موسس اتریوم، ویتالیک بوترین، طی صحبت‌هایی در روز دوشنبه با عرضه شبکه آزمایشی چند کلاینتی جدید، اتریوم ۲.۰ در مسیر دستیابی به پیش نیازهای قبل از عرضه فاز صفر قرار دارد.

در همایش Consensus: Distributed بوترین از آخرین پیشرفت‌های اتریوم صحبت کرد. همچنین وی به عرضه اولین شبکه آزمایشی چند کلاینتی اتریوم ۲.۰ اشاره کرد.

عرضه شبکه جدید به اسم شلِسی (Schlesi) نقطه عطفی برای توسعه اتریوم ۲.۰ است، چرا که این شبکه یکی از پیش نیازهای اساسی قبل از عرضه می‌باشد که طی آن، دو یا چند کلاینت با یکدیگر به مدت حداقل دو ماه شبکه آزمایشی را اجرا می‌کنند.

شبکه شلسی در حال حاضر شامل دو کلاینت است: کلاینت لایتهوس (Lighthouse) از شرکت سیگما پرایم (Sigma Prime) و پرایزم (Prysm) از پرایزمتیک لبز (Prysmatic Labs). کلاینت‌های تکو (Teku) و نیمبس (Nimbus) نیز با شلسی همگام‌سازی شده‌ و به زودی تاییدکنندگانش را بر بستر شبکه آزمایشی اجرا خواهند کرد. با وجود ۴ کلاینتی که برای اجرا بر بستر شبکه آزمایشی مشخص شده‌اند، شلسی در حال آماده‌سازی شبکه آزمایشی چند کلاینتی رسمی است که بنیاد اتریوم در آینده‌ای نزدیک اجرا خواهد کرد.

یکی از محققان بنیاد اتریوم، جاستین دریک (Justin Drake)، پیش‌تر گفته بود که این تیم امیدوار است تا شبکه اصلی فاز صفر را قبل از ۳۰ جولای، پنجمین سالگرد عرضه اتریوم ۱.۰، عرضه کند. اما با تغییر برنامه زمانبندی عرضه از تاریخ اولیه ۳ ژانویه به سه ماهه دوم و سپس به سه ماهه سوم سال جاری، مشخص نیست که این پروژه در ماه جولای عرضه خواهد شد یا خیر.

بوترین در حضور کوتاهی که در این رویداد مجازی داشت به نسخه آزمایشی جدید Optimistic Rollup از پروتکل مالی متن باز Synthetix و گروه تحقیقاتی Optimism اشاره کرد. با کمک این نسخه آزمایشی می‌توان نشان داد که شبکه اتریوم با استفاده از سیستم لایه دوم این گروه تا چه حد سریعتر می‌تواند  تراکنش‌ها را پردازش کند. طبق گفته‌های Optimism، این نسخه آزمایشی نشان می‌دهد که کاهش تاخیر به روزرسانی اوراکل تا ۳۷.۵ برابر و کاهش تاخیر تراکنش‌ها تا ۷۵ برابر امکان‌پذیر است.

از دید بوترین این رویکرد می‌تواند از نظر تئوری، خروجی و راندمان زنجیره‌های اتریوم ۱.۰ و اتریوم ۲.۰ را به بیش از ۱۰۰۰ تراکنش در ثانیه افزایش دهد.

بوترین در این خصوص گفت:

“فعالیت‌های زیادی در خصوص مقیاس‌پذیری در حال انجام است. در کنار آن کارهای زیادی در خصوص رمزنگاری و حریم خصوصی نیز در حال انجام است که موجب پیاده‌سازی این فناوری در زنجیره عمومی اتریوم می‌شود.”

منبع: theblockcrypto