زمان مطالعه: 6 دقیقه

بازی مهیج و جذاب تتان آرنا (Thetan Arena) رقیب جدی اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)

در سال 2014 میلادی بازی به نام هیروز استرایک (Heroes Strike) به دو صورت آنلاین و آفلاین در دو نسخه اندروید و IOS در دسترس گیمرها قرار داده شد و تا به امروز حدود 5 میلیون گیمر در این پلتفرم بازی می‌کنند. در سال 2021 میلادی توسعه‌دهندگان این بازی، پروژه جدید خود را به نام تتان آرنا، بر بستر بلاکچین اجرا کرده‌اند که می‌تواند با استقبال زیادی همراه شود.

Heroes Strike

این بازی برای گیمرها بستری را آماده کرده است که برخلاف اکسی اینفینیتی می‌توانند هم با دوستان خود و هم با افراد جدید، تیم تشکیل داده و لذت مبارزه‌ به صورت تیمی را تجربه کنند. همچنین با به‌کارگیری مهارت‌های خود در بازی می‌توانند کسب درآمد کنند.

تتان آرنا درحال حاضر وارد فاز اجرایی نشده است. در 24 سپتامبر 2021، در صفحه رسمی توییتر مربوط به این بازی اعلام شد، افرادی که می‌خواهند به نسخه آلفا دسترسی داشته باشند در لینک داده شده ثبت نام نمایند. از آنجایی که شرایط ثبت نام محدود بوده لذا در مدت زمان 10 دقیقه ظرفیت ثبت نام تکمیل گردید. همینطور نسخه بتا بازی در 16 اکتبر 2021 منتشر خواهد شد.

 

حالت‌های مختلف بازی

در شکل زیر نمایی از حالت‌های مختلف بازی نشان داده شده است که در ادامه به اختصار درباره آنها صحبت خواهد شد:

 بتل رویال (Battle royale):

در این حالت شما می‌توانید بصورت تک نفره و یا دونفره به مبارزه بپردازید و تا پایان بازی زنده بمانید تا پیروز میدان شوید. در حالت تک نفره این بازی 42 بازیکن و در حالت دونفره 21 تیم دو نفره با یکدیگر به مبارزه خواهند پرداخت.

 1. بازی مرگ (Dead Match):
  در این حالت دو تیم 4 نفره با یکدیگر به مبارزه خواهند پرداخت.
 2. سوپر استار (Super Star):
  در این حالت دو تیم 4 نفره باید آیتم‌هایی به نام Superstar را جمع آوری کنند و تیمی که سریع‌تر و بهتر عمل کند برنده میدان خواهد بود.
 3. تخریب برج (Tower Destroy):
  در این حالت 2 تیم 4 نفره با هم به مبارزه خواهند پرداخت و باید برج‌های حریف رو تخریب کنند.

شخصیت‌های بازی

شخصیت‌های مورد استفاده در این بازی هیرو نام دارند و این هیروها در سه دسته زیر تقسیم شده‌اند:

تانک (Tank): دارای ظرفیت حیاتی بالا

قاتل (Assassin): سریع و آسیب‌رسانی بالا

تیر انداز (Marksman): برد زیاد و آسیب‌رسانی بالا

هیروها به صورت توکن غیرمثلی (NFT) هستند و آنها را می‌توان در جعبه‌های تتان باکس (Thetan Box) دریافت کرد و پس از انتخاب چند هیرو در تتان باکس، بازی به صورت تصادفی، هیرو در اختیار شما قرار می‌دهد.

جعبه‌های تتان باکس سه نوع هستند:

 1. COMMON
 2. EPIC
 3. LEGENDARY

که به ترتیب از 1 تا 3 شانس گرفتن هیروهای بهتر بیشتر می‌شود و قدرت هیروها در سه نوع Default، Rare و Mythic برای هرکدام از سه دسته بالا ارائه می‌شود که با ارزش بودن آن هیرو را مشخص می‌کند.

 

 

مراحل ورود به پلتفرم بازی

به منظور ورود به پلتفرم بازی به عنوان یک گیمر باید به یک کیف پول بر بستر بلاکچین مانند متامسک دسترسی داشته باشید.

یکی از نکات قابل توجه و مثبت این بازی در اختیار گذاشتن یک هیرو رایگان برای گیمر است که به کاربر این امکان رو می‌دهد به صورت رایگان با هیروی عادی که به آن تعلق گرفته است بازی را ادامه دهد و درآمد کسب کند. همچنین می‌تواند با درآمد حاصله از هیروی رایگان،NFT  خود را از بازار معاملاتی هیروها (Market Place) خریداری کند. این نکته رو هم باید در نظر داشت که هیروهای عادی قابل خرید و فروش نیستند و قطعا به دلیل رایگان بودن آنها درآمد کمتری به نسبت NFT دارند و نیازمند وقت بیشتری هستند. حداقل مبلغ مورد نیاز برای خرید هیرو 100 تتر عنوان شده است.

 

توضیحاتی که یک گیمر باید درباره هیرو رایگان بداند:

 • در مقایسه با هیرو پریمیوم فرصت کمتری برای کسب توکن دارد.
 • شما نمی‌توانید یک هیرو رایگان رو بخرید، بفروشید و یا معامله کنید.
 • توانایی شرکت در ایونت‌های ویژه را ندارد.
 • قابلیت تبدیل به تتان هیرو را ندارد.
 • این نوع هیرو را نمی‌توان در بازار معاملاتی هیروها معامله کرد.

 

توکن‌های موجود در پلتفرم بازی تتان آرنا

این بازی دارای دو نوع توکن است:

 1. توکن سرمایه‌گذاری تتان جم (Thethan Gem):

این نوع توکن برای سرمایه‌گذاری، استیکینگ و ارتقا هیروها نیز استفاده می‌شود. این توکن با نام THG عرضه و حداکثر تعداد توکن‌های قابل عرضه 420 میلیون عدد است.

روش‌هایی که می‌شود از طریق آن به این نوع توکن دسترسی پیدا کرد در شکل زیر نشان داده شده است:

بعد از به دست آوردن توکن THG، با استفاده از روش‌های گفته شده، به چند روش می‌‎شود از آن بهره‌برداری کرد که در شکل زیر نشان داده شده است:

 

 1. توکن درآمد تتان کوین (Thetan Coin):

این نوع توکن، درآمد حاصل از بازی است که از بازی کردن و انجام ماموریت‌ها در بخش‌های مختلف بازی دریافت می‌شود و برای خرید تتان باکس (Thetan Box) و ترید داخل بازار معاملاتی استفاده می‌شود و به صورت نامحدود تولید خواهد شد. لازم به ذکر است که توکن درآمدی این بازی همراه با لانچ آن عرضه خواهد شد. این توکن با نام THC عرضه خواهد شد.

روش‌هایی که می‌شود از طریق آن به این نوع توکن دسترسی پیدا کرد در شکل زیر نشان داده شده است:

بعد از به دست آوردن توکن THC، با استفاده از روش‌های گفته شده، به چند روش می‌شود از آن بهره‌برداری کرد که در شکل زیر نشان داده شده است:

تیم توسعه دهنده

توسعه‌دهندگان بازی تتان آرنا از سال 2014 میلادی فعالیت خود را با برنامه‌نویسی بازی‌های موبایلی به صورت گروه 4 نفره تحت نام ولفان (Wolffun) شروع کردند و در سال 2015 میلادی موفق به انتشار بازی هیرو استرایک (Heroes Strike) شدند که در حال حاضر نزدیک به 5 میلیون کاربر دارد. در حال حاضر این تیم به دلیل مزایای بی‌نظیر بستر بلاکچین تصمیم دارد این بازی را روی این بستر راه‌اندازی کند.

Khanh Nguyen Dinh

 

بنیان‌گذار بازی تتان آرنا Khanh Nguyen Dinh است. در سال 2009 از دانشگاه علوم طبیعی هو چی داین (Huchidine)  در رشته مهندسی کامپیوتر فارغ‌التحصیل شده است. از افراد فعال و تاثیرگذار در این پروژه می‌توان به Tri Pham که بنیان‌گذار پروژه کاردیا چین (Kardiachain) بوده و در حال حاضر مشاور ارشد بلاکچین پروژه تتان آرنا است نیز اشاره نمود.

Tri Pham

 

نقشه راه (Road Map)

همانطور که در شکل زیر مشاهده می‌کنید در وایت پیپر (White paper) رسمی این پروژه، نقشه راه تا سال 2023 میلادی ارائه شده است.

 

 • در بازه سوم و چهارم سال 2021 میلادی، پلتفرم خرید و فروش نسخه آلفا تحت دو سیستم عامل اندروید، IOS و ویندوز هدف‌گذاری شده است.
 • در بازه اول و دوم سال 2022 میلادی، ویژگی‌های توکن THG و THC به همراه فرآیند سهام‌گذاری در دستور کار این پروژه هستند.
 • در بازه سوم و چهارم سال 2022 میلادی، راه‌اندازی سیستم اهدائی (Donation)، ویژگی استریم کردن یا به نمایش گذاشتن مسابقات و برگزاری تورنومنت‌ها هدف‌گذاری شده است.
 • در بازه اول سال 2023، انتشار محتوا ماهانه و رویدادهای آفلاین توسط پلتفرم تتان آرنا صورت خواهد گرفت.

 

سخن آخر

با توجه به سابقه تیم توسعه‌دهنده و ایده‌های ارائه شده و همچنین سابقه این تیم در ساخت بازی‌های مختلف جهت جذب گیمر می‌توان به این نتیجه رسید که از پتانسیل رشد بالایی برخوردار است. از طرفی با توجه به اطلاعاتی که در کانال‌های رسمی این بازی ارائه شده است می‌توان گفت که تفاوت‌هایی با بازی آکسی اینفینتی دارد اما با توجه به اینکه بازی وارد فاز اجرایی نشده و تمام قسمت‌های بازی در دست بررسی و توسعه است نمی‌توان دقیق و خاص درباره تفاوت‌های دو بازی صحبت کرد.

 

منابع

 

https://thetanarena.com/#home

https://doc.thetanarena.com/gameplay-1/statistics

https://t.me/thetanarenanews

https://twitter.com/ThetanArena

https://www.youtube.com/channel/UC2AKhouVmydzWHlPhio_xZw

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *