زمان مطالعه: 5 دقیقه

مقدمه

با افزایش محبوبیت توکن‌هایی با استاندارد ERC-20، این آیتم‌ها در اکوسیستم اتریوم به عنوان یک دارایی مهم قلمداد می‌شوند. این توکن‌ها همه‌ مزایای یک بلاکچین برای حرکت به سمت ایده‌آل بودن را دارا هستند. ویژگی‌هایی مثل شفافیت، مالکیت، استخراج، سرعت بالای تأیید تراکنش‌ها، جزئیات تراکنش‌ها و قابلیت پیاده‌سازی قرارداد‌های هوشمند و…

با گسترش کاربرد‌ برنامه‌های غیرمتمرکز و برنامه‌های حوزه دیفای، اگر بخواهید وامی دریافت کنید و از برنامه‌ای روی اکوسیستم اتریوم استفاده کنید و در عین حال نخواهید بیت‌کوین خود را تبدیل به توکن دیگری کنید، آنگاه چگونه قادر خواهید بود این مشکل را حل کنید؟

این موضوع یکی از مواردی است که اهمیت اتصال بلاکچین‌ها را بیش از پیش مشخص‌تر می‌سازد و نیاز به آنکه یک توکن بتواند روی بستر توکن دیگری قابل استفاده باشد از همین حیث حائز اهمیت بوده و به همین دلیل ایده “رپدکردن توکن‌ها” مطرح شد.

 در این مقاله قصد داریم تمرکز خود را روی توکن‌های با پشتوانه یا همان “توکن‌های رپد‌شده” (Wrapped Tokens) بگذاریم.

 

استیبل‌کوین و رپد‌توکن

قیمت این توکن‌ها منعکس‌کننده قیمت داراییست که پشتوانه آن‌ها است. بنابراین، رپد‌توکن‌ها را نوعی “استیبل کوین” (Stable Coins) نیز می‌توانیم بنامیم. دارایی‌هایی که پشت این توکن‌ها قرار گرفته، اغلب دو مدل هستند:

 • الگوریتمی

این یک نوع مکانیزم است که تعدادی از توکن‌های روی بستر اتریوم به کار گرفته‌اند. در این مکانیزم، تقاضا و عرضه توسط قراردادهای هوشمند در یک خط ثابت با یک ارز رایج یا فیات نگاه داشته می‌شوند.

ارزهایی مثل Dai، Basis، Carbon، Nubits از این جمله هستند.

 • متمرکز

در این توکن‌ها، دارایی‌‌های پشتوانه توسط سازمان یا نهادی ذخیره شده‌اند. مثال‌هایی از این نوع دارایی‌ها نیز، توکن‌های Tether، True USD، USDC(USD)، Digix (Gold)، Globecoin (ترکیب چند پول فیات) و…

توکن‌های رپد شده، همانند توکن‌های متمرکز عمل می‌کنند با این تفاوت که به‌جای اینکه به مؤسسه و نهاد وابستگی داشته باشند، به جامعه‌ای از مؤسسات و نهادها وابسته هستند که هر کدام نقش خاصی را در شبکه ایفا می‌کند.

در این مقاله با هدف درک بهتر از این نوع دارایی‌ها تمرکز خود را روی توکن WBTC یا همان Wrapped BTC که یک توکن با استاندارد ERC-20 با پشتوانه‌ی بیت‌کوین است، می‌گذاریم.

 

ویژگی‌های توکن کردن یک دارایی

 • افزایش سرعت در تراکنش‌ها
 • کاهش تعداد واسطه‌ها
 • افزایش امنیت
 • افزایش گسترده موارد کاربرد و استفاده
 • افزایش شفافیت
 • افزایش نقدشوندگی
 • تقابل میان توکن‌های مختلف و بلاکچین‌های مختلف
 • استفاده از سیستم سیاست‌گذاری و موافقت افراد داخل شبکه برای ایجاد آپدیت روی شبکه و تصمیمات راهبردی

 

پروسه تبدیل توکن به توکن رپد شده

    نقش‌های فعال در این سیستم

 • متولی (Custodian)

نهاد یا شخصی که دارایی را نگاه می‌دارد. در مورد WBTC این کار توسط شرکت BitGo انجام می‌شود. متولی، بیت‌کوین شما را نگاه می‌دارد تا به ازای آن یک واحد WBTC تولید کند.

 • فروشنده یا بازرگان (Merchant)

نهاد یا شخصی است که به عنوان واسطه، چه در تولید WBTC و چه در سوزاندن توکن WBTC ایفای نقش می‌کند. بازرگانان نقش مهمی در توزیع “توکن های رپد‌شده” ایفا می‌کنند. در مورد “رپد‌بیت‌کوین” این نقش توسط شرکت‌هایی مثل Kyber و Republic Protocol انجام ‌می‌شود. البته امروزه طیف ارائه‌دهندگان چنین خدماتی، گسترش یافته‌است.

 • مشتری (User)

دارنده یک توکن که به فروشنده مراجعه می‌کند تا توکن خود را به توکن رپدشده تبدیل کند. با تبدیل کردن توکن خود به یک توکن با استاندارد ،ERC-20 شما می‌توانید تراکنش‌ها و مبادلات خود را به راحتی روی بستر اتریوم انجام دهید.

 • قردادهای هوشمند`

این نقل‌و‌انتقالات و تراکنش‌ها و فرآیند رپد‌کردن یک توکن، توسط قراردادهای هوشمند انجام می‌شود.

متولی در ازای تحویل یک دارایی از فروشنده یا بازرگان یک دارایی رپد شده به فروشنده تحویل می‌دهد.

تولد توکن رپد شده از 2 عمل در این مسیر  تشکیل می‌شود:

 • ضرب یا Minting که در واقع تولید یک توکن رپد شده است. ضرب‌ کردن یا تولید به این معنی است که در ازای تحویل توکن خود، توکن رپد شده برای شما ایجاد می‌شود.(در مثال ما هنگامی این اتفاق می‌افتد که شما بیت‌کوین خود را تحویل می‌دهید و در ازای آن رپد ‌بیت‌کوین تحویل می‌گیرید)
 • Burning که سوزاندن توکن تولید شده است. سوزاندن به این معنی است که هنگام برگرداندن دارایی به حالت اولیه (در مثال ما برگرداندن رپدبیت‌کوین به بیت‌کوین) رپد توکن ایجاد شده از سوزانده شده و از چرخه حذف می‌شود.

پروسه تبدیل یک توکن به توکن رپد‌ شده

بعد از تبدیل توکن با توکن رپد شده فروشنده یا بازرگان این توکن رپد شده را با توکن مشتری تعویض می کند.

خیلی از این توکن‌های رپد‌شده، برای انجام تراکنش‌ها از ایده زنجیره موازی (بلاکچین جداگانه‌ای است که با بلا‌کچین اصلی به‌صورت دوطرفه پیوند دارد) یا همان Sidechain استفاده می‌کنند. با استفاده از این کار پرداخت‌ها و تراکنش‌ها سریعتر انجام شده و باعث بهبود بهره‌وری می‌شود.

 

تفاوت استیبل کوین  و رپدتوکن

می توانید برای درک بهتر، اینگونه تصور کنید که رپد‌کوین‌ها همانند استیبل‌کوین، ارزش خود را از یک دارایی دیگر می‌گیرند. با این تفاوت که در استیبل‌کوین این دارایی اغلب یک ارز رایج یا فیات مثل دلار است ولی دارایی پشتوانه در رپدکوین اغلب یک دارایی است که بر روی بلاکچین دیگری سوار است.

 

مثال‌هایی دیگر از توکن‌های رپد شده

در شبکه اتریوم نیز از توکن‌ رپد‌شده اتر استفاده شده است. اتر توکن شبکه اتریوم است که برای پرداخت‌ها و هزینه تراکنش‌ها استفاده می‌شود. اما توکن اتریوم به این علت که قبل از استانداردهای ERC-20 به وجود آمده با بعضی از این استانداردهای فنی سازگاری ندارد. از طرفی در بسیاری از برنامه‌های غیر‌متمرکز برای انجام عملیات‌های مالی، از شما درخواست می‌شود تا اتریوم خود را تبدیل به “اتریوم‌رپدشده” کنید تا از استانداردهای ERC-20 تبعیت کند. به همین منظور شما باید توکن اتریوم یا ETH را تبدیل به WETH کنید.

مانند رپدکردن توکن خود در شبکه اتریوم، شما در خیلی از موارد می‌توانید توکن خود را روش شبکه بایننس رپد کنید تا از استاندارد شبکه بایننس یعنی BEP-20 تبعیت کند و بتوانید از آن‌ها در سیستم‌های غیرمتمرکز و… استفاده کنید.

 

معاملات توکن های رپد شده

لازم به ذکر است که نگرانی برای معامله و مبادله این نوع توکن‌ها وجود ندارد و شما به عنوان فرد استفاده کننده درگیر پروسه رپدکردن و سوزاندن توکن رپد نمی‌شوید. برای مثال شما به راحتی می‌توانید بیت‌کوین و رپدبیت‌کوین خود را در بایننس معامله کنید.

 

خلاصه

توکن‌های رپدشده به این دلیل مطرح شدند تا بتوانند تقابلات بین توکن‌ها و استفاده در حیطه‌های مختلف در صنعت ارز دیجیتال را تسهیل کنند. در واقع توکنی که به یک بلاکچین دیگر متعلق است، قابل استفاده در یک بلاکچین دیگر شود. با این روش می‌توان توکن را روی شبکه اتریوم منتقل و در خدمات گسترده این اکوسیستم مانند قراردادهای هوشمند، نقل‌و‌انتقالات، صرافی‌های غیرمتمرکز، حوزه دیفای و… استفاده کرد.

در این شبکه همه‌ی قراردادها و تراکنش‌ها قابل مشاهده برای عموم است تا شفافیت بلاکچین حفظ شده و امنیت را به این سیستم القاء کند.

 

 

منابع

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *