تاریخچه لوگو بیت‌کوین

زمان مطالعه: 4 دقیقه

لوگوی بیت کوین متعلق به هیچ سازمانی نیست و یک تیم طراحی گرافیک داخلی در استارت آپ برجسته Silicon Valley ندارد؛ لوگوی بیت کوین به‌صورت الگویی برای بسیاری از طرفداران پروژه‌های ناشناس در آمده است و این پروژه‌ها با الهام از آن به کار خود ادامه می‌دهند؛ و علاوه بر آن، این لوگو بر روی پیراهن‌ها، لپ‌تاپ‌ها و سکه‌های فیزیکی چاپ می‌شود و به این پروژه دیجیتال نمود مادی می‌دهند که برای انتشار و همه‌گیر شدن آن حیاتی است.

شاید مهمتر این باشد که لوگوی غیر رسمی بیت‌کوین رویارویی خود را با بقیه جهان تنظیم کرده است. با ایجاد نمادی که مشابه ارزهای دیگر است، بیت‌کوین درواقع خودش را به تازه‌واردها به‌عنوان پول معرفی کرد؛ و با توسعه این نماد به‌عنوان لوگویی که بتواند همراه با نمادهای Visa و مستر کارت در ویترین مغازه‌ها قرار بگیرد، بیت‌کوین به‌طور هم‌زمان خودش را به‌عنوان یک روش پرداخت تثبیت نمود.

اما لوگوی حال حاضر بیت‌کوین با نماد اولیه آن فاصله دارد. داستان لوگوی بیت کوین مانند خود ارزهای دیجیتال مربوط به تکامل، بهبودی، همکاری جامعه و مباحثات و مجادله‌ها است.

ژانویه یا مارس ۲۰۰۹

اولین شکل لوگو توسط ساتوشی ناکاموتو که نام مستعار سازنده بیت‌کوین است، در مدت کوتاهی پس از راه‌اندازی نرم‌افزار آن ارائه شد.

این لوگو به شکل یک سکه طلا بود که یک BC بر روی آن درج‌شده بود.

این لوگو پیش از محبوب شدن و ارائه بیت‌کوین طراحی‌شده. تقلید و استفاده از ظاهری شبیه یک سکه طلا، نشان‌دهنده تفکر سکه‌ای طراح است.

این سیستم پولی که در آن ارزش پول بر اساس ارزش مبادلات کالایی که پشتوانه آن است (مثل طلا یا نقره) نشئت می‌گیرد، برای بسیاری از علاقه‌مندان بیت‌کوین، سامانه‌ای ایده‌آل است.

در مورد بیت‌کوین بحث و صحبت در مورد این بود که آیا کاربران از آیکون و لوگوی اصلی بیت‌کوین استقبال می‌کنند یا خیر. برخی کاربران پیشنهاد کردند که BC را با نمادی مانند نماد ارز تایلند (بات) جایگزین کنند. برخی دیگر ترکیبی از نماد ارز تایلند و ارز کولون کاستاریکا را پیشنهاد دادند.

چندین کاربر پیشنهاد دادند که حرف T به این نماد اضافه شود؛ یعنی به‌صورت BTC نوشته شود. این نماد امروزه نیز برای این ارز رمزنگاری استفاده می‌شود.

برخی نیز معتقد بودند که داشتن و پذیرفتن یک نماد استاندارد ضروری نیست. یکی از کاربران بیت‌کوین تالک به نام تیمو وای نوشت:

روح بیت‌کوین به شکلی است که نیازی به دخالت یک دولت یا سیاست مرکزی مانند دیگر ارزها ندارد.

ما فقط باید اجازه دهیم که آن روند تکاملی خود را طی کند؛ مانند یک کلمه که در یک زبان تکامل می‌یابد.

بیست و چهارم فوریه ۲۰۱۰

ساتوشی به آزمایش لوگوهای مختلف ادامه داد.

او یک سال بعد، گرافیک لوگوی خود را به تغییر داد و به‌جای «BC»، حرف «B» با دو خط عمودی روی آن را به‌عنوان نماد بیت‌کوین معرفی کرد.

این لوگو تا حد زیادی توسط کاربران بیت‌کوین تاک مورد استقبال قرار گرفت. بااین‌حال برخی به این‌که نماد کنونی بیت‌کوین شباهت زیادی به سمبل پول رسمی تایلند دارد معترض شدند؛ آن‌ها نگران این بودند که مبادا این شباهت باعث ایجاد سردرگمی شود.

برخی کاربران نیز از این‌که لوگو به‌صورت حرفه‌ای طراحی و پیاده نشده، انتقاد کردند.

یکی از همین کاربران نوشت:

آیا دلیل خاصی وجود دارد که نمی‌گذارد پیش از اینکه بیت‌کوین بیش از حد معروف و بزرگ شود و تغییر لوگوی آن به نام تجاری‌اش آسیب برساند، چیز دیگری را انتخاب کنیم؟

راضی شدن به چیزی که بد نیست، در شرایطی که می‌توانیم یک لوگوی فوق‌العاده داشته باشیم، احمقانه به نظر می‌رسد.

نوامبر سال 2010

به‌این‌ترتیب شناخته‌شده‌ترین لوگوی بیت کوین به همراه خالق آن پدید آمدند. این فرد با اولین پست خود در Bitcoin Talk که هنوز کاربری ناشناخته و دارای لقب bitboy بود، برای همیشه میراث بصری بیت‌کوین را تغییر داد؛ اما کسی این را از پیام ساده و خودمانی او متوجه نمی‌شود:

“سلام بچه‌ها. فقط آمده‌ام تا سلام کنم و گرافیکی را که طراحی کرده‌ام با شما به اشتراک بگذارم. امیدوارم که آن را مفید بدانید.”

و این نماد مفید واقع شد. نارنجی، مسطح و نامتعارف، این نماد حال به‌طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد و به امروز رسیده است.

Bitboy مفهوم اولیه ساتوشی را به لوگویی خواندنی‌تر و مقیاس‌پذیرتر تبدیل کرد که این برند چیزی بیش از یک سکه طلای ساده بود؛ و این به نظر می‌رسد که عمدی و با برنامه‌ریزی بوده باشد. کامنت های bitboy در Bitcoin Talk نشان می‌دهد که این طراحی‌ها با در نظر گرفتن بازاریابی ایجادشده‌اند. اگرچه به‌طور متناقضی bitboy از شرکت‌هایی الهام گرفت که بیت‌کوین امید سرنگونی آن‌ها را دارد.

وقتی کاربر دیگری در Bitcoin Talk کامنت داد که این طراحی‌ها شبیه آرم مستر کارت است، bitboy پاسخ داد که:

این تنها یک الهام است. نکته جالب ماجرا این است که من خیلی از Visa و مستر کارت متنفرم اما در واقعیت این‌ها چیزهایی هستند که مرسوم شده‌اند و اعتماد مصرف‌کننده را جلب کرده‌اند.

شباهت لوگو با مستر کارت تنها محرکی برای تعریف بیت‌کوین به‌عنوان یک روش پرداخت نبود بلکه این مقایسه از آن به بعد یک فشار اضافی را بر بیت‌کوین و توسعه‌دهندگان آن وارد کرد و این پروژه را وادار به رقابت برای بهبود محدودیت‌های مقیاس‌پذیری خود کرد.

جاذبه طراحی‌های bitboy درزمینهٔ کالا انگاشتن بیت‌کوین بی‌تأثیر نبود.

تنها یک جستجو در گوگل نشان می‌دهد که کالای بیت‌کوینی در حال تبدیل به یک صنعت در حال رشد است و جستجوی عبارت bitcoin merchandise بیش از ۱۱ میلیون نتیجه داشته است و همچنین جستجوی عبارت bitcoin tshirt حدود ۳۴ میلیون نتیجه داشته است.

آوریل 2014

بااین‌حال همه لوگوی بیت کوین را مورداستفاده قرار ندادند.

برخی مانند تیم پشتیبانی bitcoinsymbol.org، مهروموم‌ها برای تغییر لوگوی بیت‌کوین مبارزه کرده‌اند. درواقع آن‌ها نمی‌خواهند بیت‌کوین چیزی شبیه این لوگو داشته باشد.

این‌یک فایل تصویری منحصربه‌فرد است. درست مانند این‌که یک شرکت بخواهد برای فروش محصول خود از آن به‌عنوان نماد استفاده کند. ارزها با نمادهایی مثل $، € یا ¥ نشان داده می‌شوند که همه می‌توانند در هرجایی از آن استفاده کنند.

به‌این‌ترتیب، گروه از پذیرش لوگوی Ƀ حمایت کرد. این‌یک لوگوی ترکیبی است که شامل حرف لاتین و چندین زبان ویتنامی است.

31 اکتبر 2016

بااین‌وجود بیت‌کوین بدون اختلاف‌نظر نبوده است.

این اختلاف خاص در پاییز سال 2016 آغاز شد. در آن زمان فیل ویلسون در ردیت ادعا کرد که او یکی از سه‌نفری است که مجموعاً باهم ساتوشی ناکاموتو هستند.

با این‌که ویلسون مدارکی مبنی بر طراحی بلاکچین ندارد (مانند کلید خصوصی که نشان‌دهنده انتقال قدیمی مربوط به ساتوشی ناکاموتو است)، مدارکی را در مورد چگونگی ساخت لوگوی دوم ساتوشی ناکاموتو و Bitbay منتشر کرد.

ماهیت واقعی ویلسون توجه برخی را در صنعت رمزنگاری به خود جلب کرد که آیا واقعاً ویلسون بخشی از تیمی است که نرم‌افزار بیت‌کوین را ایجاد کرده.

ویلسون همچنین ادعا کرد که مارتی مالمی با نام مستعار سیروس که وی را به‌عنوان دومین نفر در توسعه بیت‌کوین معرفی کرد، در طراحی لوگوی دوم به وی کمک کرده است.

اما مالمی هرگونه دخالت را رد کرد و بسیاری را به این باور رساند که ادعای ویلسون چیزی بیش از داستان‌های افسانه‌ای در مورد سازنده بیت‌کوین نیست.

به‌این‌ترتیب، گروه از پذیرش لوگوی Ƀ حمایت کرد. این‌یک لوگوی ترکیبی است که شامل حرف لاتین و چندین زبان ویتنامی است.

منبع : coindesk.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *