روز گذشته، کوین بیس، صرافی ارزهای دیجیتال مستقر در ایالات متحده اعلام کرد که به مشتریان خرده‌پای آمریکایی خود به‌میزان ۳۰ درصد از بیت‌کوین‌های آنها وام دلاری اعطا می‌کند.

کوین بیس، یکی از بزرگترین و درعین‌حال قانونمندترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال است که وارد قلمرو تجارت اعطای تسهیلات می‌شود. این صرافی با رویکردی محتاطانه، سقف تسهیلات اعتباری خود را به ۲۰,۰۰۰ دلار محدود کرده است و برای وام‌های با پشتوانه بیت‌کوین نیز، نرخ بهره سالیانه‌ای برابر با ۸ درصد درنظر گرفته است.

با این‌حال، مشتریان، دیگر نیازی به طی‌کردن فرایندهای وقت‌گیر ارزیابی اعتباری ندارند و بدون نیاز به پر کردن هیچ فرمی می‌توانند ظرف دو الی سه روز، وام دریافت کنند.

مکس برنزبورگ (Max Branzburg)، مدیر محصول کوین بیس در اطلاعیه‌ای از طریق ایمیل، نوشته است:

“مشتریان اکنون می‌توانند بسته‌ به نیازهای مالی خود از وام‌های با پشتوانه بیت‌کوین استفاده کنند. آنها قادرند از این وام‌ها برای تأمین هزینه‌های کلانی مانند بازسازی منزل، تعمیر خودرو یا فراهم‌کردن مخارج مراسم ازدواج خود بهره ببرند یا آنکه از آن برای بازپرداخت اقساط دیگر وام‌ها یا تسویه بدهی کارت‌های اعتباری خود استفاده کنند.

برنزبورگ در ادامه نوشته است که هم‌اکنون، شهروندان آمریکایی ساکن در ۱۷ ایالت می‌توانند برای دریافت این وام‌ها اقدام کنند. آن‌طور که پیداست، کوین بیس درصدد است تا با اخذ مجوزهای قانونی لازم از نهادهای ذیربط، امکان ارائه این وام را در دیگر ایالات آمریکا فراهم کند. گفتنی است در بعدازظهر چهارشنبه، لیست انتظاری روی سایت صرافی کوین بیس باز شد که این جمله در آن نوشته شده بود:

“آیا تابه‌حال برای یک کار ضروری مثل تعمیر خودرو یا خانه خود به پول نقد نیاز داشته‌اید؟ در گذشته شاید مجبور بودید برای تأمین این هزینه‌ها بیت‌کوین‌های خود را بفروشید و متحمل زیان شوید. اما حال دیگر نیازی به فروش بیت‌کوین نیست.

کوین بیس اعلام کرده است که برخلاف دیگر شرکت‌های فعال در حوزه اعطای وام، از وثیقه‌گذاری مجدد بیت‌کوین‌های دریافتی از کاربران یا سرمایه‌گذاری آن‌ها در سواپ‌های ابدی (نوعی ابزار مشتقه) خودداری می‌کند و تنها آنها را در حساب خود نگه می‌دارد.

جوزف کلی (Joseph Kelly)، مدیرعامل و هم‌بنیان‌گذار شرکت آنچیند کپیتال (Unchained Capital) می‌گوید:

“افزودن محصول مالی اعطای وام، روشی است که صرافی‌ها از طریق آن می‌توانند دارایی‌های مشتریان را در صرافی خود نگه‌ دارند.

مدیران اپلیکیشن اسکوئر (Square) نیز به‌تازگی اعلام کرده‌اند که در حال آزمایش یک محصول مالی اعطای وام هستند که وام‌های کوتاه‌مدتی به ارزش ۲ تا ۲۰ دلار را در اختیار مشتریان می‌گذارد.

پایین‌بودن نرخ بهره کوین بیس به این صرافی اجازه می‌دهد تا در بسیاری از ایالت‌ها بدون نیاز به اخذ موافقت نهادهای نظارتی برای اعطای وام‌های ربوی، به فعالیت بپردازد.