محصول جدید مدیریت زنجیره تامین سیتکس

رونمایی از محصول جدید مدیریت زنجیره تامین

شرکت مهندسی توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرو (سیتکس) در مراسمی مورخ 98/7/10 با حضور مدیران ارشد شرکت‌ها و خبرنگاران از محصول جدید خود با عنوان “مدیریت زنجیره تامین بر بستر بلاکچین” رونمایی کرد.

مهندس حسین قریب ، مدیرعامل شرکت سیتکس در ابتدای این جلسه با بیان اینکه فناوری بلاک چین در چند سال اخیر در جهان سروصدا به پا کرده است، گفت: ” در 2 سال اخیر در ایران همه به دنبال آن هستند که محصول بلاک چینی ارائه کنند و این در حالی است که همچنان ماهیت این فناوری در کشور به درستی معرفی نشده است. ”

قریب با تاکید بر اینکه نباید تحول بلاک چین در صنایع مختلف را نادیده گرفت تاکید کرد: مدل بانکداری در جهان در حال تغییر است.

محصول مدیریت زنجیره تامین بر بستر بلاکچین

با بلاکچین می‌توان بسیاری از چالش‌های صنعت زنجیره تامین و توزیع را حل نمود و از آن به عنوان یک جایگزین بهتر برای پایگاه‌های داده متمرکز مانند دیتابیس‌های نگهداری و ردیابی محصولات استفاده نمود.

کمبود و عدم شفافیت منجر به مسائلی چون افزایش هزینه و پیچیدگی روابط با مشتری می‌شود که در نهایت باعث ضعیف شدن برند تجاری خواهد شد.

مزایای زنجیره تامین با بلاکچین

یکی از جذاب‌ترین مزایای استفاده از بلاکچین نحوه تعامل داده‌ها با بازیگران سیستم است به گونه‌ای که این اجازه وجود دارد که اطلاعات جمع‌آوری شده با لایه‌ی تجاری سازگارتر باشند. به همین دلیل، شرکت‌ها اشتراک گذاشتن اطلاعات مورد نیاز با تولیدکنندگان، تامین‌کنندگان و فروشندگان را راحت‌تر می‌توانند ارائه دهند. علاوه بر این شفافیت در بلاکچین کمک می‌کند تا تاخیرها و فرصت‌سوزی‌ها نیز کاهش یابد.

بلاکچین امکان مقیاس‌پذیری را نیز داراست، همچنان که استانداردهای بالاتر امنیت و توانایی سفارشی کردن طراحی با توجه به نحوه‌ی تعامل فرآیندها را نیز فراهم می‌کند. علاوه‌براین، بلاکچین می‌توانند به صورت خصوصی نیز ایجاد شود. این امکان، این اجازه را می‌دهد که داده‌ها به صورت صریح بین طرفینی که مجوز آن را دارند، به طور صحیح و امن انتقال یابد.

خاصیت شفاف بودن و غیرقابل تغییر بودن فناوری بلاکچین، باعث از بین رفتن تقلب در زنجیره تامین و حفظ یکپارچگی در سیستم نیز خواهد شد.

چالش‌های صنعت دارو در زمینه زنجیره تامین

 1. بنابر گزارش WHO چیزی حدود 10 تا 30 درصد داروهای در حال گردش در دنیا تقلبی هستند. این روند هر ساله باعث مرگ بیش از 700 هزار نفر در دنیا شده و خسارت سنگینی را به شرکت‌های دارویی، شبکه‌های تولید و توزیع دارو و دولت‌ها وارد می‌کند.
 2. با رشد روزافزون داروهای شخصی سازی شده و بیوتکنولوژی‌ها، نیاز به قابلیت ردیابی داروها و درمان‌ها برای بیماران به شدت رشد کرده است.

مزایای استفاده از تکنولوژی بلاک چین در صنعت زنجیره تامین دارو عبارتند از:

 1. کاهش و حذف تقلب و خطاها در بسته‌بندی‌های تقلبی، داروهای سرقتی و تقلبی
 2. بهبود مدیریت موجودی انبارهای واسط و انبارهای تولید
 3. کم کردن هزینه‌های حمل‌ونقل
 4. کاهش تاخیر بین درخواست‌های واقعی و حذف حباب درخواست‌های غیرواقعی
 5. شناسایی سریعتر مسائل، مشکلات و تاخیرات
 6. افزایش اعتماد مصرف‌کننده از طریق شفافیت و قابلیت رهگیری دارو
 7. حل شدن راحت‌تر و سریع‌تر تعارضات و اختلافات
 8. شناسایی نیاز واقعی مشتریان، به صورت فردی و به صورت گروهی

امروزه مصرف‌کنندگان به اطلاعات کامل درباره محصولاتی که در حال خرید هستند علاقه‌مند هستند:

 • ترکیبات دارو
 • اطلاعات مربوط به تامین‌کنندگان و تولیدکنندگان
 • حقایق درباره مصرف و / یا ذخیره‌سازی محصول

رونمایی از محصول جدید مدیریت زنجیره تامین

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!