زمان مطالعه: 6 دقیقه

مانا (MANA) چیست؟

حتماً این اخبار را شنیده‌اید که کمپانی بزرگ Grayscale در حال افزایش دارایی ارز دیجیتال MANA خود در سال 2021 بوده است. در ادامه راجع به این ارز دیجیتال و سیستم مدیریت آن صحبت خواهیم کرد.
Decentraland یا “سرزمین‌ غیرمتمرکز”، یک دنیای مجازی (در واقع نوعی بازی مجازی) بر اساس فناوری بلاکچین است. کاربران می‌توانند در فضای بازی، زمین یا سرزمین تحت دارایی خود، یک اثر هنری یا پوشش فردی، کلاه، و یا هر نوع NFT دیگری را تغییر دهند و ویژگی مورد علاقه خود را انتخاب کنند.
Decentraland با استفاده از سیستمی به اسم (Decentralized Autonomous Organization)DAO برای این بازی، این ویژگی را به کاربرانش می‌بخشد که بتوانند در تصمیم‌گیری‌های آتی درباره اکوسیستم شرکت کنند.

صفحه رسمی بازی Decentraland

ارز رایج در بازی Decentraland، رمزارز MANA است. تمام دارایی‌های NFT خود را می‌توانید در بازار ایجاد شده در پلتفرم بازی خرید و فروش کنید و هزینه آن را با توکن MANA پرداخت نمایید.
همچنین در نظر بگیرید که تمام دارایی‌های داخل بازی روی بلاکچین اتریوم بنا شده است.
اگر تا به حال بازی “Second Life” را بازی کرده‌اید، و با ارز‌های دیجیتال معامله کرده باشید، در این صورت امکان دارد به بازی Decentraland علاقه نشان دهید. این بازی از اوایل 2016، از حالت دو بعدی به حالت سه بعدی پیشرفته حرکت کرده است و هر روز در حال تلاش برای رشد و افزایش کیفیت بازی خود بوده‌است.
سازندگان این بازی، یک فضای مجازی برای دارایی‌های ملکی دیجیتالی، وسایل دیجیتالی، و دیگر دارایی‌های دیجیتالی طراحی کرده‌اند که خرید و فروش همه‌ی این دارایی‌ها، از طریق ارز دیجیتال MANA که یک ارز دیجیتال با استاندارد ERC-20 است، اتفاق می‌افتد.

بازار بازی برای خرید و فروش دارایی‌های دیجیتالی

شرکت‌کنندگان در این بازی می‌توانند این ارز را از صرافی‌های مختلف، با ارزهای رایج و یا ارزهای دیجیتال دیگر، خریداری کنند.
NFTهای این بازی با استاندارد ERC-720، برای یک سری‌ دارایی‌های خاص این بازی مثل دارایی‌های کلکسیونی نیز استفاده می‌شود.

Decentraland چگونه کار می‌کند؟

Decentraland  یک پلتفرم واقعیت مجازی است که روی بلاکچین اتریوم ساخته شده است. Decentraland یک فضای مجازی است که ترکیب‌کننده واقعیت مجازی و فناوری بلاکچین است. برخلاف بیشتر بازی‌های آنلاین، بازیکنان بازی، کنترل مستقیم دنیای آنلاین را در دست دارند. DAO این ویژگی را به هولدر‌ها می‌دهد تا به صورت مستقیم به قوانین داخل بازی رأی دهند. این مکانیزم برای تصمیم‌گیری درباره هر موردی وجود دارد از آیتم‌های مورد استفاده در بازی گرفته تا سرمایه‌گذاری‌های مجموعه و…

پیشنهاد دارایی‌های دیجیتال در وب‌سایت رسمی بازی

NFTها در این بازی می‌توانند نشان دهنده هر آیتمی یا هر چیزی باشند، از لباس‌ها و ماسک گرفته تا سرزمین‌ها، املاک و…
کاربران بازی این دارایی‌ها را در کیف‌پول خود ذخیره می‌کنند و آن‌ها را در بازار می‌فروشند. برای مثال برای این‌که یک ماسک برای خود خریداری کنید، باید مقداری ارز دیجیتال MANA در دست داشته باشید.
به علاوه که لباس‌‌ها، املاک و دارایی‌های داخل بازی، اثرات هنری، فعالیت‌ها، و… تشکیل‌دهنده و سازنده شخصیت یک بازیکن هستند. حتی می‌توانید از زمین خود در بازی کسب درآمد کنید. این‌ها همه و همه فقط به خود فرد بستگی دارد که تصمیم دارد چه کاری با زمین خود انجام دهد.

جمله معروف بازی:
“تقدیر، موفقیت، و ماجراجویی تو، فقط به خودت و تلاش‌ها و رویاپردازی‌های تو بستگی دارد”

این بازی موارد استفاده متعددی دارد، از جمله تبلیغات گرفته تا ارائه محتوا. اما برای بازیکنان تازه وارد که تازه وارد فضای بازی شده‌اند، مشکل اصلی هزینه‌ بالای شبکه اتریوم یا همان “گس فی” است.
این‌ هزینه‌های بالا، موجب شده است که قیمت زمین‌های بازی حتی تا هزاران دلار افزایش پیدا کند. 

LAND و MANA چیست؟

همانطور که قید شد، MANA رمز ارز شبکه Decentraland است. نه تنها به عنوان یک ارزدیجیتال عمل می‌کند، بلکه این ویژگی را به دارندگان این ارز می‌دهد تا حق رأی دادن در این شبکه را نیز دارا باشند.

 

برای شرکت در سیستم حاکمیتی یا همان تصمیمات تأثیرگذار در این شبکه، استفاده‌کنندگان از شبکه باید توکن MANA خود را تبدیل به توکن رپدشده MANA یا همان WMANA کنند و آن را در شبکه بلوکه کنند.
هر توکن رپدشده MANA یک حق رأی در شبکه و تصمیمات حاکمیتی و مربوط به شبکه را دارد. شما می‌توانید توکن مانا خود را از صرافی‌های معتبر خریداری کنید و یا حتی می‌توانید در بازار بازی دارایی کلکسیونی و یا NFT خود را به فروش گذاشته و در ازای آن MANA دریافت کنید.
LAND نیز یک توکن غیرمثلی یا همان (Non Fungible Token) NFT است که دارایی یک ملک را در بازی نشان می‌دهد. همانند MANA، این توکن‌ها هم قابلیت و قدرت رأی دادن را برای تصمیمات مهم در شبکه و پلتفرم را دارد.
توجه داشته باشید که NFT LAND، همانند توکن‌های مانا نیازی به قفل کردن دارایی برای حق رأی ندارند و هر توکن LAND دارنده 2000 حق رأی در اکوسیستم است. کسانی که دارای قطعه زمین‌های زیادی هستند می‌توانند زمین‌های خود را بهم متصل کنند و یک زمین‌ بزرگتر یا یک ایالت تشکیل دهند. این زمین بزرگتر دارای حق رأی بیشتر در این اکوسیستم نیز خواهد بود.

DAO در سایت رسمی و توضیحات مربوطه

توجه داشته باشید که NFT LAND، همانند توکن‌های مانا نیازی به قفل کردن دارایی برای حق رأی ندارند و هر توکن LAND دارنده 2000 حق رأی در اکوسیستم است. کسانی که دارای قطعه زمین‌های زیادی هستند می‌توانند زمین‌های خود را بهم متصل کنند و یک زمین‌ بزرگتر یا یک ایالت تشکیل دهند. این زمین بزرگتر دارای حق رأی بیشتر در این اکوسیستم نیز خواهد بود.

DAO این شبکه چیست؟

یکی از جنبه‌های جالب «سرزمین‌ غیرمتمرکز» یا Decentraland این است که تمرکز خود را روی غیرمتمرکز بودن، حفظ کرده است. در این بازی، هیئت بازیکنان، تصمیم‌گیرنده قانون و قواعد بازی، سرزمین‌ها و دارایی‌های دیجیتال و همچنین تصمیمات مربوط به توسعه و گسترش بازی هستند.

DAO یا Decentralized Autonomous Organization یا «سازمان خودمختار غیرمتمرکز» از کدهای برنامه‌های متن-باز برای قانون‌گذاری استفاده می‌کند. به این معنی که هرکسی که مانای خود را در شبکه قفل کرده باشد یا صاحب زمینی در بازی باشد، می‌تواند پیشنهاد ارتقا به شبکه ارائه دهد و درباره سایر پیشنهادهای مطرح شده نظر خود را اعلام کند. در صورت پذیرفته شدن یک نظر از طرف اکثر افراد شبکه، آن ارتقاء روی شبکه اجرا می‌شود.

یعنی به بیان ساده‌تر:
” اجازه پیشنهاد دادن برای بهبود شبکه از طرف همه افراد و امکان پیاده‌سازی آن پیشنهاد در صورت پذیرش اکثر افراد فعال شبکه”

 

چگونه MANA و توکن LAND خود را ذخیره کنیم؟

شما برای این کار نیاز به یک کیف‌پول ارز دیجیتال دارید که به مرورگر شما متصل شده باشد و از این طریق مستقیماً به فضای بازی وصل باشید. در حال حاضر تیم “سرزمین غیرمتمرکز” کیف پول MetaMask را پیشنهاد می‌دهد.
از این کیف پول هم برای ذخیره توکن MANA (این توکن با استاندارد ERC-20 است) و هم برای ذخیره حق مالکیت زمین خود یا همان NFT خود (این توکن با استاندارد ERC-70 است) می‌توانید استفاده کنید.

نتیجه
«سرزمین‌های غیرمتمرکز» منحصربه‌فرد و خاص در تلفیق فناوری بلاکچین و واقعیت مجازی است که محلی برای گشت‌و‌گذار و ساخت شخصیت و دنیای مجازی مختص خودتان است. توسعه‌دهندگان، این بازی را از یک پروژه کوچک به حالت ارتقا یافته فعلی تبدیل کرده‌اند و این پیشرفت فقط در چنج سال اتفاق رخ داده است. البته که این پروژه و پروژه‌های از این قبیل فقط ابتدای راه هستند و در آینده نه چندان دور شاهد رشد و توسعه و افزایش کارایی این بازی‌ها خواهیم بود.
دنیای مجازی را تصور کنید که در آن هرچیزی را دوست دارید انجام می‌دهید و شخصیت رویایی ذهنی خود را می‌سازید. این‌ها همه و‌ همه شروع این پیشرفت‌ها هستند. شاید روزی فیلم «Ready Player One» به واقعیت تبدیل شود.

 

منابع
• https://dao.decentraland.org/en/
• https://play.decentraland.org/?realm=baldr-amber
https://market.decentraland.org
• https://decentraland.org/blog/announcements/dao-announcement/
https://coinmarketcap.com/
• https://decentraland.org/whitepaper.pdf
https://academy.binance.com/en/articles/what-is-decentraland

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *