زمان مطالعه: 6 دقیقه

شبکه کازماس (ATOM)

مقدمه

شبکه کازماس1 بر پایه پروتکل اجماع و با هدف خلق اینترنت بلاک چین‌ها بر روی برنامه تندرمینت2 توسط آقای کُوان3 در سال 2014 بنا نهاده شد. کازماس در واقع مکانی است که هر بلاک چینی بر روی آن قادر خواهد بود که با دیگری ارتباط بگیرد و عمل تقابل و تبادل اطلاعات را انجام دهد.
در حال حاضر، هر شبکه بلاک‌ چینی تمایل دارد که در دنیای خودش کار کند و تقریباً بدون همکاری یک شخص سوم دیگر، راهی به ارتباط با جهان بیرون و به شبکه‌ای غیر از خودش ندارد.
در نتیجه، جامعه‌‌گرایی و کمال‌گرایی در میان طرفداران بلاک چین‌های مختلف باعث شده که ارتباط میان این بلاک ‌چین‌ها به یک هنجار تبدیل شود. اما آیا می‌تواند بلاک چینی وجود داشته باشد که آن‌ها را متحد کند؟ جهت پاسخ به این سوال بهتر است که نگاهی به شبکه کازماس داشته باشیم.

 

کازماس

نمای سایت شبکه کازماس

شبکه کازماس

کازماس یک تکنولوژی منحصر به فرد است که خیلی فراتر از این است که فقط یک شبکه برای ارتباط میان بلاک چین‌ها باشد. تیم کازماس یک فرآیند ساده برای ایجاد یک برنامه و بلاک چین را نیز طراحی کرده‌اند که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهند تا به‌سادگی و با صرف زمان بسیار کمتر به‌جای گذراندن سال‌ها، در طی چند ماه و یا حتی چند هفته برنامه بلاک چین خود را ایجاد کنند و گسترش بدهند. ترکیب “تسریع فرآیند توسعه بلاک چین”، “توانایی ارتباط و همکاری بلاک چین‌های جدید و قدیمی” و همچنین خاصیت “برنامه‌پذیر بودن” و “داشتن هدفی خاص” باعث رشد این شبکه شده است.
شاید جالب باشد که بدانید تیم کازماس برای نشان دادن قدرت تکنولوژی شبکه خود، یک نسخه از اتریوم2 را روی شبکه کازماس ساخت و اترمینت4 نامید. این نسخه از اتریوم دقیقاً مثل اتریوم اصلی کار می‌کند و حتی با قرارداد‌های هوشمند موجود و ابزار‌های دیگر اتریوم مثل متامسک5 سازگاری بهتری دارد.

 

هدف شبکه کازماس

هدف اصلی این شبکه ایجاد تبادل اطلاعات، ارتباط گرفتن و همکاری بلاک چینهای مختلف و مستقل با یکدیگر است. در واقع این شبکه این هدف را به روش ایجاد همکاری پیوسته، میان بلاک چین‌های مختلف ایجاد کرده است. البته باید این را در نظر بگیریم که، جمع کردن بلاک ‌چین‌های مختلفی که با هم در رقابت تنگاتنگی هستند بر روی یک بلاک ‌‌چین خاص، کار بسیار سختی است. در عوض تعداد زیادی از بلاک چین‌های مختلف با مزایا و اهداف کاری منحصر به فرد خودشان بر روی این شبکه سوار می‌شوند.

نگاهی اجمالی به تاریخچه کازماس

  •  آپریل 2017 : جذب سرمایه 17 میلیون دلاری در 29 دقیقه اول عرضه اولیه.
  •  دسامبر 2018 : بازی “استیک کردن سهام”6 پیاده‌سازی شد.
  •  مارس 2019 : شبکه رسمی کازماس راه‌اندازی شد.
  •  نوامبر 2019 : کاوا7 به‌عنوان یکی از اولین پروژه‌هایی بود که شبکه اصلی خود را روی شبکه کازماس راه‌اندازی و اجرا کرد.
  •  فوریه 2020: تیم کازماس از هم جدا شدند و موسس و مدیرعامل این شبکه، از سمت خود به‌منظور اجرای پروژه جدی به نام وِرگو8 کناره‌گیری کرد.
  •  سپتامبر 2020 : همکاری با شرکت نیم9 (NYM) .
  •  فوریه 2020: پیاده‌سازی استارگیت10 ، که با این ارتقا در سیستم بیشتر اهداف نوشته‌شده در وایت‌پیپر شبکه کازماس اجرا شد و برای اولین بار در طول تاریخ، بلاک چین‌های کازماس قادر خواهند بود با هم از طریق یک پروتکل استانداردشده، ارتباط برقرار کنند.
نکته جالب درباره پروژه کازماس

کازماس خیلی مشابه پروژه پولکادات است. پروژه پولکادات نیز اکوسیستمی است که برای ارتباط بلاک چین‌های مختلف استفاده می‌شود، اما برخلاف پولکادات، کازماس “قدرت” و “حاکمیت” بلاک چین‌های مختلف و مستقل را اولویت‌بندی می‌کند. به این معنی که خود بلاک چین‌ها باید امنیت را تامین کنند و روش ارتقای بلاک‌ چین مخصوص خود را تعیین کنند و از تاییدکنندگان تراکنش شبکه استفاده کنند.

ویژگی‌های تکنولوژی کازماس

  1.  پروتکل تندرمینت: نوعی برنامه با روش “اجماع” که به سازندگان این اجازه را ‌می‌دهد تا شبکه بلا‌ک‌ چین خود را با روش “اثبات سهام”11 بنا کنند که بسیار سریع‌تر، مقیاس‌‌پذیر‌تر و امن‌تر باشد. در واقع می‌توان این پروتکل را نوعی تسریع‌کننده دانست.
  2. بسته توسعه نرم‌افزار شبکه کازماس: به توسعه‌دهندگان این اجازه را می‌دهد تا برنامه خود را روی بستر تندرمینت بسازند و توسعه دهند.
  3.  پروتکل ارتباط بین بلاک‌ چین‌ها12 : یک سیستم که به بلاک ‌چین‌های مختلف اجازه می‌دهد با اتصال به آن با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

“شاید جالب باشد که بدانید در مارس سال 2019، بایننس بلاک‌ چین خود را به نام بایننس‌چین با مرکزیت شبکه تندرمینت به‌منظور بهینه‌سازی، امن و ساده بودن برای استفاده کاربر توسعه داد. بایننس چین13 در واقع یک صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال است و مثالی است از بلاک چین‌های خاصی که می‌توانند با استفاده از شبکه تندرمینت14 توسعه پیدا کنند”

موارد دیگر در شبکه کازماس

ارتباط میان‌ بلاک چین‌های مختلف روی شبکه کازماس از روش “یک قطب” و “یک بخش” انجام می‌شود.
برای مثال اگر بخواهید بلاک ‌چین بیت‌ کوین و اتریوم را به هم متصل کنید، هرکدام از بلاک ‌چین‌ها نیاز به این دارند که به بخش خود متصل شوند. بعد از این اتفاق، بخش اتریوم و بخش بیت‌ کوین، به یک “قطب” وصل می‌شوند و از طریق این “قطب به اشتراک گذاشته‌شده”، اتریوم و بیت‌ کوین بین هم منتقل می‌شوند.

 

قطب کازماس

نمای توضیح قطب مشترک و منطقه هر بلاک‌چین

 

تفاوت تندرمینت و شبکه کازماس و قطب‌های کازماس چیست؟

تندرمینت: یک پروتکل برای ساخت برنامه‌های مبتنی بر تکنولوژی بلاک ‌چین و همچنین پروتکلی برای ساده‌سازی ساخت بلاک‌ چین است. در واقع این پروتکل به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا برای توسعه بلاک‌ چین خود، همه‌چیز را از ابتدای مسیر شروع نکنند.
شبکه کازماس: یک شبکه برای بلاک‌ چین‌های ناهمگون (با ویژگی متفاوت – مثل دو شبکه با روش اثبات انجام کار و روش اثبات سهام) که از طریق قطب‌های شبکه کازماس و یک سری استاندارد ارتباطات به اسم IBC، به هم متصل شده‌اند.
قطب کازماس: یکی از اولین بلاک ‌چین‌هایی که روی شبکه کازماس اجرا شد. این قطب‌ها به‌عنوان سرعت‌دهنده‌ای عمل می‌کنند که تراکنش‌ها را میان بلاک ‌چین‌های مختلف تسهیل می‌کنند.

 

توکن اتم یا ATOM

توکن شبکه‌ی کازماس به نام توکن اتم شناخته می‌شود. نگهداری این توکن‌ها این توانایی را به شما می‌دهد که توکن خود را به‌اصطلاح “استیک”15 کنید و اعتبار بلوک‌های شکل‌گرفته در شبکه بلاک چینی را تایید کنید و بابت آن پول دریافت کنید.
تولید توکن اتم برای اولین بار بعد از راه‌اندازی شبکه اصلی کازماس انجام گرفت، توکن ATOM میان شرکت‌کنندگان در فروش اولیه توکن، بنیان‌گذاران شبکه و توسعه‌دهندگان اصلی توزیع شد.
شبکه‌ی کازماس از مکانیزم “اثبات سهام” استفاده می‌کند. به این معنی که شما می‌توانید با نگهداری توکن اتم، پاداش بلوک‌های شکل گرفته شبکه را به خود اختصاص دهید. در واقع اعتبار‌سنجی آن‌ها را انجام دهید و همچنین کارمزد تراکنش‌ها را از طریق استیک کردن توکن خود چه به روش اجرای نرم‌افزار اعتبار‌سنجی و چه به روش واگذاری اختیار اتم خود به‌عنوان یک اعتبارسنج، از آن خود کنید.
اعتبار‌سنج‌ها اتم خود را به‌اصطلاح استیک یا قفل می‌کنند و با استفاده از اجرای یک برنامه خاص به شبکه کازماس متصل می‌شوند و وظیفه اعتبارسنجی تراکنش‌ها را انجام می‌دهند.
هولد‌کنندگان این حق انتخاب را دارند که توکن اتم خود را به اعتبارسنج‌ها واگذار کنند و به‌جای اجرای برنامه توسط خودشان، پاداش خود را، غیر‌مستقیم دریافت ‌کنند.

لوگوی ارز اتم

لوگوی ارز اتم

نتیجه گیری

هدف شبکه کازماس ایجاد “اینترنت بلاک چین‌ها” به روش تقویت تبادل است. شبکه داخلی ارتباطات بلاک چین آن، در فوریه 2021 راه‌اندازی شد.
هرگونه تغییر، ارتقا و یا فعال‌سازی ویژگی خاصی روی شبکه‌ی کازماس منوط به تایید دارندگان این ارز است. این شبکه نسبتاً تازه تأسیس است و تمام اهداف خود در وایت‌پیپر خود را ارائه نداده است. درست است که با ارتقای اخیر، به‌کارگیری و استفاده از این شبکه به‌شدت افزایش خواهد یافت اما مسیر برای رشد آن ادامه خواهد داشت.


1- COSMOS
2- Tendermint – نرم افزاری برای ساخت آسان بلاک چین با روش “اثبات سهام”و با یک‌سری استاندارد
3- Jae Kwon
4- Ethermint
5- Metamask
6- نگهداری سهام به‌منظور اثبات معاملات (نوعی از الگوریتم‌های بلاک چین)
7- Kava
8- Vergo
9- شرکت نیم در حال ساخت یک شبکه حریم خصوصی است که به‌گفته تیم سازنده می‌تواند نحوه استفاده مردم از اینترنت را تغییر دهد.
10- Stargate
11- Proof-of-Stake
12- The Inter-Blockchain Communication protocol (IBC) : پروتکل ارتباط بین بلاک چین‌ها یا IBC، پروتکلی است که اجازه می‌دهد دو بلاک چین ناهمگون (با ویژگی‌های کاملا متفاوت) بتوانند توکن‌هایی را بین خودشان رد و بدل کنند.
13- Binance Chain
14- Terminant :بستری برای ساخت آسان بلاک چین با روش “اثبات سهام” و با یک‌‌‌ سری استاندارد

15- Stake

منابع

https://cosmos.network
 https://cryptoseq.medium.com
 https://www.kraken.com/learn

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *