زمان مطالعه: 2 دقیقه

سود بیت کوین ۷۲۰ برابر بیشتر از شرکت وارن بافت!

سهام شرکت هلدینگ برکشایر هاتاوی متعلق به وارن بافت، کارآفرین و سرمایه‌گذار مطرح آمریکایی، از زمان مدیریت او، حدود ۹۹۷.۹ هزار درصد رشد داشته است؛ اما اگر به طرف دیگر ماجرا نگاه کنیم، بیت‌کوین در طول تاریخ ده ساله‌ خود شاهد یک افزایش ۷۲۰ میلیون درصدی بوده است!

به گزارش بیت‌کوینیست، ارزش سهام شرکت چند ملیتی برکشایر هاتاوی از سال ۱۹۶۴ که مدیریت وارن بافت آغاز شد، ۹۹۷.۹ هزار درصد افزایش پیدا کرده است.

یکی از مسائلی که سبب شناخته شدن شرکت برکشایر هاتاوی شده، مدیریت آن به دست این سرمایه‌گذار مشهور بوده است. در فهرست ارائه‌شده توسط فوربز، وارن بافت، سومین فرد ثروتمند جهان معرفی شده و ارزش خالص دارایی‌های او ۸۲.۵ میلیارد دلار تخمین زده شده است.

جالب است که بافت، مشهورترین سرمایه‌گذار حال حاضر، موضع بسیار انتقادی نسبت به بیت‌کوین دارد. در حقیقت، وی تاکنون چیزهای گوناگونی به بیت‌کوین نسبت داده است:

[dt_quote type=”pullquote”]”بیت‌کوین هیچ کاری نمی‌کند. تنها یک جا نشسته است. بیت‌کوین شبیه یک صدف دریایی است و از دید من سرمایه‌گذاری محسوب نمی‌شود. بیت‌کوین وسیله‌ای برای شرط‌بندی بوده و کلاه‌برداری‌های زیادی در خصوص آن صورت گرفته است. مسائل پنهان زیادی در مورد آن وجود دارد، بنابراین ضررهای زیادی در آن دیده می‌شود. بیت‌کوین تا کنون چیزی تولید نکرده است”[/dt_quote]

اگر این اظهارات به نظر کافی نمی‌آیند، باید گفت که او قبلا بیت‌کوین را یک مرگ موش تمام عیار هم خوانده است.

براساس گزارشی که بلومبرگ هفته گذشته تهیه کرد، به نظر می‌رسد که برکشایر هاتاوی ۳۴۰ میلیون دلار در یک طرح پانزی کلاهبردارانه سرمایه‌گذاری کرده است. طبق تحقیقات بازرسان فدرال، دی سی سولار (DC Solar)، شرکت مورد حمایت بافت، از سرمایه‌ سرمایه‌گذاران جدید برای پرداخت به سرمایه‌گذاران قبلی استفاده کرده است.

بنابراین، اگر این نابغه‌ صنعت سرمایه‌گذاری و مورد قبول همگان، نتوانسته کلاه‌برداری بودن این طرح را تشخیص دهد، آیا می‌توان گفت که در مورد بیت‌کوین نیز اشتباه کرده است؟

نادیده گرفتن قدرت بیت‌کوین

باید گفت که علی‌رغم حرف‌های بافت در مورد بیت‌کوین، این ارز دیجیتال از شرکت او بسیار بهتر عمل کرده است. شایان ذکر است که شرکت برکشایر هاتاوی، مالکیت شرکت‌های مطرحی مانند گایکو، دوراسل، لانگ اند فوستر و غیره و هم‌چنین، کنترل سهام اقلیت شرکت‌های امریکن اکسپرس، ولز فارگو و کوکا کولا را در دست دارد.

بیت کوین هیچ یک از این کارها را انجام نداده و حتی شرکتی با قدرت مرکزی هم محسوب نمی‌شود. بیت‌کوین تنها یک پروتکل غیرمتمرکز برای پول بوده و این اطمینان را می‌دهد که هیچ کس قوانین را زیر پا نخواهد گذاشت.

این ارز دیجیتال به‌نوبه‌ خود یک کلاس دارایی به شمار آمده و به کسانی که روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند، ۷۲۲ برابر بیشتر از برکشایر هاتاوی سود داده است و این در حالی است که بیت‌کوین تنها ده سال سن دارد. پس به کسانی که پیش بینی قیمت ۱ میلیون دلاری برای بیت‌کوین از سوی جان مک‌آفی را عجیب می‌دانند، باید گفت که به توضیحات بالا توجه کنند. شاید قیمت بیت‌کوین تا آخر ماه دسامبر ۲۰۲۰ به این مقدار نرسد اما قطعا می‌توان احتمالی برای آن متصور شد.

منبع : bitcoinist.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *