کاردانو (ADA) چیست؟ ویژگی که کاردانو را از ارزهای دیگر متمایز می کنند کدام اند؟

کاردانو

زمان مطالعه: 6 دقیقه

شبکه کاردانو (ADA)

مقدمه
پروژه کاردانو و توکن این شبکه با اسم ADA از زمان ظهور خود سروصدایی به راه‌ انداخته است. این پروژه به دلیل سخت‌گیری‌های آکادمیک و مشخص کردن مسیر راه توسعه با تحقیقات، یکی از پروژه‌های خاص در حوزه ارز‌های دیجیتال است.
پروژه کاردانو توسط شرکت فناوری ژاپنی به نام IOHK توسعه پیدا کرد که توسط چارلز هاسکینسون تاسیس شده بود. آقای هاسکینسون یکی از فعالان در پروژه اتریوم در روزهای ابتدایی این پروژه نیز بود.

سایت شبکه کاردانو

سایت شبکه کاردانو

کاردانو

کاردانو یک بلاک‌ چین عمومی است که بر اساس مطالعات و تحقیقات علمی گسترده، ساخته‌شده است. این پروژه توسط یک تیم مهندسی چند رشته‌ای شامل ریاضی‌‌دانان، دانشمندان، متخصصان این صنعت گسترش‌یافته است. گسترش‌ها و رشد این پروژه بر اساس روش‌های علمی بوده است.
طبق صحبت هاسکینسون، نکات کلیدی مهم پشت این پروژه توجه به ویژگی‌های مقیاس‌پذیری، امنیت و همکاری‌های شبکه است.
توکن ADA به‌منظور انجام تراکنش‌های روی شبکه و فرآیند‌های عملیاتی بلاک‌ چین کاردانو ایجاد شد، دقیقاً همانند توکن ETH که روی شبکه اتریوم ایجاد شده است.

کاردانو توسط چند واحد تجاری اصلی هدایت می‌شود:

 •  شرکت فناوری IOHK که در پروژه توسعه اتریوم کلاسیک نیز حضور داشته است، مسئول طراحی و توسعه شبکه کاردانو است.
 •  واحد “بنیاد کاردانو” که مسئولیت نظارت بر پروژه را بر عهده دارد.
 • شرکت EMURGO که مسئولیت توسعه کسب‌وکار و افزایش استفاده و مقبولیت در میان مردم را بر عهده دارد.

نقشه‌ راه کاردانو

نقشه‌ی راه کاردانو شمال 5 فاز اصلی است:

 1.  بایرون(Byron)
 2.  شلی (Shelley)
 3.  گوگوئن(Goguen)
 4. باشو(Basho)
 5.  ولتیر(Voltaire)

• بایرون (فاز اول)، با توانایی عملکردهای پایه‌ای بود. عملکردی مثل نقل‌وانتقال توکن ADA برای تراکنش‌های سریع و روزانه و همچنین فعال کردن کیف پول دسکتاپی Daedalus ارز دیجیتال ADA که توسط شرکت Emurgo طراحی شده بود.
• شلی، فاز دوم مسیر کاردانو برای رشد شبکه کاردانو بود. هاردفورک این شبکه در سال 2020 بوجود آمد که حرکتی در حوزه غیرمتمرکز شدن محسوب می‌شد. درواقع فازی بود که سیستم “اثبات سهام” این شبکه راه‌اندازی شد. با اجرای این فاز، افراد مشارکت‌کننده در شبکه افزایش یافت. بدین‌صورت که افراد با استیک کردن سهام خودشان به‌منظور کسب سود و افزایش مشارکت خود باعث غیرمتمرکز شدن هرچه بیشتر شدند.
• فاز بعدی مسیر توسعه کاردانو مرحله گوگوئن است که در این مرحله تمرکز بیشتر روی بحث استفاده و پیاده‌سازی قراردادهای هوشمند روی شبکه کاردانو است. در این مرحله بعد از پیاده‌سازی قرارداد‌های هوشمند روی شبکه سعی در آسان کردن اجرای قرار‌داد هوشمند برای افراد غیر برنامه‌نویس و ساده‌سازی ایجاد قرارداد هوشمند برای افراد حرفه‌ای و مالی است. به دنبال ساخت اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز نیز روی این بلاک ‌چین، قابلیت جدیدی به شبکه کاردانو اضافه می‌شود که آن توانایی توکن‌ کردن دارایی‌های فیزیکی و دیجیتالی مختلف است.
• فاز بعدی یعنی فاز باشو یک مرحله بهینه‌سازی فرآیند است. برای برنامه‌های غیرمتمرکزی که روی این شبکه توسعه پیدا می‌کنند و تراکنش‌های با حجم زیاد انجام می‌دهند، تقویت مقیاس‌پذیری (مقیاس‌پذیری در ارزهای دیجیتال به معنای توانایی انجام تراکنش‌های سریع و ارزان است) و قابلیت همکاری شبکه، یکی از اهداف این فاز است. هدف دیگر در این مرحله اضافه شدن یک “بلاک‌ چین موازی” به‌منظور کاهش فشار روی شبکه اصلی و افزایش مقیاس‌پذیری است.
• آخرین فاز رشد و توسعه شبکه کاردانو مرحله ولتیر است که قطعه آخر پازل تکامل شبکه کاردانو است تا به یک سیستم خودپایدار تبدیل شود. با پیاده‌سازی آپدیت “سیستم حق رأی” در شبکه، مشارکت‌کنندگان در شبکه قادر خواهند بود تا نظر خود را نسبت به پذیرش یا عدم پذیرش برنامه‌‍‌های آتی شرکت و تصمیمات اثرگذار شرکت ارائه دهند. همچنین در این فاز یک “سیستم خزانه” راه‌اندازی خواهد شد تا تأمین مالی برنامه‌های آتی شرکت از این طریق انجام شود. این منبع از درصدی از هزینه تراکنش‌هایی که در شبکه انجام می‌شود شارژ می‌شود و برای برنامه‌های توسعه آینده از آن استفاده می‌شود.

نحوه کار کاردانو

کاردانو به‌عنوان نسل سوم ارزهای دیجیتال، با هدف حل مشکلات مقیاس‌پذیری نسل اول ارزهای دیجیتال یعنی بیت‌ کوین و نسل دوم ارزهای دیجیتال یعنی اتریوم طراحی شده است.
با توجه به طرفداران این تقسیم‌بندی، در نسل قبلی بلاک ‌چین‌ها، این محدودیت موجب کاهش قدرت عملیاتی این بلاک ‌چین‌ها شده بود که به دنبال آن استفاده در سطح جهانی و تراکنش‌های سطح زیاد به‌سختی صورت می‌گرفت. با نگاهی کوتاه به سابقه و نوسانات تراکنش‌های شبکه بیت کوین و اتریوم این امر مشهود است. کاردانو یکی از اهداف اصلی خود را افزایش این مقیاس‌پذیری اعلام کرده است.

تیم کاردانو در مستندات خود درباره مقیاس‌پذیری اینگونه ادعا می‌کند:

“شبکه کاردانو اخیراً 1736 تراکنش در ثانیه را اجرا کرده است و این در حالی است که این شبکه توانایی انجام 24000 تراکنش در ثانیه را دارد”
کاردانو به روش‌های بسیاری در حال تلاش برای افزایش توان عملیاتی شبکه خود است. یکی از این روش‌ها استفاده از مکانیسم اجماع به سبک اثبات سهام منحصر خودشان به نام “اوروبوس” است. اوروبوس هزینه‌های انرژی را به نسبت روش اثبات کار کاهش می‌دهد و با استفاده از این روش امنیت شبکه را نیز تامین می‌کند.
دومین ایده کاردانو استفاده از روش “دو لایه‌ای کردن” برای افزایش قابلیت مقیاس‌پذیری است. در این ایده با استفاده از فناوری به نام “رینا ” که یک نوع جدید از ساختارسازی برای شبکه‌ها است، این امکان را برای کاردانو فراهم می‌کند که تا با افزایش حجم تراکنش‌ها تا هزاران تراکنش در ثانیه، سرعت انجام آنها و هزینه لازم برای انجام تراکنش‌ها تغییر نکند.

کاردانو برای این کار از یک ساختار دو لایه‌ای استفاده می‌کند:
 •  لایه پرداخت – Cardano Settlement Layer (CSL)
  این لایه به‌منظور بهبود مقیاس‌پذیری در بلاک‌ چین ایجاد شده است و با استفاده از الگوریتم اثبات‌سهام موجب ایجاد بلاک‌های جدید و تایید تراکنش‌ها می‌شود. این لایه به دارندگان ارز دیجیتال ADA این امکان را می‌دهد تا مبادله ارزی خود را در زمانی کوتاه و با هزینه‌ کارمزد نسبتاً کم انجام دهند. اصطلاحاً به این لایه، لایه پرداخت گفته می‌شود.
 •  لایه محاسبات – Cardano Calculate Layer (CCL)
  لایه دوم که لایه محاسباتی نام دارد، از مجموعه‌ای پروتکل‌های پیچیده تشکیل شده است و اطلاعاتی از چگونگی انجام تراکنش‌ها را در بر می‌گیرد. این لایه، ستون و چارچوب اصلی بلاک‌ چین کاردانو را شکل داده است. درواقع قراردادهای هوشمند در لایه محاسباتی اجرا می‌شوند.
  باوجود اینکه لایه مربوط به پردازش تراکنش‌ها (CCL) جدا از لایه مربوط به تایید تراکنش‌ها (CSL) است، کاربران کاردانو می‌توانند با استفاده از لایه محاسباتی CCL، در زمان بررسی تراکنش‌ها، قوانین مختلفی را ایجاد کنند که بر روی لایه اجماع CSL اعمال شود.

ویژگی‌های اصلی کاردانو

همانطور که پیش‌تر قید کردیم، نقطه قوت کاردانو علمی بودن و پیشرفت بر اساس مطالعه و تحقیقات گسترده‌ پشت این شبکه است. تیم پشت این پروژه حدود 90 مقاله راجع به فناوری‌های مورداستفاده در این شبکه منتشر کرده است. علاوه بر این ویژگی‌ها این پروژه، مسیر پیشرفت خوبی برای خود مشخص کرده است. که در طی این مسیر ویژگی‌های مقیاس‌پذیری، تأمین امنیت، همکاری‌ را با هر تغییر و آپدیت تقویت می‌کند.
همانند اتریوم، طیف استفاده از کاردانو بسیار وسیع است و تلاش بر این دارد که به‌عنوان بستر اصلی برای برنامه‌های غیرمتمرکز شناخته شود.

توکن کاردانو

ADA، توکن شبکه کاردانو است که نامش را از یک ریاضیدان قرن 19 ام انتخاب کرده‌اند. 57% میزان کل عرضه از توکن ADA در عرضه اولیه، توزیع شد که در این عرضه اولیه میزان 62 میلیون دلار جذب سرمایه برای این پروژه اتفاق افتاد.
تراکنش‌های روی شبکه کاردانو از طریق توکن ADA انجام می‌شود. همینطور شما می‌توانید که این ارز خود را استیک کنید، و بابت این استیک کردن بازده به دست آورید.

لوگوی ارز ADA

لوگوی ارز ADA

نحوه ذخیره ADA

کیف پول رسمی کاردانو Daedalus است که فعلاً فقط روی کامپیوترهای شخصی نصب می‌شود. این کیف پول کاملاً غیرمتمرکز و امن بوده و برای سیستم‌عامل‌های ویندوز، لینوکس و مک عرضه شده است. برای استفاده از این کیف پول، باید چند گیگابایت بلاک ‌چین کاردانو را دانلود کنید. از سایت رسمی کاردانو می‌توانید کیف پول رسمی این ارز دیجیتال را دریافت کنید.

به‌جز Daedalus، چند کیف پول غیررسمی برای ذخیره کاردانو وجود دارد که بدون نیاز به دانلود بلاک چین امکان ذخیره‌سازی، دریافت و ارسال واحدهای ADA را فراهم می‌کنند. ازجمله این کیف پول‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
کیف پول‌ سخت‌افزاری لجر (Ledger)
کیف پول سخت‌افزاری ترزور مدل تی (Trezor Model T)
کیف پول نرم‌افزاری یورویی (Yoroi)
کیف پول نرم‌افزاری اتمیک (Atomic)

نتیجه‌گیری
پروژه کاردانو یک پروژه جاه‌طلبانه است که در تلاش است به یک بلاک ‌چین زیرساختی در اکوسیستم ارزهای دیجیتال تبدیل شود.
اما آیا این بلاک‌چین نسل سومی، تبدیل به بستر غالب در این اکوسیستم برای قراردادهای هوشمند خواهد شد؟
آیا بلاک چین‌های نسل چهارمی این خدمات و زیرساخت‌ها را بهتر ارائه خواهند داد؟
همه‌ این‌ها سوالاتی است که وجود دارد ولی در حال حاضر کاردانو در مسیر پیشرفت از پیش تعیین‌شده خود در حرکت است.


منابع

https://roadmap.cardano.org/en/goguen
https://cardano.org
https://docs.cardano.org/en/latest
https://www.youtube.com/watch?v=Do8rHvr65ZA&vl=en
https://en.wikipedia.org/wiki/Cardano_(cryptocurrency_platform)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *