رفع مشکلات زیرساختی افغانستان با استفاده از فناوری بلاکچین

زمان مطالعه: 2 دقیقه

استفاده از بلاکچین برای توسعه‌ی شهری

به نظر می‌رسد که سازمان ملل متحد (UN) جهت توسعه‌ی یک راه حل کارآمد برای کمک به دولت افغانستان در زمینه‌ی مدیریت پرونده‌های مرتبط با زمین و املاک، دست به دامان فناوری دفاترکل توزیع شده (DLT) شده است. به طور خاص، دفتر ارتباطات و فناوری اطلاعات سازمان ملل (UN-OICT) در حال ساخت یک پلتفرم مبتنی بر فناوری بلاکچین است که می‌تواند به دولت افغانستان در جهت مدیریت شفاف و کارآمد اسناد مرتبط با زمین و املاک کمک‌های شایانی ارائه دهد.

رفع مشکلات زیرساختی افغانستان با استفاده از فناوری بلاکچین

آقای استفان دوجاریک(Stephane Dujarric) سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در جدید‌ترین صحبت‌های خود اظهار نموده که در زمینه‌ی تامین و ارائه‌ی راه‌حل‌های عملیاتی اداری در کشور افغانستان، فناوری بلاکچین توانایی «خدمت به‌عنوان یک ابزار کلیدی» را دارد.

اظهارات استفن دوجاریک

آقای دوجاریک گفت که به‌عنوان بخشی از ابتکار «شهر برای همه»، سازمان ملل در حال کمک به افغانستان است تا دوازده شهر بزرگ از جمله کابل(پایتخت افغانستان) را به سمت پیشرفت و توسعه سوق دهد. اتاق فکر این برنامه‌ی ابتکاری انتظار دارد که جمعیت افغانستان تا سال ۲۰۳۵ به طول کامل شهری شده و از حالت روستایی خارج شود. به منظور ایجاد یک محیط پایدار در همین راستا، سه مولفه‌ی بنیادی مورد توجه‌ی مسئولین قرار گرفته است که عبارتند از مدیریت موثر و کارآمد زمین‌ها، برنامه‌ریزی استراتژیک شهری و شفاف‌سازی جریان امور مالی شهرداری.

رفع مشکلات زیرساختی افغانستان با استفاده از فناوری بلاکچین

تصمیم به استفاده از فناوری دفاترکل توزیع شده برای مقابله با مشکلات و حوادث زیربنایی افغانستان درواقع نتیجه‌ی یک تفاهم‌نامه بین دفتر ارتباطات و فناوری اطلاعات سامان ملل(UN-OICT) و UN-Habitat(بخشی از سازمان ملل که در راستای تحقق آینده‌ای بهتر در زمینه‌ی شهرسازی و زندگی شهرنشینی فعالیت می‌کند) می‌باشد. این همکاری بر روی استفاده از فناوری‌های در حال ظهور جهت طراحی شهری و برنامه‌ریزی برای کمک به کشور‌های جنوب آسیا، از جمله افغانستان، هند، بنگلادش و سریلانکا تمرکز دارد.

آقای دوجاریک در رابطه با این موضوع اظهار نموده:

” بر اساس برنامه‌ها و تجربیات به دست آمده از این کشور‌های تحت تمرکز، و همچنین با اتکا بر مشارکت سطح جهانی در مرکز UN-Habitat، ممکن است یک برنامه برای توسعه ارائه شود. ”

سازمان ملل و بلاکچین

سازمان ملل به‌عنوان بزرگ‌ترین و تأثیرگذارترین سازمان بین‌المللی جهان تا به امروز توانسته اقدامات متعددی در راستای افزایش سطح آگاهی تمام مردم در رابطه با مزایای استفاده از تکنولوژی‌های در حال ظهور، انجام دهد.

در تاریخ ۲۷ام سپتامبر ۲۰۱۹ گزارش‌هایی منتشر شد که نشان می‌داد پلتفرم SingularityNET(یا AGI) توانسته با همکاری یونسکو(UNESCO) در رابطه با پیشرفت و گستره‌ی فناوری‌های در حال ظهور به کودکان آموزش دهد.

در سال ۲۰۱۷ نیز مقر سازمان ملل در نیویورک توانست از بلاکچین اتریوم در راستای جمع‌آوری و تخصیص بودجه برای اردوگاه پناهندگان اردنی استفاده کند.

منبع : coinit.ir

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *