وی‌چین

با افزایش طیف گسترده برنامه‌های مختلف بر اساس تکنولوژی بلاک چین در موضوعات مختلف مانند مدیریت زنجیره تامین1  و موضوعات مربوط به عدم تقلب و جعل در کالاهای مختلف به خصوص کالاهای لوکس و یا موضوع اعتباربخشی به محصولات به علت تولید کم دی‌اکسید کربن‌ و حفاظت از محیط‌‌ ‌‌زیست و … ایده ویچین شکل گرفته و در حال رشد و گسترش است.

ویچین کمپانی است که در سال 2015 با هدف به دست آوردن راه حل مشکلات کسب و کارها بر اساس تکنولوژی بلا‌ک چین تاسیس شد. این شرکت به عنوان زیرمجموعه‌ای از کمپانی ارائه‌دهنده خدمات بلاک چین چینی به نام بیت سی2 که دفتر مرکزی خود را در شانگهای بنا کرده است، معرفی شد. یکی از ویژگی‌های این شرکت وابستگی و نفوذ زیاد در دولت چین و صنایع چین است که احتمال رشد و قوی شدن این خدمات و توکن‌ها را زیاد می‌کند.

شمای شبکه ویچین

وِت3 یک کوین که در واقع توکن بومی پلتفرم ویچین است. این پلتفرم روی بلاک چین خود به نام ویچین ثور4 سوار است. البته در نظر بگیرید که این شبکه یک شبکه بلاک چین عمومی است که دیگران هم می‌توانند برنامه خود را روی این شبکه توسعه دهند. توکن‌های این شبکه، وِت به عنوان توکن نقل‌ و ‌انتقال و  وِتور5 به عنوان توکن کارمزد هستند. برای درک ساده تر ایده بلاک چین ویچین به مثال زیر توجه نمایید:

امروزه با وجود توسعه اینترنت و نحوه استفاده از آن،  روش‌های پیگیری زنجیره عرضه دچار از هم گسیختگی شده‌اند چرا که عرضه‌کنندگان هنوز محموله‌های خود را با کاغذ و برنامه‌های از رده خارج شده ردیابی و رهگیری می‌کنند. ویچین با استفاده از تکنولولوژی بلاک چین به امید حل اینگونه مسائل خلق شد. ویچین با کمک این تکنولوژی می‌تواند یک پروتکل جهانی ردیابی برای عرضه‌کنندگان بسازد که از هر موردی که شرکت‌های امروزی در حال استفاده کردن از آن هستند، برتر باشد و کمپانی‌های بزرگ نیز علاقه خود را به این اکوسیستم نشان دهند.

ویچین

ویچین یک اکوسیستم توزیع شده است که از تکنولوژی بلاک‌ چین استفاده می‌کند. این اکوسیستم به گونه‌ای طراحی شده است که تمام کسب و کارها اعم از کسب‌وکارهای بزرگ و کسب‌وکارهای کوچک بتوانند از آن استفاده کنند. شبکه عمومی بلاک چین ویچین به نام ویچین ثور شناخته می‌شود. ویچین در سنگاپور تأسیس و به عنوان توسعه دهنده، ارتقا‌دهنده و بهبود دهنده اکوسیستم ویچین فعالیت می‌کند. خیلی از افراد این شرکت را با توجه به برنامه‌های کسب‌وکار بزرگی که از این اکوسیستم استفاده می‌کنند و روی بلاک چین ویچین‌تور سوار شده‌اند، یک شرکت بالغ و رشد کرده می‌دانند.

در وایت‌پیپر6  وی‌چین قید شده است که :”راه حل‌های ارائه شده برای مشکلات فقط تئوری نیستند، این‌ها راه‌‌حل‌هایی هستند که قبلاً تست شده‌اند و با بیش از 700 شرکت درباره آن‌ها بحث و گفت‌وگو شده است.”

نحوه عملکرد ویچین

بلاک چین ویچین ثور مانند بلاک چین‌های دیگر کار می‌کند. کسب‌وکارها از ابزارهای این شبکه به نام تول‌چین7 استفاده می‌کنند تا ایده‌ها و برنامه‌های مورد نیاز برای رفع مشکلات کسب‌وکار خود را بسازند. علاوه بر این، شبکه ویچین‌ثور از قراردادهای هوشمند نیز پشتیبانی می‌کند. تراکنش‌ها بر روی بلاک چین ویچین‌ثور چندین ویژگی را می‌تواند دارا باشد. همچنین استفاده‌کنندگان برنامه‌ ویچین، نیازی به نگهداری ارز دیجیتالی برای انجام تراکنش‌ها ندارند. در مقابل این کار توسط دارندگان برنامه ویچین انجام می‌شود که موجب فراهم کردن تجربه کاری بهتری برای کاربران می‌شود. شبکه‌ بلاک‌ چین ویچین‌ثور از روش “اثبات اعتبار” برای صحت‌سنجی بلوک‌های شبکه استفاده می‌کند. در این روش صحت‌سنجی و تأیید فقط مخصوص نودها‌ی خاصی در شبکه است که میزان دارایی آنها در شبکه حداقل 25 میلیون توکن وِت است.

ویچین

توضیح بلاک چین ویچین ثور در سایت ویچین

ویچین دو توکن مجزا دارد: وِت و وِتور

  • وِت یا توکن ویچین8 برای انجام تراکنش‌های مالی بر روی بلاک چین ویچین‌تور و همچنین توکن رایج برای خرید به منظور کسب سود است. به عنوان مثال، اگر یک توزیع‌کننده بخواهد مبلغ کالا را به عرضه کننده پراخت کند، از طریق توکن وِت این کار را انجام می‌دهد. یکی از ویژگی‌های دیگر این پلتفرم این است که این پرداخت‌ها می‌توانند به صورت اتوماتیک تنظیم شوند. بدین صورت که به محض دریافت کالا توسط توزیع کننده، مبلغ به حساب عرضه کننده منتقل شود. کشتیرانی به محض تحویل کالا به بندر، مبلغ خود را اتوماتیک دریافت کند. انبار‌دار به محض خروج کالا از انبار و تحویل به خرده‌فروش مبلغ خود را دریافت کند. این سرعت به نفع همه افراد در زنجیره تأمین است و کارآمدی و بهره‌وری کار را بالا می‌برد.

vchain

لوگوی توکن وِت

  • توکن وِ‌تور9 به “توکن انرژی”10 معروف است. توکنی شبیه به توکن‌های کارمزد شبکه اتریوم است که در شبکه ویچین‌ثور به منظور هزینه تراکنش‌ها استفاده می‌شود. تراکنش پیچیده‌تر نیاز به وِتور بیشتری دارد. به عنوان مثال، یک تراکنش معمولی ممکن است هزینه 50 وِتور را داشته باشد. اما هنگامی که شامل یک قرارداد هوشمند پیچیده می‌شود هزینه آن نزدیک به 800 وِتور می‌شود. موضوع جالب این شبکه در این است که برای پراخت هزینه‌های تراکنش‌ها نیاز نیست که توکن وِتور خریداری نمایید. شما می‌توانید با نگه داشتن ارز وِت، توکن وِتور را به دست آورید. چیزی شبیه “استیک کردن11 ” ارز خود، اما با این تفاوت که فقط کافی است ارز  وِت  را در کیف پول خود نگه دارید. دارندگان توکن وِت می‌توانند توکن وِتور را برای استفاده روی شبکه ویچین‌ثور تولید کنند. نرخ تولید پایه توکن وِتور برای دارندگان توکن وِت به ازای هر توکن وِت برای هرروز حداقل 0.00432  است.

 

وتو

لوگوی توکن وِ‌تو

امنیت شبکه ویچین

توکن وِت علاوه بر انجام تراکنش مالی بر روی شبکه ویچین، به عنوان تأمین‌کننده امنیت این شبکه نیز استفاده می‌شود و به جای مکانیزم‌های “اثبات کار” مانند بیت‌کوین یا “اثبات سهام” مانند اتریوم از مکانیزم “اثبات اعتبار”12 استفاده می‌کند.

“اثبات اعتبار” به این صورت است که مؤسسان وِت فقط به افراد و نهادهایی خاص اجازه بررسی بلوک‌ها و صحت‌سنجی بلوک‌های شکل گرفته را می‌دهند. این انتخاب با سخت‌گیری خاصی اتفاق می‌افتد. مزیت این روش این است که به راحتی می‌توان از دست اعتبارسنج‌های مختلف خلاص شد و بدی این روش این است که باعث متمرکز شدن اعتبار سنجی شده است. این روش حداکثر 101 قطب اعتبار سنج را برای شبکه خود در نظر گرفته است. برای اینکه به عنوان یک اعتبار سنج به این شبکه بتوان متصل شد، باید حداقل 25 میلیون وِت ذخیره داشته‌ باشید. البته با متوسط 1 میلیون هم می‌توان به عنوان یک نود در این شبکه فعالیت کرد، اما حق رأی با این تعداد، وزن کمتری نسبت به رأی نود‌های اصلی شبکه دارد.

دلیل اهمیت ویچین

ویچین به علت وابستگی به دولت چین به عنوان یک قطب مهم ارز‌های دیجیتال و صنعت بلاک چین شناخته شده است. دفتر اصلی شرکت در سنگاپور واقع شده و یک دفتر نیز در شانگهای دارد که سرمایه‌گذاری خطر پذیر13  بزرگ چین به نام FutureCap روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌ است. پروژه مذکور با چندین نهاد دولتی چین از جمله «اتحادیه بهداشت حیوانات و ایمنی مواد غذایی» چین نیز همکاری می‌کند. شرکت ویچین همکاری‌های تجاری مختلفی با شرکت‌های مطرح و بزرگ دارد. شرکت‌های ” پرایس واترهوس کوپرز”14، “والمارت چاینا”15، “رنو”16 و “کالاهای وارداتی شانگهای وگاکیا”17از جمله شرکای تجاری بزرگ شرکت ویچین هستند.

موارد استفاده از اکوسیستم و تکنولوژی ویچین

  • ایمنی غذا: راه‌حل‌های مبتنی بر بلاک چین می‌تواند موجب شفافیت بیشتر صنعت و اقتصاد بین‌المللی مواد غذایی شود. دستگاه‌های مبتنی بر اینترنت اشیا (IoT)18 که توسط ویچین پشتیبانی می‌شوند، در سرتاسر زنجیره تأمین، از جمله در تهیه محصولات، وسایل نقلیه و انبارها می‌توانند به کار گرفته شوند. علاوه بر این، با استفاده از ایده ویچین، داده‌های دستگاه‌های IOT که شامل مکان جغرافیایی و شرایط نگهداری هستند، را می‌توان به‌شیوه‌ای غیرمتمرکز و غیر قابل دستکاری روی بلاک چین ویچین‌ثور بارگذاری، تأیید و ذخیره کرد. این روش در حال حاضر در چندین شرکت، از جمله شرکت مواد غذایی شنژن یوهونگتای19 به کار گرفته شده است.
  • تقلبی بودن کالا‌ها: تولید و عرضه کالاهای تقلبی در بازار کالاهای لوکس یکی از مشکلات جدی این بازار است. استفاده از تراشه‌ای کدگذاری‌شده برای ثبت و رهگیری اطلاعات مربوط به کالا، از جمله وضعیت نگهداری، انبارداری و فروش کالا، روی بلاک چین ویچین می‌تواند تضمینی بر اصل ‌بودن کالاها باشد و اطمینان فروشندگان و خریداران را افزایش دهد. شرکت کالاهای وارداتی شانگهای وگاکیا برای رهگیری محصولات عرضه‌شده در فروشگاه‌ها و شرکت رنو برای رهگیری قطعات خودروهای لوکس خود از این فناوری استفاده می‌کنند.

شمای ثبت و رهگیری اطلاعات مربوط به کالا از طریق شبکه ویچین

  • ثبت سوابق پزشکی: سوابق پزشکی اغلب در سیستم‌هایی بسیار سنتی ذخیره و استفاده می‌شوند. به‌جای سیستم‌های ‌ناکارآمد و غیرایمن برای ثبت نتایج آزمایشگاهی، این داده‌های ارزشمند را می‌توان روی بلاکچین ذخیره کرد، به‌صورتی‌که فقط بیماران و سایر اشخاص معتبر و دارای صلاحیت مجاز به دسترسی و بررسی آنها باشند. طی سال 2021، اپلیکیشن ثبت سوابق پزشکی E-HCert که روی بلاکچین ویچین ایجاد شده است، در اختیار بیمارستان مدیترانه‌ای قبرس و بیمارستان آرتائیوی قبرس قرار خواهد گرفت.
  • جلوگیری از انتشار گاز دی‌اکسیدکربن‌: این کاربرد به قصد کاهش انتشار گاز دی‌اکسید کربن‌ که از طریق رهگیری فعالیت‌هایی که گاز کربن تولید می‌کنند، ایجاد شده است و به کاربران این اجازه را می‌دهد که در طرح‌های حفاظت محیط زیست شرکت کنند. اگر دستگاه‌های هوشمند، همچون خودروها یا لوازم خانگی، نشان ‌دهند که کاربری دی‌اکسید کربن‌ کمتری در هوا منتشر می‌کند، اعتبار ویژه‌ای برای استفاده از سرویس‌های انرژی به کاربر مذکور داده می‌شود. در حال حاضر، شرکت چینی تولیدکننده خودروی الکترونیکی BYD، از این را‌هکار مبتنی بر بلاک چین ویچین استفاده می‌کند.
ویچین
نحوه ذخیره ویچین یا وِت20   

کیف پول موبایلی وی‌چین‌تور می‌تواند توکن‌های وِت و وِتور و همچنین بسیاری دیگر از دارایی‌های دیجیتال را روی دستگاه‌های IOS یا اندروید شما ذخیره کند. نام کیف پول رسمی نسخه دسک‌تاپ این شرکت وی‌چین سینک21است که با وصل شدن به کیف پول لجر22  می‌توان از آن جهت ذخیره توکن‌ها در کیف پول استفاده کرد. کیف پول‌های دیگری که از توکن‌های وِت و وِتور پشتیبانی می‌کنند شامل تراست23، کوبو24، اتمیک25، آرکِین26، مای‌سیف27 ، گوآردا28 ، اِلیپال29 و اکسودوس30  هستند.

نتیجه گیری

طی این سال‌ها، پروژه‌ جاه‌طلبانه ویچین حضور پررنگی در بازار چین داشته است. با توجه به شرکت‌هایی که در حال حاضر از امکانات بلاک چین ویچین‌تور استفاده می‌کنند، می‌توان مهر تأییدی بر موفقیت اپلیکیشن‌های کاربردی و مفید ایجادشده روی این بلاک چین زد. این اپلیکیشن‌ها در حوزه‌های بسیاری به کار گرفته می‌شوند و کماکان به توسعه و گسترش خود در صنایع و کسب‌وکارهای مختلف در سرتاسر جهان ادامه می‌دهند.

منابع

 

 

[1]- زنجیره تأمین شامل کلیه اطلاعات، محصولات، مواد و بودجه بین مراحل مختلف ایجاد و فروش یک محصول به کاربر نهایی است. هر مرحله از فرایند – از جمله ایجاد کالا یا خدمات، ساخت آن، حمل و نقل آن به یک محل فروش و فروش آن – بخشی از زنجیره تأمین یک شرکت است.

[2]– BitSE

[3]- VET

[4]- VeChain Thor

[5]- VTHo

[6]- Whitepaper

[7]- کسب‌وکارها می‌توانند با استفاده از محصول کاملاً کاربردی بلاک چین به‌عنوان سرویس (BaaS) تحت عنوان «تول چین» (ToolChain)، راه‌حل‌های مبتنی بر بلاک چین خود را بسازند.

[8]- VeChain Token

[9]- VeThor Token

[10]- energy token

[11]- استیک کردن به معنی دریافت سود در ازای گرو گذاشتن ارز دیجیتال است.

[12]- Proof of Authority

[13]-VC

[14]- PWC

[15]- Walmart China

[16]- Renault

[17]- -Shanghai Waigaoqiao Direct Imported Goods

[18]- Internet of Things

[19]- Shenzhen Yuhongtai

[20]- VET

[21]- VeChain Sync

[22] – Ledger

[23]- Trust

[24] – Cobo

[25]– Atomic

[26]- Arkane

[27]- MySafe

[28]- Guarda

[29]- Ellipal

[30]- Exodus

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *