به گفته ویتالیک بوترین، بنیان‌گذار اتریوم، توسعه اولیه مقیاس‌پذیری (افزایش سرعت تراکنش‌ها و کاهش کارمزدها) با کمک یک لایه دوم تقریباً به اتمام رسیده است.

طبق اظهار نظر ویتالیک بوترین استقرار اولیه مقیاس‌پذیری دولایه‌ای روی بلاکچین اتریوم با موفقیت انجام شده است. این به‌روزرسانی موجب خارج شدن تراکنش‌ها از بلاکچین اصلی اتریوم و افزایش سرعت تأیید تراکنش‌ها و کاهش کارمزدها به نزدیک صفر می‌شود.

در توییت یکم ژوئن (۱۲ خرداد) بوترین، ادعا کرد که مراحل ابتدایی راه‌‌حل‌های مقیاس‌پذیری لایه دوم اتریوم تقریباً کامل شده است.

بوترین به عنوان تأییدی برای ادعایش به توییتی از فیلیپ کاستنگوای  (Philippe Castonguay)، یکی از توسعه‌دهندگان و پژوهشگران اتریوم، که تعدادی از پیشرفت‌های مرتبط و راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری لایه دوم اتریوم را معرفی کرده بود، اشاره کرد.

کاستنگوای خاطرنشان کرد که شرکت توسعه بلاکچین استارک‌ویر (StarkWare) و لوپ‌رینگ (LoopRing)  راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری لایه دوم خود را راه‌اندازی کرده‌اند.

طبق اظهارات شرکت استارک‌ویر (StarkWare)، راه‌حل لایه دوم آن‌ها به صورتی طراحی شده که همزمان هر دو محدودیت مقیاس‌پذیری و حفظ حریم شخصی را روی بلاکچین‌های مورد نظر، پوشش می‌دهد.

این محقق همچنین خاطر نشان کرد که شرکت بلاکچینی هندی متیک (Matic) هم لایه دوم مقیاس‌پذیری خود را که روی اتریوم کار می‌کند راه‌اندازی کرده است.

به گفته بوترین راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری لایه دوم اتریوم تقریباً آماده است و استفاده از آن‌ها اکثراً محدود به پرداخت و صرافی‌های غیرمتمرکز است. او تاکید داشت که راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری لایه دوم باید برای نقل‌و‌انتقال توکن‌ها و همچنین صرافی‌های غیرمتمرکز استفاده شود، چرا که بخش قابل‌توجهی از معاملات را در شبکه اتریوم تشکیل می‌دهند.

بوترین همچنین خاطرنشان كرد كه شركت بلاکچینی اپتیمیسم (Optimism) نسخه‌ی نمایشی را ارائه کرده تا از پتانسیل كامل قراردادهای هوشمند اتریوم در شبکه خود پشتیبانی ‌كند.

به عقیده بوترین چالش فعلی، استفاده موفقیت‌آمیز کاربران از کیف‌پول‌هایی است که از راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری پشتیبانی می‌کنند.

وی در این باره گفت:

“این یک چالش انتخاب است و نه یک مشکل فنی.”

منبع: cointelegraph