه اتریوم است که کدهای نوشته‌شده و نرم‌افزار این شبکه را ارتقا می‌دهد. هرکسی که به‌عنوان نود در آن شبکه فعالیت می‌کند یا ارز اتریوم استخراج می‌کند باید نرم‌افزار خود را آپدیت کنند.
از آنجایی که شبکه‌های بلاک ‌چین اکثراً برنامه متن‌باز هستند و افراد می‌توانند کدهای این برنامه‌ها را دانلود کنند و تغییرات در آن‌ها انجام دهند و توکن خود را بسازند، استفاده‌کنندگان از شبکه اتریوم نیز روی کدهای اتریوم یک سری پیشنهادات برای ارتقای اتریوم ارائه دادند که پس از بررسی توسط تیم فنی اتریوم و تست کردن آن‌ها و تلفیق با ایده‌های نقشه راه خودشان، در حال پیاده‌سازی این آپدیت‌ها هستند.

ارتقای برلین شامل چهار EIPs (Ethereum Improvement Proposal) یا همان 4 ارتقاء و طرح است:

 •  EIP-2565
  در این EIP هزینه‌های گس یا همان هزینه تراکنش‌ها کاهش می‌یابد.
 •  EIP-2718
  یک نوع جدیدی از انجام تراکنش‌ها که لایه‌ای جدید به شبکه اضافه کند تا بتواند تراکنش‌های بیشتری را انجام دهد و ویژگی بیشتری به تراکنش‌ها و شبکه اضافه کند.
 •  EIP-2929
  افزایش هزینه‌ گس استفاده از کدها برای محدود کردن دفعات استفاده از کدهای از پیش نوشته‌شده در شبکه و بالا بردن امنیت و جلوگیری از هک شدن
 •  EIP-2930
  این استاندارد نوعی از تراکنش‌ها به شبکه اضافه می‌کند که دارای لیستی از اطلاعات آدرس‌ها و … است و با ذخیره این اطلاعات، باعث کاهش هزینه گس در شبکه می‌شود. همین‌طور یک استاندارد که احتمال شکسته شدن یک قرارداد هوشمند را نیز کاهش می‌دهد.

طرحی که هنوز روی شبکه اتریوم پیاده نشده است.
طرحی که قبلاً قولش داده‌شده بود و هنوز پیاده‌سازی نشده است، طرح تقویت EIP-1559 است که در این طرح عرضه کلی اتریوم کاهش پیدا می‌کند. در حال حاضر استخراج‌کنندگان کنترل نسبی هزینه‌های شبکه را بر عهده دارند (عامل عمده موثر در هزینه‌های شبکه عرضه و تقاضا است.) با پیاده‌سازی این طرح و ارتقاء شبکه به این استاندارد، هزینه شبکه بر اساس خود شبکه تنظیم خواهد شد و استخراج‌کنندگان پاداش خود را به حالت‌های ابتدایی استخراج اتریوم به دست خواهند آورد. طرحی که خیلی از استخرهای استخراج از آن راضی نیستند و این ارتقاء را موجب کاهش سود و منافعشان می‌دانند.این طرح قرار است در ماه جولای به نام هارفورک لندن پیاده‌سازی شود. حال باید دید که این طرح باعث افزایش قیمت اتریوم خواهد شد تا این ناراحتی آن‌ها را تسکین دهد یا خیر.

نتیجه گیری
هارفورک برلین باعث ایجاد یک تقویت فوق‌العاده قوی در شبکه اتریوم نمی‌شود، اما این ارتقاء برای شبکه اتریوم و طرفداران این شبکه اول مسیر است.

 


منابع

 https://blog.ethereum.org/2021/03/08/ethereum-berlin-upgrade-announcement
 https://eips.ethereum.org/EIPS/eip-2930#abstract
 https://eips.ethereum.org/EIPS/eip-2929#simple-summary
 https://ethereum.org/en/eips
 https://ethereum.org/en/developers/docs/nodes-and-clients
 https://decrypt.co/66569/berlin-hard-fork-live-promises-reduce-sky-high-ethereum-fees

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *