همایش رونمایی از هرمس در دانشگاه تربیت مدرس

همایش رونمایی از اولین محصول علمی بر بستر بلاکچین به نام هرمس در دانشگاه تربیت مدرس مورخ 98/10/9 در سالن مطهری دانشگاه برگزار شد.

این همایش با استقبال گسترده اساتید و دانشجویان روبرو شد و شایان ذکر است سخنرانان حاضر در این رویداد به ترتیب ذیل بودند :

همایش رونمایی از هرمس، محصولی بر بستر بلاکچین
هرمس اشتراک‌گذاری دانش بر پایه شبکه بلاکچینی اتریوم و IPFS
هرمس چیست؟

هرمس یک پلتفرم به اشتراک‌گذاری دانش بر پایه شبکه اتریوم بلاکچین و IPFS است که خواننده، منتقد، نویسنده و اساتید را به هم متصل می‌کند. درعین‌حال این فرصت را به تمامی کاربران می‌دهد که دانش بیشتری داشته باشند و با یکدیگر از طریق اشتراک‌گذاری علم در تعامل باشند. این پلتفرم یک منبع برای دانشجویان و افراد علاقه‌مند به دانش بوده و یک ساختار جدید را برای به اشتراک‌گذاری مقالات و ثبت مالکیت معنوی عرضه می‌کند و تلاش دارد که تغییراتی را در شیوه دسترسی افراد به دانش از طریق فناوری بلاکچین صورت دهد. ایجاد یک شبکه دانش غیرمتمرکز اصلی‌ترین هدف این پلتفرم است.
پلتفرم هرمس یک اکوسیستم قابل دسترس برای همه افراد است و انگیزش لازم را از طریق توکن اتریوم به خواننده‌ها، منتقدین، مؤلفین و اساتید می‌دهد، این توکن از طریق قراردادهای هوشمند بین آن‌ها به اشتراک گذاشته خواهد شد.

مراحل پروژه

فاز اول پلتفرم هرمس بر روی توسعه کاربران تمرکز خواهد داشت، در تلاشیم که با استفاده از روش‌های انگیزشی و اشتراک‌گذاری دانش افراد را جذب کنیم.
فاز دوم این پلتفرم بر روی توسعه شبکه خود تمرکز می‌کند، به گونه ای که با حذف افراد واسط در صنعت، منابع مالی بهتری را برای تولید کننده دانش به ارمغان بیاورد. حذف موانع دسترسی افراد به انتقال یا دریافت اطلاعات دیگر هدف این فاز است.
در نظر داریم که با ایجاد ساختار خودانتشاراتی روشی جدید را جایگزین روش سنتی کنیم.

“نام هرمس بر اساس یکی از اسطـوره‌های یونانی گرفته شده است که قدرت سفر بین جهان‌های مختلف را داشت و دسترسی‌اش به دانش بدون محدودیت بــود.”

چالش‌ها

وجود سایت‌هایی چون Elsevier, Sciencedirect یا Researchgate فضاهایی مشابه و آکادمیک هستند که افراد می‌توانند در آن‌ها با ارسال مقالات، دانش خود را به اشتراک بگذارند؛ اما این سایت‌ها علاوه‌ بر فرایند سخت پذیرش مقالات و دانش‌ها، منافعی را از فروش دانش به مؤلف اختصاص نمی‌دهند.

مشکلات اصلی این نوع مراجع دانشی
  • منتفع نشدن مؤلف
  • گران بودن هزینه دسترسی به دانش
  • بسته بودن فضای اشتراکی

در عین‌حال کاربران در این فضاها نمی‌توانند به‌سادگی از کیفیت مقاله اطلاع داشته باشند و هیچ روشی برای امتیازدهی نیز وجود ندارد.

چشم‌انداز

سیتکس با همراهی پروژه کارو فرصتی را در این اکوسیستم آموزش مشاهده نمود که می‌تواند کیفیت، احترام و دانش قابل ‌انتقال را برای همه افراد فراهم آورد، دانشی که همگان خواهان استفاده از آن باشند.
فلسفه هرمس سوق دادن افراد به سمت آموزش‌های فردبه‌فرد و تعاملات آزاد دانشی است. در واقع پلتفرم هرمس تلاش دارد تا با رویکرد منتورینگ دانشی، زمینه پیشرفت فردی را نیز فراهم آورد.
پلتفرم هرمس از توکن اتر بر روی شبکه اتریوم برای فروش مقالات استفاده می‌کند که در فازهای بعدی کاربران می‌توانند از توکن‌های دیگر هم استفاده کنند. استفاده از شبکه بلاکچین و IPFS این امکان را در اختیار می‌گذارد که افراد اطلاعات مربوط به مقالات را به‌صورت امن ذخیره‌سازی کنند و فایل‌ها را بر روی شبکه بلاکچین ذخیره کنند. با توجه به اینکه بلاکچین از روش هش رمزنگاری استفاده کرده، غیرمتمرکز است و هیچ واسطی در این میان نیست و افراد می‌توانند از امنیت آن اطمینان داشته باشند.