توکن تتا (Tetha Token) چیست؟ و رشد بی سابقه توکن تتا به چه علت بود؟


زمان مطالعه: 7 دقیقه

شبکه و توکن تتا

مقدمه
تتا یک شبکه غیرمتمرکز ارائه ویدئو و نوعی آسان کننده در فرآیند استریمینگ ویدئو است که بر روی بلاک ‌چین منحصربه‌فرد خود کار می‌کند. روش کار این شبکه به این صورت است که افراد را تشویق می‌کند تا پهنای باند خود را در اختیار شبکه قرار دهند و به ازای پاداش این کار، توکن تتا دریافت کنند. در حال حاضر شبکه‌های ارائه ویدئو، برای ارائه خدمات خود به کشور‌های کمتر توسعه‌یافته، مشکل اساسی دارند و این مشکلات سبب شده که برای ارائه سرویس خود به این کشورها با موانع مختلفی روبرو شوند و یا تصمیم بر قطع خدمات بگیرند. علاوه بر این مورد، تیم تتا متوجه شد که تقاضا برای ویدئوهای باکیفیت 8k و 4Kو دیگر موارد دنیای ویدئویی جدید مثل واقعیت مجازی و … روز به ‌روز در حال به افزایش است و زیرساخت‌های فعلی توانایی پاسخگویی به این افزایش تقاضا را ندارند. تتا با استفاده از شبکه همتابه‌همتا Mesh (در حالت معمول، برای اتصال به اینترنت باید از تأمین‌کنندگان خدمات این سرویس یعنی ISPها کمک بگیرید؛ اما با استفاده از روشی جدید، نیازی به آن‌ها نیست. زیرا، به شبکه‌ای از کامپیوترهای آنلاین که در نزدیکی‌تان قرار دارند متصل شده و خود بخشی از آن می‌شوید. به چنین شبکه‌ای که داده‌ها از یک کامپیوتر مرجع وارد و از طریق سایر دستگاه‌های متصل توزیع می‌شوند، شبکه‌ی مِش می‌گویند.) که به‌منظور حل مشکلات به‌وجود آمده و همچنین با استفاده از فناوری بلاک ‌چین به‌عنوان مشوقی برای مشارکت و تأمین امنیت شبکه و همچنین انجام نقل‌ و انتقالات سعی دارد، تا شبکه‌های ارائه ویدئو را در بالاترین سطح بازدهی و عملکردی خود نگه دارد.

نحوه کار تتا

حدوداً همه‌ی ما از شبکه‌های یوتیوب، نتفیلکس، تیک‌تاک و یا هر شبکه نمایش ویدئو دیگری استفاده می‌کنیم. در آینده بی‌شک این رشد چند برابر خواهد شد. در زمان شیوع کوید – 19، استفاده‌کنندگان از شبکه‌های ویدئویی به‌شدت افزایش یافت به‌ طوری‌ که 3/2 درصد تقاضای اینترنت برای خدمات تماشای ویدئو و فرآیند استریم کردن ویدئو بود. حتی پیش‌بینی می‌شود که در چند سال آینده این تقاضا تا 83 درصد کل حجم استفاده از اینترنت را بگیرد و مشکل از جایی حادتر می‌شود که بیشتر ویدئوهای مشاهده‌شده از دوربین گوشی‌های موبایل با فرمت 4k و بیشتر بوده است. این افزایش تقاضا در آینده مشکل‌ساز خواهد بود.

پلتفرم تتا

نمایی از پلتفرم تتا

شبکه تتا

در حال حاضر CDNها یا همان “شبکه‌ها و سرورهای تحویل محتوا ” وظیفه تحویل ویدئو و فرآیند استریمینگ ویدئو را انجام می‌دهند. این کار عموماً توسط سرورهای خیلی بزرگ متمرکز در سرتاسر جهان انجام می‌شود. مشکل اصلی این روش این است که این مراکز به خیلی از مشاهده‌کنندگان ویدئوها نزدیک نیستند و این فاصله باعث کاهش کیفیت انتقال ویدئو می‌شود. روش پیشنهادشده توسط تیم تتا این است که این مشکل را با ایجاد یک شبکه همتابه‌همتا Mesh که در این شبکه عضوها، پهنای باند خود را در اختیار شبکه قرار بدهند، تا مشکل کیفیت و انتقال محتوا حل شود. در نتیجه، این روش یا جای زیرساخت‌های شبکه‌های انتقال ویدئو امروزی را خواهد گرفت و یا مکمل آن‌ها خواهد بود.
 در شکل زیر سیستم کنونی انتقال ویدئو قابل‌مشاهده است:
تتا

تتا با این ایده شروع به کار کرد که به‌جای شبکه‌ها و سرورهای تحویل محتوا (CDNها) که در سرتاسر جهان در حال فعالیت هستند و ممکن است به دلیل فاصله جغرافیایی با تماشاگران نهایی محتوا، باعث کاهش کیفیت ارائه خدمات گردند، از مفهومی به نام “شبکه استریمینگ غیرمتمرکز” یا DSN استفاده کند. شبکه‌ای که در آن تماشاگران ویدئو‌ها نیز بتوانند به‌عنوان توزیع‌کننده ویدئو عمل کنند و بابت آن پاداش دریافت کنند.
افراد عضو شبکه می‌توانند دستگاه خود را به شبکه قرض دهند و به‌عنوان “نود نگه‌دارنده” عمل کنند. نود نگه‌دارنده با ذخیره دیتاهای ویدئو و همچنین قرض دادن پهنای باند خود به شبکه، باعث آسان شدن تحویل ویدئو و نمایش سریع‌تر ویدئو برای تماشاگران در سرتاسر جهان می‌شود. شبکه تتا به خاطر این ویژگی و داشتن این نودها کیفیت انتقال ویدئوها را افزایش خواهد داد. نودهای نگه‌دارنده با این کار و در اختیار گذاشتن پهنای باند خود توکن دریافت می‌کنند و با این سیستم شبکه تتا قدرت بیشتری پیدا می‌کند.

 در شکل زیر نمای مشارکت در شبکه‌ تتا را مشاهده می‌کنید:

توکن تتا

تیم تتا در وایت پیپر خود ادعا می‌کند که با این کار هزینه انتقال ویدئو را تا 80 درصد کاهش داده است. به نظر می‌رسد که این کاهش هزینه بیشتر به علت عدم نیاز به سرورهای متمرکز مرکزی بزرگ است که در حال حاضر مورداستفاده قرار می‌گیرند. البته که این ادعا یک ادعای بزرگ است و باید صبر کرد و دید که تیم تتا چقدر در مسیرش موفق خواهد بود.

بلاک ‌چین تتا

شبکه تتا از دو قسمت تشکیل می‌شود:

  •  اولی شبکه تحویل ویدئو است که از نودهایی تشکیل‌شده که به شبکه متصل شده‌اند و پهنای باند خود را در اختیار شبکه قرار می‌دهند تا استفاده‌کنندگان شبکه بتوانند به‌راحتی ویدئو موردنظر خود را مشاهده کنند. این شبکه همان شبکه‌ای است که شبکه تحویل ویدئوی غیر‌متمرکز را می‌سازد.
  •  دومی بلاک ‌چین تتا است. این بلاک چین به‌عنوان مشوقی شکل ‌گرفته تا از آن به‌عنوان شبکه نقل‌ و انتقالات استفاده شود. در واقع افراد را تشویق کند که در ازای تماشای ویدئو یا در ازای تبدیل‌شدن به یک نود در شبکه توکن دریافت کنند.

هدف از تشکیل بلاک چین تتا

هدف بلاک ‌چین تتا این است که به‌عنوان شبکه‌ای برای پاداش‌‌ها و پرداخت‌ها در این اکوسیستم فعال باشد. این نکته مهم است که در نظر داشته باشید به هیچ وجه روی بلاک‌ چین تتا، هیچ ویدئویی ذخیره نمی‌شود. در واقع با توجه به حجم تقاضا برای ویدئوها، تقریباً غیرممکن است که بتوان فشار تقاضا را روی بلاک ‌چین تحمیل کرد.
بلاک ‌چین تتا یک بلاک‌ چین متن‌باز است. تیم سازندگان این بلاک ‌چین به این امید هستند که توسعه‌دهندگان دیگر، برنامه‌های غیر‌متمرکز خود را روی این بلاک چین بسازند و آن را گسترش دهند.

تقویت زیرساخت صنعت

علاوه بر این که تتا باعث افزایش کیفیت در ارائه ویدئو و ساده‌سازی فرآیند استریمینگ ویدئو می‌شود، امیدوار است که بتواند باعث تقویت زیرساخت‌های ارائه این خدمات نیز گردد. در حال حاضر کل صنعت استریمینگ کردن ویدئو وابسته به تعداد کمی مرکز داده متمرکز در سرتاسر جهان است. این شرایط باعث به وجود آمدن ریسکی می‌شود که می‌تواند صدمات جدی بر این صنعت وارد کند. اگر تعدادی از این مراکز ارائه خدمات خراب شوند یا به مشکل برخورد کنند، کل این صنعت تحت تأثیر قرار می‌گیرد. با واگذار کردن و توزیع وظیفه نگهداری و ساده‌سازی ارائه خدمات به چند ده هزار نودهای متصل به شبکه، این صنعت از این خطر و مشکل در امان می‌ماند و با این ایده تغییر در شرایط صنعت استریمینگ ویدئو در حال ظهور دادن است.

نودهای شبکه و غیرمتمرکز بودن بلاک ‌چین تتا

از آنجایی از نظر تئوری ده‌ها هزار نود به شبکه Mesh متصل هستند، در نتیجه تعداد زیادی تراکنش‌های کوچک و بزرگ برای پاداش‌دهی و یا تبادلات، روی این شبکه اتفاق می‌افتد. علاوه بر این نودها باید مبادلاتی که روی شبکه انجام می‌شود را تایید کنند و این مبادلات به‌صورت بلوک به زنجیره بلاک ‌چین اضافه شود. در واقع بلاک ‌چین تتا باید علاوه بر سیستم پاداش‌دهی و تحمل این وزن، وظیفه اصلی یک بلاک‌ چین و تأیید تراکنش‌ها را نیز انجام دهد. به همین دلیل تتا در حال استفاده از روش PoS (Proof of Stake) یا همان “اثبات سهام” است تا امنیت و غیرمتمرکز بودن شبکه بلاک چین خود را نیز حفظ کند.
تیم تتا، بلاک ‌چین خود را برای تأیید تراکنش‌ها و اضافه‌کردن بلوک جدید به بلاک ‌چین، به دو سطح قسمت‌بندی کرده است:

  •  سطح اول که یک مجمع 20 تا 30 عددی که به نام “نود شرکتی اعتبارسنج” هستند تشکیل شده است. این نودها بلوک‌های جدید را تأیید اولیه و آن‌ها را تولید می‌کنند. شرکت‌هایی مثل گوگل، سامسونگ، سونی، سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر، بایننس و خود آزماشیگاه تتا جزو این نود‌ها هستند.
  •  سطح دوم هزاران نودهایی هستند که در استخر وظیفه اعتبار‌سنجی تراکنش‌ها را برعهده دارند و در مکانیسم اجماع شرکت می‌کنند. این‌ها همان “نود‌های نگهبان” هستند که به‌عنوان تایید کننده نهایی عمل می‌کنند.
    تتا بر این باور است که با این روش نوآورانه، بازده عملیاتی اعتبارسنجی تراکنش‌ها را به‌شدت بالا ببرد، بدون آن که بحث غیرمتمرکز بودن این شبکه را به خطر بیاندازد.
    علاوه بر این موارد، تتا در حال استفاده از روش دیگری به نام طرح “موافقت تجمعی” است که در این روش نود‌های نگهبان شبکه به جای اینکه تراکنش‌های تایید شده یا به اصطلاح امضای خود را به همه نودهای شبکه ارسال کنند، این ارسال را فقط به همسایگان خود انجام می‌دهند. دقیقاً مانند ویروسی که شیوع پیدا می‌کند، این تاییدها در کل سیستم پخش می‌شوند.
توکن‌های THETA و TFUEL

اکوسیستم تتا توسط دو توکن TFUEL و THETA کنترل می‌شود که هرکدام وظیفه خاصی در این اکوسیستم بر عهده دارند و هر دو در صرافی‌ها معامله و خرید و فروش می‌شوند:

THETA
توکن اصلی شبکه بلاک چین تتا، THETA است. یعنی با داشتن این توکن شما می‌توانید به‌عنوان نودهای اعتبارسنج و نودهای نگهبان شبکه عمل کنید. و یا می‌توانید نقل ‌و انتقالات اصلی خود را انجام دهید و همچنین در تصمیم‌های آتی شرکت برای برنا‌مه‌های آینده، حق رأی داشته باشید. علاوه بر این، می‌توانید توکن خود را استیک کنید و در ازای آن پاداش دریافت کنید. توکن THETA، توکنی همانند توکن Vet در شبکه ویچین است.

TFUEL
همانطور که از اسم این توکن پیدا است. این توکن حالت سوخت شبکه بلاک‌ چین تتا را دارد. در نگاهی دیگر TFUEL را می‌توان با مفهوم gas (هزینه تراکنش‌ها بر روی شبکه اتریوم را گس می‌گویند.) شبکه اتریوم یا نئو مقایسه کرد. توکن TFUEL به‌عنوان هزینه برای تراکنش‌ها در شبکه استفاده می‌شود. تراکنش‌هایی مثل هزینه پاداش نودهای نگه‌دارنده یا تبادلات داخل شبکه‌ای یا ایجاد قراردادهای هوشمند و … دیگر موارد استفاده از این توکن است. همینطور با استیک کردن توکن THETA نیز توکن TFUEL به‌عنوان پاداش به شما پرداخت می‌شود. با توکن TFUEL شما می‌توانید هزینه برای خرید محتواهای برتر و خاص را پرداخت کنید. پاداش شما برای محتواهای این شبکه نیز با این توکن پرداخت می‌شود.

تیم تتا
تیم تتا را افراد برجسته و قوی و باسابقه تشکیل داده‌اند. مدیران و مؤسسان تتا افرادی تحصیل‌کرده در زمینه مهندسی علوم کامپیوتری در دانشگاه‌های برتر دنیا مثل MIT و School of Business انگلستان و باسابقه‌ کاری‌های درخشان در شرکت‌هایی مثل WeChat و Tencent هستند.
مشاوران تتا در زمینه رسانه ‌نیز مشاوران برتر دنیا مثل یکی از هم بنیان‌گذاران یوتیوب هستند.

نتیجه‌گیری
راه‌حل تتا برای حل مشکل انتقال و فرآیند استریمینگ ویدئو فوق‌العاده است. ساخت یک روش خاص با استفاده از شبکه Mesh همتا به همتا که با استفاده از فناوری بلاک ‌چین توان عملیاتی و امنیت این اکوسیستم را بالا برده است. اگر این ایده کاملاً موفق شود، یک پروژه حیرت‌انگیز خواهد بود.

 


منابع:

 https://docs.thetatoken.org/
https://coincentral.com//
 https://medium.com/
 https://community.theta.tv/
https://www.theta.tv/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *