FATF یک سازمان بین دولتی است که در جهت مبارزه با پولشویی فعالیت می‌کند. از جمله اقدامات جدید این سازمان برنامه‌ریزی جهت کنترل صرافی‌های ارز دیجیتال برای جلوگیری از اقدامات مربوط به استفاده از ارزهای دیجیتال برای پولشویی و یا سایر جرایم مرتبط است.

به گفته استیون منوچین (Steven Mnuchin) وزیر امور خارجه خزانه‌داری آمریکا برای تسهیل این برنامه می‌بایست ارائه‌دهندگان خدمات مبتنی بر ارزهای دیجیتال مطابق موسسات سنتی به اقدامات مربوط به مبارزه با پولشویی (AML) و مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) پایبند باشند.

هدف این سازمان تشخیص هویت فرستنده‌ها و گیرندگان صندوق‌های مبتنی بر ارز دیجیتال توسط اپراتورهای این ارزها است. در حالت کلی  FATF به دنبال ایجاد بستری جهت اطمینان از  عدم انجام فعالیت‌های غیرقانونی و توسعه برنامه‌های مبتنی بر ریسک است.

منوچین همچین گفته است:

با اتخاذ استانداردها و دستورالعمل‌های موافقت شده، FATF اطمینان حاصل خواهد کرد که ارائه‌دهندگان خدمات مجازی در پشت سایه‌ها فعالیت نمی‌کنند. بخش نوظهور FinTech با این رویکرد می‌تواند با شناسایی راه‌های جمع‌آوری و انتقال، یک قدم جلوتر از افرادی که فعالیت‌های غیرقانونی در این زمینه انجام می‌دهند قرار گیرد.

سایمون ریوندت (Simon Riondet)، سرپرست هوش مالی یوروپل در مصاحبه با رویترز اذعان داشته که پولشویی با استفاده از رمزهای دیجیتال افزایش یافته است و بر اساس تحقیقاتی که در دارک وب صورت گرفته پولشویی افراد ناشناس در بیت‌کوین مشاهده شده است.

پیش از این نیز بسیاری از صاحب نظران نیاز به اعمال تغییرات در فناوری مبتنی بر بلاکچین را متذکر شده‌اند تا شرایطی جهت برآورده ساختن الزامات هویتی ایجاد گردد.

منبع : cointelegraph