شبکه آیوتا یا IOTA چیست؟ چگونه آیوتا بخریم و آینده ارز دیجیتال آیوتا

آیوتا

زمان مطالعه: 6 دقیقه

مقدمه
با توجه به تغییراتی که در زندگی روزمره ما در حال تغییر است و با پررنگ‌تر شدن صنعت “اینترنت اشیاء” (اینترنت اشیاء به ‌طور کلی اشاره دارد به اشیاء و تجهیزات محیط پیرامون‌مان که به شبکه اینترنت متصل شده و توسط اپلیکیشن‌های موجود در تلفن‌های هوشمند و تبلت، قابل کنترل و مدیریت هستند. اینترنت اشیاء به زبان ساده، ارتباط سنسورها و دستگاه‌ها با شبکه‌ای است که از طریق آن می‌توانند با یکدیگر و با کاربرانشان تعامل کنند.)  در جهان، ایده آیوتا متولد شد. شبکه آیوتا به منظور سرعت بخشیدن به تقابل داخلی میان ماشین با ماشین، در این انقلاب فناوری، توسعه پیدا کرد. مسیری که هر روز در حال رشد و گسترش است.

شمای سایت آیوتا

شمای سایت آیوتا

 

آیوتا یا IOTA چیست؟

آیوتا یک دفتر کل توزیع شده است که برای اجرا کردن تراکنش‌ها بین ماشین‌ها و لوازم متصل به اکوسیستم اینترنت اشیاء، طراحی شده است. آیوتا در شبکه خود برای تراکنش‌ها، ارز دیجیتال mIOTA را استفاده می‌کند. نوآوری آیوتا، پیدا‌سازی ایده ” تنگل” (Tangle)  است. تنگل یک سیستم از نودها برای تأیید تراکنش‌ها است. تنگل سیستمی مانند بلاک ‌چین است که با مدلی متفاوت کار می‌کند. آیوتا ادعا می‌کند که تنگل یک سیستم سریعتر و مؤثرتر از انواع بلاک ‌چین‌های مورد استفاده است.
شرکت آیوتا توافق‌نامه‌هایی را با شرکت‌های برجسته مثل بوش (Bosch) و فولکس واگن (Volkswagen) و شرکت پورشه، تسلا و ماکروسافت و … برای همکاری، امضا کرده است.

 

درک بهتر آیوتا IOTA

در داخل اکوسیستم “اینترنت اشیاء”، وسایل می‌توانند اطلاعات، داده‌ها و اطلاعات پرداخت خود را با چندین دستگاه دیگر به همراه تراکنش‌هایی که میانشان در طی روز اتفاق می‌افتد، مبادله کنند.
قصد آیوتا نیز تبدیل شدن به یک استاندارد برای انجام این تراکنش‌ها در میان اشیاء است. مؤسسان آیوتا این شبکه را اینگونه تعریف می‌کنند:
“یک دفتر کل عمومی اصلی، برای اکوسیستم اینترنت اشیاء که بستر تقابل داخلی میان اشیاء و وسایل هوشمند متصل را مهیا می‌کند.”
به زبان ساده:
“آیوتا شبکه‌ای است که امکان ایجاد تراکنش‌ها میان اشیاء متصل به شبکه را فراهم می‌کند و دسترسی به این اطلاعات را برای همه افراد آزاد می‌گذارد.”

تاریخچه
پروژه در اکتبر سال 2015 از طریق یک اعلام عمومی فروش عرضه شد. ریشه آیوتا به پروژه جین بر می‌گردد. پروژه جین به هدف توسعه نرم‌افزارهای سه‌گانه کم‌مصرف و بهینه‌سازی انرژی برای استفاده در اکوسیستم اینترنت اشیاء طراحی شده بود. جین در جذب سرمایه خود 100000 توکن خود را به ارزش 250 هزار دلار در تاریخ سپتامبر 2014 عرضه نمود، که البته به علت مدل پیشنهادی خود برای کسب سود، یعنی مدل توکن‌ مشارکت در سود، به عنوان اوراق بهادار دیده شد و در وضعیت نظارتی و عرضه با مشکل برخورد کرد.

سیستم تنگل آیوتا

مؤسسان آیوتا ادعا می‌کنند که تکنولوژی شبکه خود، مشکلات ارزهای توسعه یافته روی بلاک ‌چین‌ها را ندارد. مشکلاتی از قبیل نیاز به ماینر یا استخراج‌کننده، احتمال متمرکز شدن استخراج کنندگان شبکه، سرعت کم شبکه برای نقل‌وانتقالات و ویژگی مقیاس‌پذیری.
ویژگی مقیاس‌پذیری به معنی ایجاد شدن مشکل در شبکه، با افزایش تعداد تراکنش‌ها، بدون توجه به دیگر پارامترها است.
مشکل اصلی سرعت روی شبکه بلاک ‌چین به علت انباشته شدن معاملات است که خود این انباشته‌ شدن روی شبکه دلایل مختلفی دارد. از سایز کوچک بلوک‌های شبکه گرفته تا “سختی شبکه” یا در واقع همان سختی پازلی که ماینرها برای دریافت پاداش خود، باید حل کنند.
آیوتا این مشکلات را از طریق استفاده از “تنگل” به‌جای ساختار بلاک ‌چین برای تأیید تراکنش‌ها و مرتب‌سازی اطلاعات شبکه، حل کرده است.
تنگل در واقع نوعی سیستم است که از مدل گرافی در ریاضیات شکل گرفته است. مدلی که بر خلاف بلاک‌ چین، نیازی به استخراج‌کننده نیست. در این مدل هر فردی که در شبکه قصد انجام یک تراکنش را داشته باشد، باید 2 تراکنش قبلی خود را که به طور اتفاقی انتخاب شده است، تأیید کند. به همین علت است که گفته می‌شود شبکه آیوتا با افزایش کاربر و تعداد تراکنش‌ها، نه تنها کندتر، بلکه سریعتر می‌شود.
و البته به علت استفاده از همین سیستم است که انجام تراکنش روی این شبکه ماینری ندارد و عدم وجود ماینر موجب تقریباً صفر شدن کارمزد انجام تراکنش‌های روی شبکه شده است.

1آیوتاشبکه تنگل یا همان گراف جهت دار غیرمدور

 

مزایای اصلی شبکه انگل نسبت به بلاک ‌چین:

  1.  از بین بردن احتمال متمرکز شدن در شبکه
  2.  توانایی در انجام حجم زیاد ریزتراکنش‌ها در شبکه
  3.  مقیاس‌پذیری بالا
  4.  عدم نیاز به یک سخت‌افزار مثل دستگاه ماینر برای تایید تراکنش‌ها

نگاهی مختصر به آیوتا

  •  آیوتا یک دفترکل توزیع شده است که با هدف کنترل کردن تراکنش‌های اشیاء و وسایل متصل به اکوسیستم اینترنت اشیاء توسعه یافته است و کوین این شبکه به اسم mIOTA شناخته می‌شود.
  •  آیوتا زندگی خود را به عنوان یک پروژه سخت‌افزاری، با هدف تولید پردازنده‌های کم‌هزینه شروع کرد.
  •  هدف شبکه آیوتا حل مشکلات مقیاس‌پذیری و عملکردی که بیت‌ کوین داشت بود. اجرا‌سازی این ایده‌ها را با استفاده از سیستمی به نام “تنگل” پیدا‌سازی کرد. سیستم “تنگل” نوعی سیستم است که در شبکه هرکس بخواهد تراکنشی انجام دهد، باید به صورت تصادفی 2 تراکنش قبلی در شبکه را تأیید کند.
  •  آیوتا هم مانند ارز‌های دیگر مشکلات خاص خود را دارد. یکی از این مشکلات توسط تیم نوآوری ارزدیجیتال دانشگاه MIT شناسایی شد. که پس از مدتی تیم آیوتا این آسیب‌پذیری در هک شدن سیستم را تصحیح کرد.

 

توکن mIOTA یا مگا آیوتا

توکن (كلمه توكن، اصطلاح رايج استفاده شونده در مقالات هست كه به معني تخصصي تفاوت توكن و كوين قيد نشده است. در واقع در خیلی از مقالات كلمه توكن به جای کلمه کوین نیز استفاده شده است. منظور از توکن استفاده شده، رمز ارز است.) mIOTA ،توکن شبکه آیوتا است که برای تراکنش‌های روی این شبکه استفاده می‌شود. همانطور که پیش‌تر گفته شد، هزینه تراکنش در این شبکه به علت عدم وجود ماینرها تقریباً صفر است.
کوچک‌ترین واحد حساب در IOTA، یک آیوتا (Iota) است، ولی در صرافی‌ها به علت کوچک بودن ارزش آیوتا، توکنی که معامله می‌شود، یک میلیون آیوتا یا همان mIOTA (مگاآیوتا) است که واحد پایهٔ آیوتا برای صرافی‌ها به حساب می‌آید.

2آیوتا

کوین آیوتا

 

مثالی برای درک بهتر آیوتا

فرض کنید که خودروی شما یک خودرو الکترونیکی است که توسط انرژی ذخیره شده توسط صفحه خورشیدی رو سقف بام خانه شما هنگام شب، شارژ می‌شود. حالا یک قدم جلوتر برویم، شما می‌توانید در صورت عدم داشتن یک صفحه خورشیدی، این انرژی را از پنل خورشیدی روی سقف یکی از همسایگانتان خریداری کنید و پس از خریداری، با این انرژی، خانه خود را نیز روشن کنید. حالا فرض کنید که تمام این تراکنش‌ها و اطلاعات به صورت خودکار توسط خودرو شما و یا توسط هر دستگاه هوشمند دیگری انجام شود. یعنی اکوسیستمی که در آن، این اشیاء به یکدیگر مرتبط هستند و این اطلاعات را با هم به اشتراک گذاشته و نقل و انتقالات آن را از طریق توکن mIOTA پرداخت می‌کنند.
به عنوان مثالی دیگر، یخچالی را فرض کنید که به این شبکه وصل است و پس از اینکه مواد غذایی آن کاهش می‌یابد، با سفارش خودکار و پرداخت از طریق این شبکه به فروشگاه آنلاین، نیاز خود را برطرف می‌کند.

کیف پول‌های آیوتا

کیف‌پول‌هایی که در حال حاضر از توکن آیوتا پشتیبانی می‌کنند، کیف‌پول‌های لجر (Ledger)، ترزور (Trezor)، مث ولت (Math Wallet)، تراست ولت (Trust Wallet) و ترینیتی (Trinity) هستند.

 

کیف پول آیوتا

 

 

 

تیم آیوتا

یکی از مهم‌ترین عواملی که در تحلیل پروژه‌ها در نظر گرفته می‌شود بررسی تیمی است که به عنوان پشتیبان یک پروژه قرار دارند و وظیفه توسعه و رشد پروژه را بر عهده دارند. دفتر مرکزی نهاد آیوتا که دفتر مرکزی آن در شهر برلین آلمان است، در حال حاضر اعضای تیم در بیش از 25 کشور فعالیت می‌کند.
در زیر مؤسسین شبکه آیوتا نشان داده شده‌اند:

موسسان آیوتا

 

نحوه خریداری آیوتا

این توکن در صرافی‌های خارجی بزرگی مثل بایننس(Binance )، بیتفینکس(Bitfinex)، هووبی (Huobi Global) و کوینکس(Coinex) و

صرافی‌ داخلی بزرگ و معتبری مثل سیتکس (Citex.com) (به زودی)  … لیست شده و قابل معامله است.

 

لازم به ذکر است قبل از هرگونه سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال می‌توانید از مشاوره سرمایه‌گذاری رایگان سیتکس استفاده کنید. 

 

منابع

• https://legacy.docs.iota.org/docs/getting-started/1.1/the-tangle/overview
https://www.iota.org/
• https://www.youtube.com/watch?v=nfo_8ivHf3Y
• https://bitcointalk.org/index.php?topic=1216479.0
• https://www.iota-deutschland.de/iota-foundation/
• https://client-lib.docs.iota.org/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *