روز ۹ ژوییه (۱۹ تیر)، رویترز گزارش کرد که پلتفرم آمریکایی معاملات ارزهای دیجیتال، کوین بیس، به‌دنبال عرضه عمومی در اواخر سال جاری یا اوایل سال آینده میلادی است. بر اساس این گزارش، برنامه‌ این صرافی ممکن است تغییر کند. همچنین، در این گزارش آمده است:

“این شرکت فین‌تک در حوزه ارز دیجیتال برای همکاری با بانک‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های حقوقی، مذاکراتی داشته است.

کوین بیس از اظهار نظر در این باره خودداری کرد و اظهار داشت که نمی‌تواند در مورد شایعات نظری بدهد.

براساس گزارش رویترز، کوین بیس ممکن است به‌جای عرضه اولیه سهام (IPO) که روشی سنتی‌تر است، به‌دنبال عرضه عمومی مستقیم سهام (Direct Listing) خود باشد. عرضه عمومی مستقیم به شرکت اجازه می‌دهد تا بدون قیمت‌گذاری رسمی سهام در یک فروش جمعی، سهام خود را معامله کند.

اخیرا، با کاهش وابستگی شرکت‌های خصوصی به عرضه‌های اولیه سهام به‌عنوان سازوکار جمع‌آوری سرمایه، روش عرضه عمومی مستقیم سهام محبوب‌تر شده است. برخی از بهترین شرکت‌های سیلیکون ولی نیز از آنچه که تحت عنوان قیمت‌گذاری قانونی در عرضه اولیه سهام نامیده می‌شود، متضرر شده‌اند؛ زیرا قیمت سهام کمتر از بهای واقعی ارزیابی شده و باعث می‌شود سهام شرکت با ده‌‌ها یا صدها میلیون دلار کمتر از ارزش واقعی خود معامله شود.

کوین بیس شاید اولین و مهم‌ترین شرکت در این حوزه باشد که عرضه عمومی مستقیم سهام را مدنظر قرار داده است. بر اساس داده‌های کرانچ‌بیس  (Crunchbase)، آخرین سرمایه‌پذیری خصوصی کوین بیس که ۳۰۰ میلیون دلار بود، ارزش این شرکت را به ۸ میلیارد دلار رساند. پیش از این اسلک (Slack) و اسپاتیفای (Spotify) با عرضه عمومی مستقیم سهام از مزایای ارزش‌گذاری بالا و جمع‌آوری مبالغ زیادی از سرمایه بهره‌مند شده‌اند.

دارایی شرکت کوین بیس هنوز مشخص نیست؛ زیرا تاریخچه مالی این شرکت مانند بسیاری از شرکت‌های خصوصی دیگر بسته است و امکان دسترسی به آن وجود ندارد. رسانه‌ها، درآمد سال ۲۰۱۷ این شرکت را حدود یک میلیارد دلار برآورد کرده‌اند که البته، این عدد را می‌توان تحت‌تأثیر هیجانات افراطی پیرامون ارزهای دیجیتال در آن سال دانست. اینکه این شرکت در سال ۲۰۱۸ دقیقا چه عملکردی داشته است چندان روشن نیست، هرچند گزارش‌های سایر رسانه‌ها حاکی از آن است که ارزش این شرکت در آن سال کمتر بوده است.

منبع: techcrunch