توکن‌های غیر مثلی (NFT) چیست؟ و چطور می‌توان آن را خرید و فروش کرد؟

NFT

زمان مطالعه: 6 دقیقه

توکن‌های غیر مثلی (NFT)

 

توکن غیر مثلی در واقع نوعی از توکن رمز‌نگاری شده است که یک دارایی خاص را نشان می‌دهد. غیر مثلی‌ها در واقع یک دارایی دیجیتالی یا یک دارایی در دنیای واقعی را به توکن تبدیل کرده‌اند. آن‌ها به عنوان تایید‌کننده و سند مالکیت یک دارایی بر روی شبکه بلاک چین عمل می‌کنند.
توکن‌های غیر مثلی قابل تغییر به یکدیگر نیستند و هرکدام ویژگی منحصر به فرد و خاص خود را دارند. به بیان ساده می‌توان گفت سندی است که مالکیت یک دارایی را تایید می‌کند و این سند روی شبکه بلاک چین گسترده می‌شود.
اینگونه توکن‌ها می‌توانند توسط برنا‌مه‌های غیر متمرکز به منظور خلق یک دارایی و یا مالکیت یک دارایی خاص دیجیتالی استفاده و یا در یک بازار خرید و فروش شوند. منظور از بازار، مکانی است که فروشندگان و خریداران به یکدیگر متصل می‌شوند.
این نوع توکن از شروع یک بازی غیر متمرکز معروف به نام کریپتوکیتی1 (یک بازی مجازی پروش گربه‌ خانگی) بسیار محبوب شد. در این بازی، یک گربه‌ خاص و زیبا نگهداری می‌کردند که با یکدیگر متفاوت بود. این برنامه برای خرید و فروش این گربه‌ها از توکن‌های غیر مثلی استفاده کرد که هر توکن ویژگی و قیمت منحصر به فرد خود را داشته باشد.

ویژگی‌های توکن غیر مثلی

• این نوع توکن غیر قابل تقسیم است.

بیت کوین‌ و موجودی نقد قابلیت تعویض و انتقال را دارند. یعنی شما می‌توانید بیت کوین را به حساب فرد دیگری واریز کنید و همچنین می‌توانید مقدار کمتر از یک واحد را واریز کنید. ولی شما نمی‌توانید نیمی از یک بلیط کنسرت را برای فرد دیگری ارسال کنید. توکن‌های غیر مثلی هم مانند بلیط‌های کنسرت غیر قابل تقسیم هستند.

• هر توکن غیر مثلی ویژگی منحصر به فرد خود را دارد.

همانطور که آگاه هستید در دنیای واقعی بلیت کنسرت یک خواننده با بلیت کنسرت خواننده دیگری متفاوت است و ویژگی منحصر به فرد خود را دارد. همین ویژگی درباره توکن‌های غیر مثلی نیز صادق است.

• ویژگی خاص غیر مثلی‌ها

این ویژگی خاص که به یک دارایی خاص لینک شده است،  می‌توانند به این منظور استفاده شوند که مالکیت یک دارایی دیجیتالی مثل یک سرزمین (در بازی Decentraland) یا یک دارایی فیزیکی را مشخص کنند.

خرید و فروش توکن‌های غیر مثلی‌

این توکن‌ها هنوز در یک صرافی استانداردی معامله نمی‌شوند درعوض می‌توانید در بازارهای دیجیتالی مختلف مواردی چون نقاشی، عکس، شخصیت، خانه و یا حیوان خانگی مجازی مورد علاقه خود را با حق مالکیت خرید و فروش نمایید. بازار‌های دیجیتالی مثل ,Openbazar, Decentraland’s LAND, Rarible OpenSea و Enjin نمونه‌های بارز این نوع بازار‌های دیجیتال هستند.

شبکه‌های تولید و گسترش توکن‌های غیرمثلی

بستر‌ها و پلتفرم‌های مختلفی به وجود آمده است تا انتشار و خریدوفروش توکن غیر مثلی‌ها را آسان کند. معروف‌ترین این پلتفرم‌ها، پلتفرم ERC-721 است که یک شبکه استاندارد برای صدور و معامله توکن‌های غیرمثلی بر روی بستر بلاک چین اتریوم می‌باشد. اخیراً شبکه جدید ERC-1155 نیز به کار گرفته شده است که قابلیت بیشتری در قرارداد‌ها دارد و همچنین موجب افزایش تقابل بین برنامه‌های مختلف می‌شود.
توکن غیر مثلی‌ها پتانسیل زیادی برای رشد دارند و می‌توانند پایه‌های اصلی اقتصاد جدید آینده بر بستر بلاک چین باشند. اتریوم یکی از شبکه‌هایی است که توکن‌های غیرمثلی از آن استفاده می‌کنند.
در واقع هر بلاک چینی که قابلیت پشتیبانی از قرارداد‌های هوشمند را داشته باشد و ابزار‌های آن را در بر داشته باشد، می‌تواند میزبان این توکن‌ها باشد. در حال حاضر به غیر از اتریوم به عنوان اولین میزبان این توکن‌‌ها، شبکه‌های نئو، ایاس، ترون نیز می‌توانند میزبان و توسعه دهنده این توکن‌های غیر مثلی باشند.

طرز خرید توکن غیر مثلی

اگر بخواهید در یک بازار دیجیتالی مانند بازار Rarible یک توکن غیر مثلی خریداری کنید باید مراحل زیر را انجام دهید:
1. به سایت 2Rarible وارد شوید.
2. در شکل زیر بر روی تب connect Walletکلیک کرده تا کیف پول خود را به منظور ارتباط و پرداخت انتخاب کنید.

WALLET CONNECT

3. بعد از اینکه وارد شدید، توکن غیر مثلی مورد علاقه‌ خود را پیدا کنید.
4. بعداز انتخاب توکن مورد علاقه خود، روی آن کلیک نمایید تا صفحه‌ای که شامل اطلاعات خرید شما می‌باشد را نشان دهد.
5. در شکل زیر که یک توکن غیر مثلی انتخاب شده است، روی دکمه Buy now کلیک کرده و با صفحه‌ای مواجه می‌شوید که از شما می‌خواهد اطلاعات پرداخت را دوباره چک کنید.
6. بعد از پذیرفتن این مرحله و پرداخت و پذیرش، توکن غیر مثلی در خواستی شما مستقیماً به حساب شما منتقل می‌شود.

والت کانکت

شرکت‌های اثرگذار در این نوع اکوسیستم
  •  Terra Virtua : در جمع‌آوری توکن‌های غیرمثلی مختلف فعالیت دارد که این سبک از دارایی‌ها یک بازار نوظهور در حوزه توکن‌های غیرمثلی است. داشتن یک کلکسیون دیجیتالی همانند دارایی‌های کلکسیونی قدیم مثل جمع کردن کارت بازی یا پوستر یا تمبر، در میان افراد طرفدار زیادی پیدا کرده است. این در حالی است که ارزش این کلکسیون‌ها از کمیابی آن‌ها نشأت می‌گیرد.

تعداد زیادی برند هستند که این اجازه را به شما می‌دهند تا دارایی کلکسیونی خود را بسازید و یکی از کمپانی‌های پیشرو در این ضمینه، کمپانی Terra Virtua است.
در بازی‌‌ها یک شمشیر خاص قدرت خاصی را به شما می‌د‌هد. با گسترش این توکن‌ها شما می‌توانید این شمشیر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و یا آن را خرید و فروش کنید.
اما این شرکت اینگونه مسیر حرکت خود را جلو می‌برد که شما می‌توانید یک کلکسیون از اشیا مورد علاقه خود را در اتاقی مجازی جمع کنید و شرایط دیگر مثل پخش موزیک، فیلم و آنلاین صحبت کردن با یکدیگر را فراهم کنید و این کلکسیون را در این اتاق مجازی به نمایش بگذارید.
همچنین می‌توانید برای خود شخصیتی مجازی بسازید و آن را روی صفحه خود بیاورید و یا آن را در رسانه‌های اجتماعی پست کنید. در شکل زیر نمایی از یک اتاق و شخصیت مجازی را که توسط این شرکت معرفی شده است مشاهده خواهید کرد.

Terra Virtua

نمایی از یک اتاق مجازی و شخصیت مجازی

  •  SuperRare : در حالی که کمپانی Terra Virtua روی توکن‌های مختلف و برند‌های مختلف و شخصیت‌های هالیوودی و… تمرکز کرده است، شرکت‌های دیگری مانند SyperRare روی دنیای هنری متمرکز شده‌اند.

SyperRare

شمایی از فعالیت‌های شرکت SyperRare

  • Decentraland : غیر مثلی‌ها به شدت در فضای بازی‌های رایانه‌ای نیز در حال ظهور هستند. بازی سرزمین غیر متمرکز3 اولین بازی تمام غیر متمرکز جهان است که روی پلتفرم ERC-20 ساخته شده است و از توکن 4MANA برای تراکنش‌های بازی استفاده می‌کند. افراد متقاضی می‌توانند از توکن MANA استفاده کنند تا کالا و خدمات و زمین مورد نیاز خود را در این بازی بخرند.

این پروژه در زمان عرضه اولیه توکن MANA، موفق به جذب سرمایه 20.7 میلیون دلاری فقط در 5 دقیقه شد. در ادامه‌ی مسیر این بازی، و در زمان فروش زمین‌های این بازی، استفاده کنندگان 161 میلیون MANA به ارزش حدودی 15 میلیون دلار خرج کردند تا زمین مجازی مورد علاقه خود را تصاحب کنند.

Decentraland
نمای بازی سرزمین غیر متمرکز

فضای بازی چیزی شبیه بازی ماین کرافت5 است که اشکال و اجسام بلوکی شکل هستند و همه چیز به سلیقه خود فرد چیده می‌شود. اینجا است که غیر مثلیها نیز وارد جریان بازی می‌شوند و هر فرد توکن غیر مثلی مورد علاقه خود را در بازی استفاده می‌کند و در سرزمین و دنیای مجازی خود می‌‎آورد.

این بازی، غیر مثلی‌های مختلفی که مورد علاقه فرد باشد مانند اثر هنری، یک شخصیت ، یک عکس و چه یک حیوان خانگی مجازی را پشتیبانی می‌کند.

نتیجه گیری 
در حال حاضر بیشتر توجه روی توکن‌های غیرمثلی، حول موضوعات هنری، بازی و کلکسیون دیجیتالی می‌گردد. ولی پتانسیل این توکن‌ها خیلی گسترده‌تر از این موضوعات است.

حق نشر و قانون کپی‌‎رایت، حق مالکیت ساخت و ایده، بلیط‌ فروشی، فروش و معامله بازی‌های ویدئویی، ساخت توکن‌های بهادار، توکن کردن دارایی‌های دنیای فیزیکی و مجازی و تبدیل دارایی‌ها به توکن و سپس انتقال حق مالکیت آن‌ها، همه و همه از کاربرد‌های گسترده این توکن‌ها هستند. یک روزی کیف پول دیجیتال ما، ثابت کننده مدارک، گواهی‌نامه‌ها، و دارایی‌هایی که به ما تعلق دارند، خواهد بود.

 


1- Crypto kitties
2- https://rarible.com
3- Decentraland
4- نماد اختصاری توکن دسنترالند (سرزمین غیر متمرکز)
5- Minecraft

 

منابع

• https://openbazaar.org/
• https://www.youtube.com/
• https://www.theverge.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *