۱ مردادماه، کمیته فرعی سیاست‌گذاری اقتصادی کمیسیون بانکداری، مسکن و شهرسازی سنای آمریکا، میزبان جلسه استماعی با محوریت «برتری در رقابت اقتصادی» بود. بار دیگر در این جلسه، شاهد بیان ایده ارز دیجیتال ملی بودیم.

حاضرین جلسه، به تبادل ‌نظر پیرامون روابط اقتصادی آمریکا با چین و سایر کشورها پرداختند. در این جلسه ارزهای دیجیتال به‌عنوان ابزاری برای حفظ برتری اقتصادی ایالات‌ متحده مطرح شد. این امر را می‌توان نشانه‌ای از پذیرش بیشتر ارزهای دیجیتال به‌عنوان خط فکری جا افتاده و تثبیت شده دانست.

کریستوفر جیانکارلو (Christopher Giancarlo)، رئیس سابق کمیسیون معاملات آتی کالا، یکی از حامیان پروپاقرص ایده دلار دیجیتال و از سخنرانان جلسه سنا، بار دیگر تقاضا کرد که ایالات متحده اقدام به تعریف و راه‌اندازی پروژه‌‌ای آزمایشی برای بررسی جنبه‌های مختلف ایده دلار توکنیزه‌ شده کند.

سناتور تام کاتن (Tom Cotton) نیز که ریاست کمیته فرعی سیاست‌گذاری اقتصادی را برعهده دارد، می‌گوید استفاده از دلار دیجیتال صرفا یک ایده پژوهشی و دانشگاهی نیست. در جلسات قبلی نیز کاتن با حمایت از مدرنیزه‌ کردن دلار گفته بود که چنین پروژه‌ای باید بهتر از بیت‌کوین باشد. وی در اظهارات خود گفته است:

“برای ما حفظ برتری دلار، تنها یک مسئله اقتصادی نیست و از نظر راهبردی نیز بسیار حائز اهمیت است. برتری دلار به ما این امکان را می‌دهد که تحریم‌های فلج‌کننده‌ای را علیه دیگر کشورها اعمال و در کنار آن از سایر منافع این برتری استفاده کنیم.”

والتر راسل مید (Walter Russell Mead)، استاد دانشگاه در رشته مطالعات امور خارجه و عضو مؤسسه هادسن (Hudson Institute) نیز موافقت خود را با اظهارات جیانکارلو اعلام کرد. به‌گفته وی، یک نظام مالی قدرتمند، شالوده کامیابی و اقتدار کشورها طی قرن‌های اخیر بوده است. به‌عقیده او، بعید است که این مبنای قدرت در آینده تغییر کند. او و کاتن بر سر این واقعیت که وابستگی جهانی به نظام بانک‌داری ایالات متحده، یکی از ارکان اثرگذار قدرت این کشور است، هم‌رأی هستند.

منبع: coindesk