واردات مشروط ماینرها به مناطق آزاد؛ تعرفه جدید اعلام شد


زمان مطالعه: 2 دقیقه

طبق اعلام معاون فنی گمرک ایران، از این پس ارائه ثبت سفارش برای ورود ماینرها یا دستگاه‌های استخراج ارزهای دیجیتال به مناطق آزادِ تجاری- صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی الزامی است.

مهرداد جمال با اشاره به بخشنامه صادره در سال ۱۳۹۷ و مصوبه هیئت‌وزیران در همان سال در خصوص فهرست ۳۲۴۳ ردیف تعرفه‌های کالایی گفت:

“بر این اساس، ورود این کالاها به مناطق آزاد تجاری– صنعتی و ویژه اقتصادی نیاز به مجوز ثبت سفارش از وزارت صنعت، معدن و تجارت نداشت و بالطبع گمرکات ورودی کشور از ردیف تعرفه‌های مذکور در مصوبه هیئت‌وزیران از جمله ردیف تعرفه ۸۴۷۱۹۰۹۰ در هنگام ترانزیت خارجی به مناطق ویژه و آزاد، ثبت سفارش مطالبه نمی‌کردند.

وی با بیان اینکه تا پایان سال ۱۳۹۸ دستگاه‌های ماینر (دستگاه استخراج بیت‌کوین) نیز در ردیف تعرفه‌ای (۸۴۷۱۹۰۹۰) قابل طبقه‌بندی بودند که ورود آنها به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیاز به ثبت سفارش نداشت، افزود:

“اینک ردیف تعرفه انحصاری و مذکور (۸۴۷۱۹۰۲۰) در کتاب مقررات صادرات و واردات سال ۱۳۹۹ برای ماینرها تحت عنوان «دستگاه‌های استخراج رمز ارزها (ماینر)» با مأخذ حقوق ورودی ۵ درصد ایجاد شده است که در این صورت، این ردیف تعرفه مشمول مفاد مصوبه هیئت‌وزیران و مصوبات اصلاحی آن برای عدم نیاز به ثبت سفارش برای ورود به مناطق ویژه و آزاد نیست.

معاون فنی گمرک ایران ادامه داد:

“بر این اساس، ورود ماینرها به مناطق آزاد تجاری- صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی صرفاً با اخذ و ارائه مجوز ثبت سفارش و رعایت کامل مقررات باید انجام شود که در این خصوص دفتر واردات گمرک ایران بخشنامه لازم را در این خصوص صادر و به گمرکات کشور ابلاغ کرده است.

در سال گذشته بعد از حواشی که در رابطه با استخراج بیت‌کوین و صدور مجوز برای آن وجود داشت، هیئت‌وزیران طی مصوبه‌ای با استخراج فراورده‌های پردازشی رمزنگاری‌شده موافقت کرد و آن را به عنوان یک فعالیت صنعتی با اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجاز دانست که بعد از آن بحث‌هایی در رابطه با واردات ماینرها مطرح و قرار بر این شد تا با طی فرآیند قانونی، واردات این کالاها مجاز باشد.

برای سرزمین اصلی انجام ثبت سفارش و دریافت مجوز از سازمان‌های مربوطه الزامی بود اما ترانزیت این کالا به مناطق آزاد و ویژه، نیازی به ثبت سفارش نداشت.

[spacing desktop_height=”20″ mobile_height=”20″ smobile_height=”20″]

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!