JPMorgan Chase، بزرگترین بانک آمریکا در حال امضای قوانین جدیدی درباره بیت‌کوین است. در حال حاضر این بانک به صرافی‌های ارز دیجیتال کوین بیس و جمینای برای بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال به‌عنوان شکل جدیدی از پول، خدمات بانکی ارائه می‌دهد.

به گزارش وال استریت ژورنالJPMorgan Chase  مشتریان آمریکایی صرافی‌های کوین بیس و جمینای امکان انتقال و برداشت‌های  ACH (سامانه اتاق پایاپای الکترونیک) خواهند داشت. این موضوع بیانگر پایان دوران مخالفت بانک‌ها با ارز دیجیتال است. دورانی که با مخالفت ‌های تند جیمی دیمن (Jamie Dimon)  یکی از معروف‌ترین منتقدان این صنعت شروع شده بود.

در ماه سپتامبر ۲۰۱۷، دیمن بیت‌کوین را کلاهبرداری خوانده بود. همچنین تهدید کرده بود که اگر متوجه شوند هر کدام از کارکنان “احمق” به معامله ارزهای دیجیتال می‌پردازند را اخراج خواهند کرد.

با در نظر گرفتن چشم‌انداز کلان اقتصادی که درگیر چاپ پول، بی‌ثباتی، افزایش بدهی، کاهش تولید ناخالص ملی و نوسان بازار بورس است و سرمایه‌گذاران در این شرایط به دنبال یک دارایی امن هستند، موضع قبلی کاملا از بین رفته است.

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، حساب‌های صرافی‌های کوین بیس و جمینای در ماه آوریل توسط بانک JPMorgan Chase تایید شده است. این نخستین بار است که یک غول بانکداری، یکی از کسب و کارهای مرتبط با ارز دیجیتال را به عنوان مشتری پذیرفته است. رابط بانکی به مشتریان این صرافی‌ها امکان خواهد داد تا برداشت‌ها، انتقال بانکی و واریز به کوین بیس و جمینای را انجام دهند و یک پل بسیار مهم با اکوسیستم ارزهای دیجیتال ایجاد کنند.

اگرچه بیت‌کوین توسط دولت‌ها، بانک‌ها یا نهادهای مرکزی کنترل نمی‌شود، اما این شبکه برای دستیابی به پذیرش گسترده به حضور و مشارکت موسسات مالی مهم نیاز دارد. بدون وجود پلی که مشتریان را از حساب‌های بانکی به صرافی‌های ارز دیجیتال مرتبط کند، انجام انتقال‌های سریع و دستیابی به ارزهای دیجیتال محدود و سخت باقی خواهد ماند.

خوشبختانه کوین بیس و جمینای بر اساس چارچوب‌های قانون‌گذاری منسجم توسعه یافته‌اند که برای آنها امکان طی فرایند کسب تایید توسط غول‌های بانکی را آسان می‌کند.

تغییر موضع JPMorgan Chase موجب رد این نظریه شد که با  قطع نقاط دسترسی مهم، بیت‌کوین نیز از دور خارج خواهد شد. این نقاط دسترسی مهم، بانک‌های سنتی هستند که تبدیل دلار به بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال را امکان‌پذیر می‌سازند. ورود دلار و سایر سرمایه‌ها به عرصه ارزهای دیجیتال، این حوزه در سیستم مالی و اقتصادی بزرگتر خواهد شد و با شکوفایی بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال همراه خواهد بود.

ورود JPMorgan به عرصه خدمات ارز دیجیتال با اعلام اخیر صاحب نظران و معامله‌کنندگان حرفه‌ای مبنی بر ورود به عرصه بیت‌کوین مصادف شده است. پاول تودور جونز یکی از سرمایه‌گذاران معروف، هفته گذشته اعلام کرد که ۲ درصد از سرمایه خود را به قراردادهای آتی بیت‌کوین اختصاص داده است. جو کرنن (Joe Kernen) از CNBC نیز پس از تغییر موضع خود از منتقد بیت‌کوین به سرمایه‌گذار بیت‌کوین، تایید کرده است که بیت‌کوین در اختیار دارد.

در حالی که سرمایه‌گذاران سنتی به سمت دارایی‌های جایگزین در حال حرکت هستند، بیت‌کوین در روز دوشنبه با رسیدن به بلاک ۶۳۰,۰۰۰ توانست هاوینگ سوم خود را پشت سر گذارد و سرعت تولید بیت‌کوین‌های جدید را کاهش دهد.

منبع: dailyhodl