سوالات متداول کاربران

سوالات متداول کاربران

سیتکس با افتخار پاسخگوی سوالات شماست

در این بخش  می‌توانید پاسخ سوالات پرتکرار کاربران سیتکس را مشاهده نمایید و اگر جواب پرسش‌های خود را نیافتید، آن را با ما در میان بگذارید.

عمومی

همه سوالات عمومی

رمز ارز چیست؟

رمزارز یا کریپتوکارنسی (Cryptocurrency) به پول‌های دیجیتال گفته می‌شود که توسط فرآیندهای خاصی بر بستر بلاک چین رمزنگاری‌شده‌اند.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین معروف‌ترین و ارزشمندترین ارز دیجیتال است که با نماد BTC شناخته می‌شود. هر واحد بیت کوین از واحد‌های کوچک‌تری به نام ساتوشی تشکیل‌شده است. به‌عبارت ‌دیگر هر بیت کوین معادل صد میلیون ساتوشی است. بیت کوین در سال 2009 به‌عنوان اولین ارز دیجیتال با ارزش  اولیه 0.003 دلار پا به دنیای بازار‌های مالی و اقتصاد گذاشت.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول دیجیتال نوعی نرم‌افزار و یا سخت‌افزار می‌باشد که کاربران این بازار می‌توانند ارزهای دیجیتال خود را در آن نگهداری کنند. کیف پول دیجیتال مستقیما به شبکه بلاک چین متصل شده و دارای کلیدهای عمومی و خصوصی است. کیف پول‌های دیجیتال از تنوع گوناگونی نظیر کیف پول‌های کاغذی، تحت وب، لجر و… برخوردار می‌باشند.

کوین و توکن چه تفاوت‌هایی باهم دارند؟

کوین (coin) و توکن (token) اگرچه هر دو در میان مردم به‌عنوان ارز دیجیتال شناخته‌شده‌اند اما علی‌رغم وجود شباهت‌های بسیار، تفاوت‌های اساسی نیز با یکدیگر دارند.
تفاوت اصلی کوین‌ها با توکن‌ها در شبکه بلاک چین است. کوین‌ها برای انجام تراکنش‌ها‌ از شبکه بلاک چین مستقل و اختصاصی استفاده می‌کنند ولی توکن‌ها از یک شبکه بلاک چین میزبان استفاده می‌کنند. پس توکن‌ها شبکه بلاک چین مستقلی ندارند.
تفاوت دیگر کوین با توکن در خصوص نحوه کارکرد آن است. سکه‌ها برای خرید و فروش در صرافی ارز دیجیتال استفاده می‌شوند درصورتی‌که توکن‌ها می‌توانند سهام یک شرکت، محصول و یا خدمتی را ارائه کنند.

بلاک چین چیست و چگونه کار می‌کند؟

واژه بلاک چین (Blockchain) ترکیبی از دو کلمه Block (بلوک) و Chain (زنجیره) است. این فناوری در حقیقت زنجیره‌ای از بلوک‌ها می‌باشد که هر اطلاعاتی حتی جزئی‌ترین تراکنش‌های یک شبکه پولی مانند بیت کوین می‌تواند در آن ثبت شود. این بانک اطلاعاتی توسط هیچ نهاد خاصی اداره نمی‌شود و همه افراد در شبکه یک کپی از کل اطلاعات را دریافت می‌کنند.

تفاوت بیت کوین و آلت کوین‌ها چیست؟

به تمامی ارزهای دیجیتال به جز بیت‌ کوین، اصطلاحا آلت کوین (AltCoin) گفته می‌شود.

آلت کوین‌ها با هدف جانشینی بهتر برای بیت کوین ویا تغییر در شبکه اصلی بیت کوین (hardfork) معرفی شده‌اند.

تفاوت کلید عمومی و کلید خصوصی در کیف پول چیست؟

در ساده‌ترین مثال می‌توان کلیدهای عمومی و خصوصی را به یک کارت بانکی تشبیه کرد:

کلید عمومی(Public key) شبیه شماره کارت بانکی است که هرکسی می‌تواند این کلید را مشاهده کند. به عبارت دیگر کلید عمومی آدرس کیف پول شما برای فرایند انتقالات ارزهای دیجیتال است. کلید خصوصی (Private key) شبیه رمز عابر بانک است و فقط مالک کیف پول باید آن را در اختیار داشته باشد زیرا کلید خصوصی مجوز استفاده از کیف پول و معاملات است.

صرافی ارز‌ دیجیتال چیست؟

به پلتفرم معاملاتی ارزهای دیجیتال صرافی ارزهای دیجیتال یا اصطلاحا اکسچنج گفته می‌شود. در صرافی‌های ارز دیجیتال کاربران می‌توانند به خرید و فروش ارزهای دیجیتال ویا تبدیل آنها به ارزهای فیات بپردازند.

صرافی ارزهای دیجیتال به دو نوع متمرکز و غیر‌متمرکز تقسیم می‌شوند.

کاربران در صرافی‌های شخص به شخص(p2p) می‌توانند معاملات خود را با کاربران دیگر انجام دهند و در صرافی‌های otc این فرایند مستقیما با صرافی انجام می‌شود.

استخراج بیت کوین چگونه است؟

بیت‌ کوین بر بستر بلاک چین طراحی و اجرا شده است و برای تایید تراکنش‌های این ارز، شبکه بیت کوین نیاز به تعدادی پردازشگر دارد. از طرفی دیگر هرچه تعداد پردازشگر‌های شبکه بیشتر باشد، امنیت آن شبکه نیز بیشتر است.

فرایند استخراج بیت کوین (ماینینگ)، به معنای در اختیار گذاشتن پردازشگر شما برای شبکه بیت کوین به جهت تایید تراکنش‌ها و افزایش امنیت شبکه است. این پردازشگر‌ها می‌توانند لپ‌تاپ شخصی، تلفن هوشمند، کامپیوتر‌های خانگی و یا دستگاه‌های استخراج (ماینرها) باشند.

پردازشگر‌ها به‌صورت رایگان در شبکه کار نخواهند کرد و بابت فرایند تایید تراکنش‌ها، به آن‌ها از طرف شبکه پاداش استخراج داده می‌شود. پاداش استخراج در اصل همان بیت کوین است و هرچه پردازشگر شما قدرتمند‌تر باشد و یا زمان بیشتری در اختیار شبکه باشد، مقدار بیت کوین دریافتی توسط آن نیز بیشتر می‌شود.

استخر‌های استخراج چگونه به وجود می‌آیند؟

استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال عموما برای افزایش توان دستگاه‌های خود و افزایش پاداش استخراج، تصمیم به اجماع دستگاه‌های خود در یک محل و اشتراک توان پردازشگر‌های خود با یکدیگر گرفته که به آن محل، استخر‌های استخراج گفته می‌شود.

چقدر زمان برای استخراج یک بیت کوین نیاز است؟

زمان تولید هر بلاک در شبکه بیت کوین حدود 10 دقیقه می‌باشد و پس از تولید این واحد، در میان پردازشگر‌ها تقسیم خواهد شد به همین دلیل نمی‌توان زمان دقیقی جهت به دست آوردن یک بیت کوین برای هر پردازشگر در نظر گرفت زیرا توان پردازشگر‌ها با یکدیگر تفاوت دارد و در نتیجه پاداش هر پردازشگر نیز متفاوت است.

آیا استخراج بیت کوین به‌صرفه است؟

برای پاسخ به این سوال باید چهار نکته اساسی را بررسی کنیم:

  • هزینه برق مصرفی

هزینه برق در کشور‌ها و نقاط مختلف جهان با یکدیگر متفاوت بوده و محاسبه صرفه اقتصادی درآمد بیت کوین در قبال هزینه برق، بر عهده هر فرد متناسب با مکان و زمان استفاده از پردازشگر است.

  • سختی شبکه

سختی شبکه در واقع متغیری در فرایند استخراج بیت کوین است که نمی‌گذارد تولید هر بلاک کمتر از 10 دقیقه زمان ببرد. میزان سختی شبکه بیت کوین حدودا هر دو هفته تغییر پیدا می‌کند تا با افزایش پردازشگر‌های قوی‌تر و جدید، سرعت استخراج بیت کوین کنترل شود.

  • دسترسی و قیمت پردازشگرها

روزانه پردازشگرهای قدرتمندتر و به‌روزتری در جهان تولید و استفاده می‌شوند. قیمت این پردازشگر‌ها بر اساس توان و بازدهی متفاوت است و این قیمت تا حدود 6 هزار یورو نیز مشاهده‌شده است.

  • رقابت

به دلیل تنوع در پردازشگر‌ها و قیمت بالای پردازشگر‌های قدرتمند مطمئنا هر شخصی قادر به استفاده از آن‌ها نیست و قطعا افراد دارای پردازشگر ضعیف‌تر در رقابت با پردازشگر‌های بزرگ‌تر و به‌روز‌تر، پاداش کمتری برای استخراج دریافت می‌کند.

از ما بپرسید

با استفاده از فرم زیر از ما سوال کنید